7. října 2007 12:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tajfun Krosa vyhnal půl milionu turistů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Následky řádění tajfunu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Následky řádění tajfunu. | foto: AFP

PEKING/THAJ-PEJ Tajfun Krosa dál sužuje Asii. Po řádění nad Thaj-wanem postoupil nad jihovýchodní Čínu. Úřady už z huste osídlených oblastí mezi provinciemi Če-ťiang a Fu-ťien stihly evakuovat více než milion lidí. Polovinu z nich tvoří turisté a návštěvníci z plážových letovisek.

Provinční úřady uzavřely silnice a zastavily i námořní přepravu. Provoz přerušila také letiště. Podle meteorologů už tajfun zeslábl na tropickou bouři. Pohybuje se severním směrem, ale později by se podle agentury Reuters měl stočit nad moře směrem k Japonsku.

Úřady ve Fu-ťienu, který od soboty bičovaly silné lijáky, také varovaly před možnými sesuvy půdy. Čínská pobřežní stráž musela zachraňovat 27 námořníků z hongkongské nákladní lodi, které Krosa porušil mechaniku u če-ťiangského přístavu Wen-čou.

Při průletu nad Thaj-wanem zabil Krosa nejméně pět lidí. Na Tchaj-wanu zahynuli dva muži na předměstí Tchaj-peje v troskách svého domu, na který se sesunula masa půdy. Další muž spadl při bouři z balkónu a jednu ženu zabil elektrický proud ze strženého vedení. Krosa na Tchaj-wanu způsobil rozsáhlý výpadek proudu, který postihl na dva milióny lidí. Dodávku elektřiny se ale podařilo rychle obnovit.

Od srpna do konce roku pravidelně tajfuny zasahují Čínu, Tchaj-wan, Filipíny a Japonsko. Sílu získávají z teplých vod Tichého oceánu nebo Jihočínského moře a ztrácejí ji při příletu nad pevnou zemi. Krosa, který je kambodžským pojmenováním pro jeřába, je šestnáctým tajfunem, jenž v letošním roce zasáhl území pevninské Číny.

čtk, Lidovky
Najdete na Lidovky.cz