Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Sobotka: BIS varovala před nebezpečím ve Vrběticích. Nikoho to nezajímalo

Česko

  13:13aktualizováno  14:02
PRAHA - Podle premiéra Bohuslava Sobotky existovaly před výbuchem muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku informace Bezpečnostní informační služby, které upozorňovaly na možné nebezpečí. Minulé vlády na to nereagovaly, řekl Sobotka v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

BIS foto: bis.cz

Podobná situace podle premiéra byla i s problémem českých zásob nafty, které se nacházejí na německém území u firmy Viktoriagruppe, která je v insolvenci. Hrozí, že Česko o zásoby přijde.

Podle Sobotky je problém v tom, že se do skladu v letech 2010 a 2011 navezlo obrovské množství munice, která byla na jednom místě. Soukromý muniční sklad ve státním majetku podle něj také nebyl dostatečně zanesen v krizových plánech. „To je problém těch ministrů obrany a těch premiérů, kteří připustili, že se tam takovýmto způsobem do státního majetku navezla soukromá munice v takto obrovské koncentraci,“ řekl Sobotka.

Výbuchy ve Vrběticích

Ve Vrběticích vybuchl v polovině loňského října sklad s desítkami tun munice a počátkem prosince tam explodoval další. Při prvním výbuchu dva lidé zemřeli. Od té doby areál střeží několik stovek vojáků.

Kauza vrbětického výbuchu tak podle premiéra nejde na vrub nynějšího ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Příčiny výbuchu se vyšetřují. Policie se případem zabývá jako úmyslným obecným ohrožením.

Zásoby nafty v Německu

Případ české nafty uskladněné v Bavorsku se týká německé firmy Viktoriagruppe, která na sebe podala insolvenční návrh. „Minulé vlády tu věc projednávaly, byly varovány a nedokázaly se rozhoupat k žádnému konkrétnímu řešení,“ prohlásil Sobotka. Ministerský předseda nevyloučil, že se se nepodaří zásoby zachránit. „Nemohu vyloučit rizika, která tady existují v důsledku nečinnosti minulých vlád, které byly upozorněny na podezřelé okolnosti,“ řekl.

PSALI JSME:

Podle Sobotky se případ začal řešit až po nástupu nového šéfa Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavla Švagra, který do funkce nastoupil loni v únoru. „Přišli jsme na to v okamžiku, kdy jsme vyměnili šéfa SSHR, ten se v té problematice zorientoval a začal řešit kauzu Viktoriagruppe,“ řekl Sobotka. Stát stihl loni v listopadu odvézt své palivo z českých skladů firmy, které skončilo v nádržích státní společnosti Čepro.

Podle premiéra je problém v tom, že politici ignorují informace od tajných služeb. Zaráží ho ale také, že na informace nereagovala policie nebo státní zástupci. „To, co pokládám za velmi důležité je, aby politici, pokud dostanou informace od bezpečnostních složek, aby na tyto informace reagovali a dotahovali do konce,“ uvedl Sobotka. Případ české nafty v této souvislosti označil za „odstrašující“.

Rozpočet BIS

Rozpočet Bezpečnostní informační služby by se v příštích letech měl zvýšil o desítky, maximálně stovky milionů korun, řekl Bohuslav Sobotka. V minulých dnech se objevovaly informace o tom, že by civilní tajná služba mohla dostat přidáno miliardu. V posledních letech zpravodajci hospodařili s částkou asi 1,1 až 1,2 miliardy korun ročně.

Sobotka uvedl, že za poslední rok, kdy působí ve funkci ministerského předsedy, nemá výhrady k činnosti BIS. Připomněl, že rozpočet BIS v minulých letech spíše stagnoval nebo klesal. Podobně jako chce vláda finančně stabilizovat policii a armádu, bude chtít posílit i rozpočet BIS. „Bude se jednat o desítky milionů korun, ve víceletém horizontu pak stovky milionů korun. Nebudou to miliardy,“ uvedl premiér. Návrh výhledu na několik let by měl premiérovi předložit šéf BIS Jiří Lang.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...