Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Teď už bez úplatků, jsme Britové!

Česko

ÚHEL POHLEDU

Začátkem roku rozhodl britský Úřad pro vyšetřování závažné hospodářské kriminality (Serious Fraud Office), že nebude stíhat zbrojovku BAE Systems za její dřívější činnost v České republice a místo toho se spokojí jen s malou pokutou. Toto rozhodnutí mnoho lidí zklamalo, neboť znamenalo konec vyšetřování údajného uplácení českých politiků v souvislosti s pronájmem letadel Gripen.

Britská reakce na případ BAE Systems přišla v podobě přísného protikorupčního zákona, který co nevidět vstoupí v platnost. Jedná se o důležitý krok v boji proti korupci, který je relevantní i pro ČR.

Hlavním cílem zákona je zamezit uplácení zahraničních politiků a úředníků, kteří rozhodují o velkých zakázkách - třeba o nákupu nadzvukových letadel nebo o výstavbě dočasných úložišť jaderného odpadu. Záběr zákona je velmi široký. Pokrývá všechny britské občany a firmy bez ohledu na to, kde působí, a rovněž všechny firmy působící v Británii bez ohledu na to, odkud pocházejí a kde leží jejich sídlo. Zákon se týká všech lidí, kteří mají „úzkou vazbu na Spojené království“ a kteří spáchají trestný čin kdekoli.

Zákon tedy může být uplatněn na velké množství evropských firem i jednotlivců, včetně mnoha Čechů. Zavádí nový trestný čin odmítnutí zabránit korupci. Firma bude moci být činěna zodpovědnou za korupci, kterou spáchal kdokoli jednající jejím jménem - zaměstnanec, právní zástupce či najatý zprostředkovatel. Neschopnost nebo neochota firmy realizovat „adekvátní protikorupční opatření“ povede ke stíhání bez ohledu na to, zda je možné prokázat korupční úmysl. Takže třeba manažeři české firmy působící v Británii, kteří ne dost důkladně prověřili činnost svých zprostředkovatelů v Rumunsku, mohou být hnáni k odpovědnosti za jimi spáchané trestné činy. Možné tresty zahrnují neomezené pokuty či odnětí svobody až na deset let.

Britský protikorupční zákon je některými lidmi kritizován za to, že staví firmy do konkurenční nevýhody. Mají pravdu - minimálně v krátkodobém horizontu a v souvislosti se situací v zemích, jako je Česká republika. Zákon bude odrazovat zahraniční firmy od toho, aby využívaly místní zprostředkovatele, které nedokážou efektivně kontrolovat a jejichž jednání s sebou nese vyšší riziko. Následkem toho pak budou tyto firmy znevýhodněny ve zdejších výběrových řízeních, pro které je schopnost uplatit správné lidi důležitější než kvalita a cena nabízeného produktu.

Paradoxním důsledkem přísnějšího zákona může být krátkodobé zvýšení objemu promrhaných prostředků, protože se zvýší transakční náklady na jeho obcházení. Zahraniční firmy už nebudou vytvářet konsorcia s místními zprostředkovateli, jejichž jediným úkolem je platit politiky. Místo toho se začnou spoléhat na neformální mechanismy. Může se stát, že místní „kasírtašky“ politiků budou dostávat veřejné zakázky, které následně subkontrahují zahraničním firmám schopným požadovanou službu zajistit.

Je pravda, že dokud budou zdejší politici (a jejich voliči) ochotni platit hodně peněz za málo muziky, naděje na změnu je malá. Ale přesto může nový britský zákon pomoci nabourat onu kulturu nepostižitelnosti, která prorůstá českou politickou a ekonomickou elitou, protože pro mnoho firem bude znamenat zvýšení rizika spojeného s korupčním jednáním.

Ignorování korupčních soutěží Lze očekávat, že zákon urychlí rozhodnutí mnoha zahraničních firem neúčastnit se korupční soutěže o vliv na zdejší politiky a úředníky. Nemělo by to znít cynicky, ale důkazem toho bude, že zahraniční firmy začnou v českých tendrech prohrávat. Čím více budou firmy v soutěžích spoléhat jen na cenu a kvalitu, tím méně jich budou vyhrávat a tím častěji budou opouštět zdejší trh. Dobrým příkladem je Siemens Zličín, který odešel minulý rok, protože nebyl schopen získat ani jednu zakázku na dodávku lokomotiv pro České dráhy a tramvají a souprav metra pro pražský dopravní podnik. Vše získala společnost Škoda Holding, kterou vlastní firma Appian Machinery, již vlastní bůhví kdo. Přidělování veřejných zakázek firmám s neznámými vlastníky, které jsou dražší a zároveň méně kvalifikované než konkurence, je dlouhodobě neudržitelné. Modelovým příkladem je zde firma CEEI, vybraná společností ČEZ jako dodavatel dočasného úložiště jaderného odpadu.

Rozhodně platí, že popisovaný princip „horší, dražší, ale (možná) české“ je zárukou úpadku země.

***

Zahraniční firmy budou znevýhodněny ve zdejších výběrových řízeních, pro které je schopnost uplatit správné lidi důležitější než kvalita a cena nabízeného produktu

O autorovi| JAMES DE CANDOLE JAMES DE CANDOLE, konzultant ; Autor je členem představenstva Britské obchodní komory v ČR. V Praze žije od roku 1992.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!