23. února 2012 10:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Taxikář svezl Gaucka. Je z něj mediální hvězda

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Nejslavnější německý taxikář Vadim Belon (vlevo) s televizní hvězdou Thomasem Gottschalkem  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejslavnější německý taxikář Vadim Belon (vlevo) s televizní hvězdou Thomasem Gottschalkem |

BERLÍN "Dobře, souhlasím. Udělám to," slyšel berlínský taxikář Vadim Belon svého zákazníka říkat do telefonu a v té chvíli asi ještě netušil, jak mu tato slova změní život. Oním pasažérem byl totiž teolog Joachim Gauck, který právě kývl kancléřce Angele Merkelové na nabídku, že se stane příštím německým prezidentem. A z neznámého taxikáře udělalo toto ryto v Německu mediální hvězdu.

Snad všechny německé noviny a televize přinesly příběh ruského rodáka, který v neděli večer na berlínském letišti Tegel nabral postaršího sympatického pána a vysadil ho jako pravděpodobnou budoucí hlavu státu. Dostal se i do velmi sledované podvečerní talk-show Thomase Gottschalka.

Když zákazníkovi, kterého do té doby neznal, zazvonil telefon, ztišil prý Belon autorádio. "Jako taxikář nikdy přesně neslyšíte, co lidi do telefonu říkají. Ale u něj jsem slyšel, že řekl: 'Dobře, souhlasím. Udělám to'," popsal čtyřiačtyřicetiletý řidič telefonát deníku Bild.

Berlínský taxikář Vadim Belon se dostal i do velmi sledované podvečerní talk-show Thomase Gottschalka.

Když Gauck domluvil, požádal ho prý, aby změnil trasu. "Vezete teď nového prezidenta. Musíme změnit směr a jet rovnou ke kancléřství. Čeká mě paní Merkelová," sdělil mu pasažér.

Tučné spropitné
U sídla šéfů německé vlády dostal taxikář tučné spropitné a nechal si na památku na své nejslavnější ryto dát od Gaucka autogram. Od té doby sám rozdává jedno interview za druhým a vozí hlavně televizní štáby, kterým dokola líčí "historickou jízdu" s Gauckem. V Gottschalkově talk-show však odmítl, že by plánoval přesedlat do mediální sféry. "Budu dál jezdit s taxíkem," pronesl rozhodně bývalý voják, který žije v Německu od roku 1996.

Gauck je společným kandidátem na německého prezidenta vládní koalice a dvou nejsilnějších opozičních stran. Dvaasedmdesátiletý evangelický pastor a bojovník za občanská práva v bývalé NDR tak má zvolení jedenáctou hlavou Spolkové republiky jisté. Jeho volba se uskuteční 18. března.

ČTK
  • 3Diskuse
Pravý americký dýňový koláč
Pravý americký dýňový koláč

Vyzkoušejte recept na zaručenou podzimní delikatesu.