Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

‚Tato země není jen pro Čechy.‘ Historik čelil urážkám, univerzita se ho zastala

Česko

  19:22
PRAHA - Filozofická fakulta Univerzity Karlovy zveřejnila v úterý prohlášení, ve kterém se veřejně zastala jednoho ze svých akademiků. Stalo se tak poté, co historik Matěj Spurný poskytl počátkem ledna časopisu Týden rozhovor týkající se tématu migrace. Na sociálních sítích následně čelil rasistickým nadávkám a výhrůžkám fyzickou likvidací.

Uprchlíci (ilustrační foto). foto: Reuters

Podle Spurného si nelze myslet, že země, v níž žijeme, náleží etnicky pouze Čechům. Připomněl, že české území vždy obývala pestrá směsice národností a uzavírání se před migrací může vést spíše k zániku českého národa.

Matěj Spurný (37)

  • Absolvoval mezinárodní a teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a moderní dějiny na Humboldtově univerzitě v Berlíně.
  • Vyučuje hospodářské a sociální dějiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a působí v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.
  • Zaměřuje se na moderní sociální dějiny, dějiny moderních evropských diktatur, moderní nacionalismus a multietnicitu v českých zemích ve 20. století.
  • Je autorem nebo spoluautorem publikací o vztazích české společnosti a politických elit k národnostním tématům (např. Nejsou jako my, Bijeme na poplach!).

    Zdroj: Týden, ÚHSD FF UK

Po zveřejnění rozhovoru se na facebookovém profilu časopisu Týden i na osobním účtu historika objevila vlna negativních komentářů plných výhrůžek a nadávek. Univerzitu tyto skutečnosti přiměly k tomu, aby svého vyučujícího veřejně podpořila.

Útok na svobodu

„S názory dr. Matěje Spurného lze samozřejmě polemizovat, nesouhlasit a proti nim argumentovat, nicméně s plným respektem k jeho osobě, jeho názorům a jeho osobní zkušenosti. Dr. Matěj Spurný má naši plnou podporu,“ stojí ve společném prohlášení Filozofické fakulty a Ústavu hospodářských a sociálních dějin, v němž historik coby člen Semináře sociálních dějin působí.

Reakce na zmiňovaný rozhovor prý svědčí o návratu metod, které v minulosti provázely největší lidské tragédie. Univerzita je tak chápe jako útok na svobodu bádání a vyjádření.

„Ačkoliv můžeme různě historicky vykládat válečné přesuny a likvidaci lidí, poválečný odsun Němců, stalinský teror nebo různé vlny emigrace, sotva lze přistoupit na to, že se vedle kultivované polemiky a souhlasných či kritických stanovisek opět stanou ‚normálními‘ výhrůžky fyzickou likvidací, rasistické nadávky nebo zveřejnění fotografií dětí dr. Matěje Spurného,“ píše se rovněž ve vyjádření podepsaném děkankou fakulty Mirjam Friedovou a ředitelem ústavu Michalem Pullmannem.

Vyučujícího se zastal i rektor univerzity Tomáš Zima, podle něhož by veřejný prostor měl být místem pro svobodnou kultivovanou diskuzi, do které agresivní útoky a vyhrožování nepatří. „Bohužel jsme v situaci, kdy společnost je rozhádaná a řada lidí i z politické scény do ní přikládá polínka, aby byla ještě rozhádanější. Kolegu plně podporujeme a odsuzujeme jakékoliv útoky fyzické a verbální agrese proti komukoliv,“ informoval Lidovky.cz Zima.

Nechtěná oběť

Spurný, specialista na moderní nacionalismus a dějiny moderních evropských diktatur, je podle svých slov rád, že instituce prohlášení vydala. K incidentu se ale nechce blíže vyjadřovat, neboť si myslí, že někteří lidé zažívají v podobném ohledu mnohem horší věci.

„Radikální antihumanistické názory i hrubé způsoby mají společenskou i politickou podporu. Rád se k problematice vyjádřím na obecné rovině, k vlastnímu případu ale nebudu sdělovat žádné další informace. Zejména proto, že bych se nerad situoval do pozice oběti čehokoliv, tak zlé to opravdu nebylo a není,“ sdělil serveru Lidovky.cz.

Muslimské škatulky

V rozhovoru pro časopis Týden Spurný mimo jiné řekl, že v případě, kdy Češi vsadí pouze na to, co sami vyprodukují, povede vše postupně k záhubě. „Když se podíváme kolem sebe, vidíme, že téměř všechny kulturní hodnoty vznikly prolínáním kulturních vlivů a často i aktivitou lidí, kteří třeba ani nemluvili česky. Bez velké inspirace a prolínání velké hodnoty nevznikají. Není asi náhoda, že po roce 1945 v české kotlině mnoho velkého nevzniklo.“

Historik Matěj Spurný.

Čechům podle něj chybí sebedůvěra a nedovedou si představit, že by společně měli tvořit stát, který by byl multietnický a zároveň vícejazyčný. „Nemůžeme si myslet, že jsme si tím (odsunem Němců – pozn. redakce) vysloužili na věky věků nějaký právní nárok na to, že tahle země bude etnicky pouze Čechů. Je to země na jejíž kultivaci se v historii podílely nejrůznější společnosti nejrůznějších jazyků a náboženských vyznání a není nic špatného, když tomu tak bude i nadále.“

Situaci, kdy jsou migranti vnímáni jako „strašáci, kteří ohrožují český mikrokosmus“, považuje za uměle a účelově vyvolanou hysterii, která brnká na struny nesebevědomí. „Dnes máme obraz muslima, který v podstatě splývá s teroristou, a jistě budeme svědky dalších zaručeně ověřených zpráv, že to jsou násilníci a nevděčníci. To jsou škatulky. Stačí počkat, až nám někdo z nich něco provede, a budeme mít další důkaz, že předsudky jsou pravdivé,“ řekl v rozhovoru.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...