22. května 2008 17:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Teď nám hrozí záplavy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Čína po katastrofickém zemětřesení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína po katastrofickém zemětřesení | foto: ČTK

PEKING Počet obětí ničivého zemětřesení, které minulý týden zasáhlo čínskou provincii S'-čchuan, překročil 51.000. Informovaly o tom dnes čínské úřady, podle nichž se dalších téměř 30.000 lidí nadále pohřešuje. Vláda dnes také zopakovala varování před hrozícími záplavami.

Mluvčí čínské vlády Kuo Wej-min na tiskové konferenci oznámil, že katastrofa připravila o život 51.151 osob. Téměř 300.000 dalších bylo zraněno a na pět milionů lidí ztratilo střechu nad hlavou. Vláda podle něj požádala mezinárodní společenství o poskytnutí tří milionů stanů, aby mohla obětem zemětřesení zajistit dočasné přístřeší.

Vláda také varuje před hrozícími povodněmi. Zemětřesení vyvolalo sesuvy půdy, které přehradily tok několika řek a vytvořily 34 jezer. "Hladina vody v některých těchto jezerech je velmi vysoká a stále stoupá. Pokud se jejich hráze prolomí, voda způsobí velké škody," varoval náměstek ministra půdy a přírodního bohatství Jün Siao-su.Uvozovky dolníZemětřesení vyvolalo sesuvy půdy, které přehradily tok několika řek a vytvořily 34 jezer.Uvozovky horní

Vojenské vrtulníky pokračují v evakuaci lidí, kteří jsou záplavami ohroženi. Do města Tchang-ťia-šan ve zvlášť poničené oblasti Pej-čchuan, nad kterým se vytvořilo jedno z největších jezer, dnes dorazil premiér Wen Ťia-pao, aby osobně zkontroloval pokračování záchranných prací a zhodnotil riziko, jež představuje přehrazená řeka.

Je to už druhá Wenova návštěva poblíž epicentra zemětřesení, poprvé do postižené oblasti přijel krátce po odeznění otřesů 12. května.

Čína se rovněž obává epidemií, které by se mohly objevit mezi přeživšími. V táborech pro oběti katastrofy se rozmístilo na 5000 zdravotníků, kteří rozdávají léky a zajišťují dodržování základních hygienických pravidel.

Podle lékařů se zatím objevily pouze ojedinělé případy průjmových onemocnění nebo chřipky, vzhledem k velkému počtu uprchlíků v táborech však vypuknutí epidemie nelze vyloučit.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz