Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Televizní digitalizace se má zrychlit

Česko

Původně žádaný delší souběh analogového a digitálního signálu stojí televize příliš. PRAHA Tuzemské televize mají zájem na urychlení digitalizace vysílání. Chtějí tím ušetřit a také zamezit tomu, aby diváci od zemského signálu trvale přešli na dosud alternativní platformy satelit či kabel.

Novinářům to včera řekl předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák.

Souběh analogového a digitálního vysílání je v některých oblastech naplánován až na dobu jednoho roku, což se televizím prodražuje – tím víc, čím déle musejí platit za oba způsoby šíření. „Provozovatelé vysílání si uvědomili, že doby souběhu, jak jsou definovány technickým plánem přechodu (vládním harmonogramem, pozn. red.), které si vyžádali, je pro ně příliš dlouhá a nákladná, a rádi by, kdyby se zkrátila,“ řekl šéf regulačního úřadu. Regulátor je podle něj také pro.

Pokud by se vládní plán, kdy se kde vypne analog a zapne digitál, upravoval, žádal by telekomunikační úřad zejména ukončit analogové vysílání všude k 11. 11. 2011 a odstranit tak výjimky Zlína a Jeseníku, kde se má vypínat až v červnu 2012. Podle šéfa úřadu bude záležet na tom, zda na změny přistoupí operátoři, zejména České Radiokomunikace, které provozují síť 1 (se čtyřmi kanály České televize) i síť 2 (v ní vysílají Nova, Prima a TV Barrandov). Operátor by totiž na zrychlení naopak tratil, televize by mu za šíření signálu platily méně.

Podaří-li se doby souběhu zkrátit, mohly by se zmenšit i časové odstupy mezi spouštěním veřejnoprávní a komerční sítě. Tam, kde se spustí či už vysílá digitální síť ČT, by se tak diváci mohli dřív dočkat i komerčních kanálů. To by mohlo rovněž řešit problémy jako teď v dosahu Ještědu, kde zavedením digitální ČT přišla o analogovou Novu asi stovka domácností.

Zemské digitální vysílání ČT může přijímat už skoro 80%obyvatel, síť 2 skoro dvě třetiny lidí. Rozvoj sítě 3 (provozuje Czech Digital Group) a 4 (Telefónica O2) ohrožuje podle úřadu malý zájem dalších televizí vysílat. Konkrétně vstupu nové TV7 podnikatele Jaroslava Berky brání spor s CDG o cenu za šíření signálu. Podle Dvořáka se úřad nejprve pokusí přimět obě strany k dohodě, Neuspěje-li, po skončení kontroly cen, kterou právě provádí, začne ceny přímo regulovat. Řada domácností přitom nechce čekat, než k nim po zemi dojde digitální signál, a čím dál víc jich přechází na satelit, kabel či IPTV. Tyto platformy dohromady mají dle průzkumu STEM pro ČTÚ už 40% tržní podíl. Právě zrychlení digitalizace by mohlo zamezit odlivu diváků od historicky nejrozšířenějšího příjmu z pozemních vysílačů.

***

Televize Kam sahá digitál Síť 1 (ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT 4) 78,7 % území (8,047 mil. lidí) Síť 2 (Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool, Barrandov) 63,8 % (6,530 milionu obyv.) Síť 3 (Z1, Public, TV Noe) 51,8 % (5,303 milionu obyv.) Síť 4 (testy ČT a Novy v HD) 26, 6 % (2,718 milionu obyv.) Zdroj: ČTÚ, údaje k 15. 9. 2009

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...