Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Taťjana Horáková: tajemná lékařka s týmy chirurgů, kterou nikdo neviděl

Česko

  16:21aktualizováno  24. září 14:42
PRAHA - Organizace, kterou nezná nikdo v branži. Žena, která má podle svých slov spoustu zahraničních zásluh, ale nikde neexistuje její fotografie. Lékařka, která pomáhá v mnoha zemích světa, ale v oficiálním sídle ji nikdo nezná. Řeč je o záhadné Taťjaně Horákové z organizace Mezinárodní dětský kříž.

Na této adrese v ulici Politických vězňů sídlí nejen KSČM, ale údajně i organizace záhadné Taťjany Horákové. foto: ČTK

„Naše organizace vznikla téměř již před dvaceti lety. Byli jsme ve válce Jugoslávii, v Afghánistánu, v Iráku, v Libanonu,“ tvrdila v roce 2013 prezidentka Mezinárodní humanitární organizace lékařů Helios Taťjana Horáková v rozhovoru pro Český rozhlas. Její uskupení lékařů prý mělo tehdy v boji zmítané Sýrii dva šestičlenné týmy.

O pět let dříve Horáková slovenskému deníku Korzár tvrdila, že její organizace disponuje dvěma stovkami lékařů, nejsou však mezi nimi Češi ani Slováci. Mezi sebou prý komunikují v ruštině. Bližší podrobnosti s ohledem na údajné únosy lékařů nechtěla sdělovat. Organizace má mít podle Horákové sídlo v Česku a pobočky v 29 zemích světa. V roce 2015 se organizace přejmenovala na Mezinárodní dětský kříž.

Horáková se měla v pátek setkat s premiérem Andrejem Babišem a europoslankyní Michaelou Šojdrovou a spolu řešit problém syrských „sirotků“, který v posledních dnech rezonoval českým veřejným prostorem. 

„Organizace paní Horákové jednala ohledně přijetí 50ti dětí ze Sýrie podle ČTK na ministerstvu vnitra v roce 2015 a proto jsem ji měl za důvěryhodnou. Pozval jsem ji tedy na setkání s paní Šojdrovou. Paní Horáková se omluvila, ale poslala svoje stanovisko, které moje asistentka poslala do redakce LN. Pokud o existenci a činnosti organizace paní Horákové jsou vážné pochybnosti, tak ať se osobně představí veřejnosti a obhájí svoji činnost, o které v dopise píše,“ uvedl premiér Andrej Babiš. Text byl se souhlasem doktorky Horákové Lidovým novinám nabídnut k publikaci v rubrice Názory.

Server Lidovky.cz ve středu text prezidentky Mezinárodního dětského kříže publikoval. Redakce podle článků agentury ČTK ověřila, že tato organizace a její prezidentka vystupuje v médiích.

Po dvou hodinách byl text stažen a později úplně smazán. Redakce totiž začala o Horákové a její organizaci pochybovat. Server Lidovky.cz sice nebyl prvním médiem, který paní Horákové naletěl. Doufáme však, že budeme poslední. Na příběh doktorky Horákové upozornil i Nový Deník.

Nikdo je neviděl, nikdo o nich neslyšel

Server Lidovky.cz hlouběji pátral po stopách tajemné lékařky. Zjistil, že Taťjana Horáková není zapsaná v rejstříku lékařů, ani se nikde neobjevují odkazy práce, díky kterým by získala titul kandidátky věd. Její organizace oficiálně sídlí v pražské ulici Politických vězňů. Jde o stejnou adresu, na níž sídlí i KSČM. „Nikdy jsem tu nikoho z nich neviděl,“ řekl serveru Lidovky.cz místní vrátný. Místnost č. 108 byla zamčená a ani místní údržbář nikoho z Mezinárodního dětského kříže neznal.

O tomto uskupení neslyšely ani známé humanitární organizace Lékaři bez hranic, Člověk v tísni, Informační centrum OSN či Mezinárodní organizace pro migraci. „Existuje spousta organizací, o kterých nevíme, ale s námi Mezinárodní dětský kříž nikdy nespolupracoval,“ uvedl pro server Lidovky.cz Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci. „A já osobně jsem o nich nikdy dřív neslyšel.“

Na telefonáty redakce Horáková nereagovala. Organizace nemá žádné webové stránky, ani transparentní účet. V rozhovoru pro slovenský deník Korzár Horáková v roce 2008 vysvětlila, že je to podle ní zbytečnost. Následně v rozhovoru pro Český rozhlas uvedla, že organizace web nemá z bezpečnostních důvodů. Financování Mezinárodního dětského kříže pak Horáková vysvětlila slovy: „Máme sponzory“. Detaily však neposkytla.

Vyjednávání s radikály i teroristy

Její vyjádření se však v médiích objevují překvapivě často. Česká tisková kancelář citovala Horákovou hned několikrát. Poprvé v roce 2003, kdy prý její organizace vyslala do Iráku pětičlenný tým lékařů. Například na serveru Aktuálně.cz je online dostupný článek z roku 2015, kde Horáková žádala vládu o přijmutí 50 válečných sirotků ze Sýrie.

Podle svých slov o tom jednala s ministerstvem vnitra. Ve staženém komentáři kritizovala minulého premiéra Bohuslava Sobotku a chválila současného předsedu vlády Babiše za odmítání sirotků.

Na podezřelé aktivity kolem paní Horákové upozornil v roce 2008 slovenský magazín Týžděn. Podle autorů Horáková v minulosti tvrdila, že měla „odletět s premiérem Nicolasem Sarcozym do Bogoty, aby vyjednávala s vedením FARC“. Následně se měla i nabídnout, že by se vyměnila za nemocnou rukojmí Ingrid Betancourtovou. Podle dostupných informací se Horáková nabízí při výměnách za rukojmí častěji.

Horáková za své aktivity získala loni ocenění: Řád Elišky Přemyslovny. „Paní Tatjana Horáková vede Mezinárodní dětský kříž od jejího založení. Přes deset let spolu s manželem působila jako válečný chirurg v krizových oblastech. Kromě pomoci raněným na místě, v době válek a kromě řízení organizace ve velmi složitých podmínkách, je léta mírovou aktivistkou,“ napsala v medailonku o paní Horákové nadace Elišky Přemyslovny, když jí loni předávala ocenění. Na předávací ceremoniál, kde by ji mohly kamery zachytit, se paní Horáková nedostavila.

Prezident Nadace Elišky Přemyslovny Augustin Karel Andrle Sylor, což je bývalý poslanec hnutí Úsvit přímé demokracie (později Úsvit-Národní koalice), pro server Lidovky.cz nechtěl výběr kandidátky na ocenění pojmenované po české přemyslovské královně komentovat. „Ona navíc i tvrdí, že je slepá a hluchá,“ sdělil redakci Andrle Sylor. Podle magazínu Týžděn Horáková kontaktuje redakce buď pomocí e-mailu či voláním ze zahraničního mobilu.

Nadace, v jejíž správní radě sedí i bývalý sekretář hnutí Úsvit Jan Zilvar, nebo bývalý asistent Andrle Sylora Pavel Kozdera, Horákové udělila podle medailonku řád za mnohé úspěchy. Mimo jiné za to, že „měla být nominována na Nobelovu cenu za mír“. Její nominace však byla již třikrát stažena. Prý z bezpečnostních důvodů.

Autor: