5. dubna 2010 10:21, aktualizováno  19:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Taliban zaútočil na politickém mítinku: 49 mrtvých, 80 zraněných

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Pumový útok v Pákistánu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pumový útok v Pákistánu | foto: Reuters

PÉŠAVAR Nejméně 49 lidí zahynulo a více než 80 dalších bylo zraněno při sebevražedném pumovém atentátu na politickém mítinku v severozápadním Pákistánu, uvedla místní policie.

Dalších šest osob, čtyři ozbrojenci a dva členové ochranky, bylo zabito při přestřelce a sérii výbuchů v blízkosti amerického konzulátu v Péšávaru, hlavním městě Severozápadní pohraniční provincie. Mezi oběťmi údajně nejsou Američané.

K útoku v Péšávaru se podle agentury AFP přihlásilo radikální islámské hnutí Taliban, které má na severozápadě Pákistánu své základny i poměrně silnou pozici. Talibanu je připisován i sebevražedný pumový útok na severozápadě země. V prohlášení hnutí varovalo, že další podobné útoky budou následovat.

"Viděl jsem útočníky ve dvou automobilech. Někteří měli granátomety. Nejdřív začali střílet na ochranku v blízkosti konzulátu a pak se ozval výbuch," popsal útok v Péšávaru agentuře Reuters očitý svědek Siradž Afridi. Podle některých zdrojů se ozvaly celkem tři exploze provázené střelbou. Útok podle informací AFP provedlo deset až 15 ozbrojenců.

Dnešní masakr v okrsku Dolní Dir v blízkosti údolí Svát v severozápadním Pákistánu se odehrál pod širým nebem při setkání stovek představitelů a členů Lidové národní strany (ANP). Ta je členem pákistánské koaliční vlády, sdružuje sekulární Paštuny a tvrdě vystupuje proti islamistickým skupinám, především proti teroristické síti Al-Káida a radikálnímu hnutí Taliban.

Islámští ozbrojenci jsou odpovědní za bezprecedentní vlnu sebevražedných atentátů a dalších útoků, které si za poslední zhruba dva roky vyžádaly v zemi kolem 3200 mrtvých. Nejvíce násilí je na severozápadě Pákistánu u hranice s Afghánistánem.

Taliban už na shromáždění ANP v minulosti několikrát zaútočil. Dnešní shromáždění bylo svoláno na oslavu přejmenování Severozápadní pohraniční provincie, což ANP dlouhodobě prosazovala. Podle ústavních změn, které by podle očekávání měl pákistánský parlament schválit tento týden, se provincie přejmenuje na Chajbar-Pakhtunkhva, aby název vystihoval převážně paštunské obyvatelstvo.

Dlouhodobě očekávané změny ústavy mají mimo jiné převést rozsáhlé pravomoci prezidenta Ásifa Alího Zardárího na premiéra Júsufa Rázu Gíláního. Tento krok by mohl podle analytiků zmírnit dlouhodobě vysokou nepopularitu Zardárího a podpořit stabilitu jadernými zbraněmi disponujícího Pákistánu, který je klíčovým americkým spojencem v oblasti.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz