14. července 2010 13:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Taliban trénuje opice - zabijáky. Učí je střílet z kalašnikova, tvrdí Číňané

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Talibanci cvičí opice-zabijáky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Talibanci cvičí opice-zabijáky. | foto: Reprofoto

KÁBUL/PRAHA Američtí vojáci mají v Afghánistánu nového nepřítele - opičí bojovníky cvičené fundamentalistickým hnutím Taliban. S touto neobvyklou zprávou přišel na svých internetových stránkách čínský vládní deník People's Daily, a to ve své anglické verzi.

Jeho zpráva je psána zcela vážným tónem a média, která ji převzala, dokonce i přinesla záběry opic zkušeně zaujímajících pozice za puškami. Opice, nejčastěji jde o paviány a makaky, učí talibanci zacházet s útočnými puškami, lehkými kulomety a dokonce i minomety. Zvířata prý také dokážou rozeznat americkou uniformu a míří proto jen na ni.

Podle čínského deníku probíhá výcvik "opičích vojáků" na kmenových územích pákistánského Vazíristánu, tedy nedaleko hranic s Afghánistánem.

 Talibanci cvičí opice-zabijáky.

People's Daily ve svém článku dále tvrdí, že paradoxní na tom je, že s myšlenkou takto trénovat opice přišla jako první americká CIA. Podle informací nejmenovaných britských médií, na které se deník odvolává, se američtí agenti ve válce ve Vietnamu pokoušeli trénovat šimpanze a orangutany, aby se z nich stali opice-zabijáci. K nasazení těchto "jednotek" ale nikdy nedošlo. Nicméně zdroj z americké armády existenci opic-zabijáků čínskému deníku prý potvrdil. Mluvčí NATO Todd Breasseale to ale vyvrací. "Rozhodně nemáme informace, že by někdo někde trénoval opice k boji."Makaky a paviány Taliban dováží z ciziny ještě v mladém věku. Tam je učí pomocí systému odměn a trestů používat smrtící zbraně. Svědkem výcviku se stal britský novinář, který People's Daily  popsal, že viděl, jak opicím dávají pušky AK-47 a lehké kulomety. Vůdci Talibanu se poté rozhodli předvádět opičí vojáky turistům na afghánsko-pákistánské hranici. Slouží jim jako "propagační nástroje." "Pokud ten dotyčný miluje zvířata a uvědomí si, že ve válce by mohlo utrpět zranění, mohl by zatlačit na vládu, aby stáhla z Afghánistánu svá vojska," uvedl jeden z talibanců.Talibanci cvičí opice-zabijáky.

Lidovky.cz
  • 11Diskuse