20. března 2008 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Taxikáři se tak snadno nevyhnou pokutám

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Taxi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxi | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Náměstek pražského primátora Rudolf Blažek (ODS) slaví úspěch. Poslanci včera dali zelenou návrhu, který umožní účinněji trestat taxikáře za předražování. Novela zákona totiž prodlužuje lhůtu pro udělování pokut za porušování cenových předpisů.

V současné době musejí úřady nepoctivé taxikáře potrestat do jednoho roku ode dne, kdy se o porušení předpisu dozvědí, nebo do tří let od jeho skutečného spáchání. „Taxikáři, kterým hrozí pokuta třeba tři sta tisíc, se v tom rychle naučí chodit a řízení zdržují. Nepřebírají si poštu, omlouvají se z jednání nebo se na ně nedostavují a my musíme dodržovat třítýdenní lhůty, kdy je možné svolat nové jednání. Rok rychle uteče a taxikáři najednou nic nehrozí,“ vysvětlil Blažek.

Novela lhůty prodlouží na tři a pět let. Zároveň umožní, aby úřady mohly správní řízení zahájit na jakékoliv oznámení, například od strážníků. Nyní musejí přestupek úředníci sami zjistit při kontrole.

V rozpravě k novele se poslanci vyjádřili také k návrhu náměstkyně primátora Markéty Reedové, aby museli platit v městské dopravě. Sociální demokrat Stanislav Křeček prohlásil, že Reedová se napadáním poslanců a jejich označováním za černé pasažéry zviditelňuje. Oni prý přitom pouze využívají zákonné možnosti. Blažek k tomu jen podotkl, že Reedová (SNK-ED) zastupuje jinou politickou stranu než on. „Zákon zajisté platí pro každého, slušnost také. Pane náměstku, vyřiďte své kolegyni, že já si štípnu,“ přispěl do debaty lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek.
naj, čtk, Lidové noviny
Najdete na Lidovky.cz