8. prosince 2008 8:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Taxikáři mají město pod palcem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 65Diskuse
Protestní jízda vozidel TAXI Praha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestní jízda vozidel TAXI Praha. | foto: ČTK

Taxikáři mají město pod palcem Představte si, že by někdo v samoobsluze ukradl rohlíky a pak si ještě šel stěžovat, že jsou tvrdé. Absurdní? Ne tak docela. Přesně tak se totiž chová jedna skupina pražských taxikářů.

Podle radních taxikáři pracující pod hlavičkou firmy Euro Taxi už několik let nedodržují vyhlášky. Zejména pak jednu z nich – za kilometr jízdy si účtují 90 korun, i když magistrát jako maximální sazbu stanovil částku 28 korun za kilometr. Policistům, kteří jim za porušení vyhlášek či předpisů udělí pokutu, se smějí do očí. Bloček s klidem zahodí a pokutu zkrátka nezaplatí.

V pátek dokonce uspořádali stávku, při které protestovali proti magistrátním omezením. Asi stovka troubících aut zablokovala na hodinu ulice kolem budovy magistrátu na Mariánském náměstí.
 
Zástupci města láteří a odsuzují „zlé“ taxikáře. Jak situaci řešit, ale nevědí.  „Je to drzost“ Za drzost považuje páteční stávku taxikářů náměstkyně primátora Markéta Reedová. Podle ní by se akce dala označit za „nechutnou a neakceptovatelnou, protože protestovali gauneři, kteří často okrádají zákazníky“. Reedová dodala, že „oni (taxikáři) nadávají na regulovanou cenu, která jim zajišťuje pohodlné živobytí, nota bene když ani tuto regulovanou cenu nedodržují.“

Reedovou podle jejích slov mrzí, že „chování této hrstky problémových pražských taxikářů kazí dobré jméno celé profesi, ale zejména také městu Praze. To si v době, kdy klepe naše předsednictví EU na dveře, nemůžeme dovolit.“

Řešení je ale v nedohlednu. Před měsícem se do problému sice vložil i náměstek primátora Rudolf Blažek, bohužel s nevelkým úspěchem. „Pražská taxislužba má velmi špatnou vizitku mezi turisty z celého světa. Protože jedna z nejproblematičtějších skupin – řidiči působící pod hlavičkou firmy Euro Taxi Praha – se zaštiťuje při své činnosti odbory, obrátilo se nyní město se žádostí o pomoc přímo na předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milana Štěcha,“ píše Rudolf Blažek v dopise konfederaci, který mají LN k dispozici.

Náměstek Blažek si ale zřejmě neuvědomil, že firma Euro Taxi má svoje vlastní „speciální“ odbory, které pod oficiální odborovou organizaci nepatří.

„Odbory této firmy vůbec nespadají pod náš odborový svaz dopravy ani nikam jinam, a já tudíž vůbec nejsem jejich předseda. Pan náměstek to asi neví, nebo mi teda není jasné, jak to myslel. Každopádně až dopis dostanu, tak mu pravděpodobně odpovím, že je mi líto, ale že mu nijak zásadně nemohu pomoci,“ vysvětlil před časem předseda ČMKOS Milan Štěch.

Nikdo tedy neví, zda se podobné stávky a protesty taxikářů „rebelů“ nebudou dokonce ještě opakovat. Taxikářům nyní nejvíce vadí systém stanovišť Fair Place. Ty může používat pouze společnost, která dodržuje městem stanovené ceny.

  • 65Diskuse
Grafton Recruitment Praha
Seřizovač - Česká Lípa

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 24 800 - 31 320 Kč