12. dubna 2010 22:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Taliban pohrozil zabitím dvou zajatých francouzských novinářů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Unesení novináři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unesení novináři | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Afghánské hnutí Taliban dnes vyzvalo francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, aby splnil jeho požadavky, nechce-li, aby byli zabiti dva francouzští novináři, které uneslo v prosinci. Výzvu přečetli sami novináři na videozáznamu, který byl v pátek rozeslán některým západním médiím v Kábulu a který dnes vysílala francouzská televize France 3, pro niž oba pracují.

Taliban výměnou za jejich propuštění žádá propuštění svých lidí vězněných afghánskou vládou a Spojenými státy.

"Toto je poslední poselství pro francouzskou vládu a pro moji televizi France 3. Po třech měsících (našeho) zajetí Taliban absolutně chce, aby francouzští představitelé přistoupili na jeho vůli. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy musí pochopit, že jsme v nebezpečí smrti. Opakuji, francouzský prezident musí jednat velmi rychle, jinak budeme brzy popraveni," četl na záznamu jeden ze zajatců z počítače, který byl držen před ním.

Video na kterém je unesený novinář, natočené minulý týden

Podle agentury AFP Taliban na videozáznamu vyhrožuje, že zabije oba novináře a tři jejich afghánské společníky zajaté spolu s nimi, pokud Francie neprosadí v Kábulu a ve Washingtonu propuštění vězňů.

Novináři Hervé Ghesquiere a Stéphane Taponier byli uneseni 30. prosince v afghánské provincii Kápísá. Spolu s nimi byli zajati jejich řidič, tlumočník a další průvodce. Před šesti týdny náčelník francouzského generálního štábu Jean-Louis Gergolin řekl, že Francie už za pátrání po obou novinářích utratila přes deset milionů eur (260 milionů korun).

Na záznamu vypadali oba Francouzi zdraví, i když vyhublí.

Video na kterém je unesený novinář, natočené minulý týden

ČTK, Lidovky.cz