6. prosince 2007 13:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tání a déšť zvednou toky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Rozvodněné Labe zaplavilo 4. prosince silnici z Vysoké nad Labem do Opatovic nad Labem na hranici hradeckého a pardubického okresu. Policie úsek uzavřela a řidiči musejí použít objížďku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozvodněné Labe zaplavilo 4. prosince silnici z Vysoké nad Labem do Opatovic nad Labem na hranici hradeckého a pardubického okresu. Policie úsek uzavřela a řidiči musejí použít objížďku. | foto: Alexandra Mlejnsková.ČTK

PRAHA Svatý Mikuláš splachuje břehy. Této pranostice podle meteorologů odpovídá počasí na začátku prosince. Kvůli dešti a tání sněhu stoupají hladiny řek, na některých místech byl vyhlášen třetí povodňový stupeň. Pršet má i nadále, hladiny toků by se mohly zvednout.

Frontální systém, který v noci a během pátku ovlivní počasí na území Česka, přinese déšť a oteplení. Český hydrometeorologický ústav proto vydal výstražnou informaci s platností od pátečních ranních hodin do sobotního poledne. Lidé by se měli v pátek připravit i na silný vítr.

Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, platí pro Plzeňský kraj, druhý stupeň, tedy pohotovost, pro Jihočeský, Liberecký a Ústecký kraj a první stupeň platí pro Karlovarský a Královéhradecký kraj.

Třetí stupeň povodňové aktivity bude pravděpodobně dosažen na Úhlavě v Tajanově a na Radbuze ve Staňkově. Na dalších tocích v horní části povodí Berounky se očekává druhý stupeň povodňové aktivity. Na druhý až třetí stupeň by podle informací ČHMÚ mohla vystoupit hladina Smědé a Lužické Nisy.

V oblasti frontálního systému se vyskytne na celém území ČR déšť s úhrny od dvou do deseti milimetrů, na horách místy až deset až 25 milimetrů. Jihozápadní vítr dosáhne v nárazech rychlosti 60 až 90 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor kolem 110 kilometrů za hodinu.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz