Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tažení proti falešným otcům

Česko

Státní zastupitelství řeší stovky případů, v nichž matky žádají zrušení fiktivního otcovství

PRAHA V současné době žije v Česku několik tisíc dětí, které mají v rodném listě v kolonce otec neoprávněně napsané mužské vietnamské jméno. Toho, kdo je oficiálně zapsaný jako tatínek, totiž skoro žádné z těchto dětí nikdy nevidělo. A ani nikdy neuvidí. Do rodného listu byl muž zapsán jen proto, aby mohl snadněji získat povolení k trvalému pobytu v České republice. A matce dítěte za to zaplatil.

„Oficiálně se ví jen o pár stovkách případů. Ve skutečnosti jich ale bude několik tisíc. Případ fiktivního otcovství se odhalí často pouze tehdy, když se k němu matka sama přizná,“ vysvětlila předsedkyně vládního Výboru pro práva dítěte Eva Vaníčková.

A to se také v poslední době děje. Nejvyšší státní zastupitelství totiž řeší stále více případů, kdy matky žádají, aby byl muž zapsaný v rodném listu dítěte z něj vymazán. Důvod? Peníze, které za zapsání dostaly, již dávno nemají. Nejčastěji se částky za poskytnutí fiktivního otcovství pohybovaly od tří do třiceti tisíc korun. Mnohdy tak peníze nestačily ani na výbavičku pro dítě.

Navíc kvůli tomu, že má dítě v rodném listě otce, matka nedosáhne na některé sociální dávky. Automaticky se totiž předpokládá, že otec nějakým způsobem rodině přispívá nebo platí alimenty. Pokud by otec vůbec v rodném listě nebyl uveden, byla by na tom žena finančně mnohdy mnohem lépe.

„Zapsáním otce do rodného listu mu vznikají rodičovská práva a povinnosti. Mezi ty patří podílení se na výchově a výživě dcery či syna. Pokud otec nepřispívá na výživu dítěte, dopouští se trestného činu,“ vysvětlila Veronika Andrtová z ministerstva práce a sociálních věcí. Jenomže právě v případech fiktivního otcovství kolikrát muž v Česku nežil ani nežije. Matka tak nemá šanci od něj vyžadovat výživné.

A právě sociální pracovníci jsou často jediní, kdo se o fiktivním otcovství dozvědí. Matky od nich totiž potřebují pomoc. „Pracovníci matkám poskytují poradenství ohledně dávek i popření otcovství,“ dodala Andrtová.

Ve velké míře se případy fiktivního otcovství začaly objevovat po vstupu Česka do Evropské unie. Nejčastěji nabízely otcovství za úplatu ženy ze sociálně slabých vrstev a nejčastěji fiktivní otcovství požadovali Vietnamci. Boomu neoprávněných otcovství ale zabránilo ministerstvo vnitra. To totiž prosadilo novelu zákona, podle které může být od roku 2007 žadateli zamítnut nebo odebrán trvalý pobyt v Česku v případě, když se zjistí, že je fiktivním otcem.

„Policie odhalí tyto případy tehdy, když se prokáže, že se otec s matkou neznal nebo nebyl v Česku v době, kdy přišla do jiného stavu,“ vysvětlila mluvčí ministerstva vnitra Kateřina Rendlová. Nabízet otcovství za úplatu a zapsání do rodného listu však není trestné. Zákon nepožaduje, aby do rodného listu byl zapsán skutečný biologický otec.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!