18. ledna 2010 16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tchajwanští poslanci se poprali, strhávali si oblečení. Tři utrpěli zranění

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Bitka tchajwanských poslanců | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitka tchajwanských poslanců | foto: ČTK

TCHAJ-PEJ Více než sedm desítek poslanců tchajwanského parlamentu se popralo - poprvé po dvou letech, co se na ostrově dostala k moci nacionalistická strana Kuomintang (KMT). Agentura Reuters připomíná, že tchajwanský zákonodárný sbor je notoricky známý svou nespoutaností.

Členové opoziční Demokratické pokrokové strany (DPP) obsadili předsednické podium a dostali se do skrumáže s protivníky z Kuomintangu, z nichž také strhávali oblečení. Podium obsadili, aby zablokovali zákon umožňující jmenování místních činitelů místo jejich volení. Tři poslanci KMT řekli, že byli v potyčce zraněni.

Tchajwanští poslanci byli v minulosti známi svými pranicemi, do nichž byla nasazována i vodní sprcha a během nichž jednací místností lítaly mikrofony.Bitka tchajwanských poslanců

V lednu 2008 se nicméně zařekli, že boje na parlamentní půdě ustanou. Tehdy KMT nabyl většiny a celkový počet zákonodárců se snížil na polovinu.

Strkanice v parlamentu jsou považovány za jeden ze způsobů, jimiž opozice dokazuje svým voličům, že stojí pevně za jejich záležitostmi. "Násilný konflikt vypukl poté, co DPP vyčerpala ostatní prostředky jak zastavit zákon," uvedla strana ve svém prohlášení. Nicméně zákon byl po ukončení potyčky stejně přijat.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz