Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Telička: Bakalu mám za přítele, byť to lidi irituje

Česko

  7:30
V souvislosti s krachující OKD se obul ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek kvůli výši odměn pro správní radu NWR, přes níž byla OKD ovládána, do jejího bývalého člena a dnes europoslance za ANO Pavla Teličky. „Tu společnost přece ale nezruinovaly standardní platby členům správní rady,“ namítá Telička v rozhovoru pro LN.

Pavel Telička, europoslanec za ANO 2011 a člen liberální frakce ALDE v Evropském parlamentu. foto: Foto Michal RužičkaMAFRA

LN: Ministr Mládek vás nedávno kvůli OKD nařkl, že jste si ve ztrátové firmě spolu s dalšími členy správní rady rozdělili astronomické odměny.
Jasně, že to může být takhle po užívané, ale z mého pohledu je to účelové. Za prvé, nebyla to žádná odměna. Já jsem dostal nabídku stát se členem správní rady za podmínek, které tam byly dané. Ty podmínky byly konsenzuální pro většinové i minoritní vlastníky. Navíc s výjimkou posledních několika měsíců, kdy jsem měl na starosti věci kolem reorganizace, jsem nebyl členem žádného výboru, kde jsou ty odměny vyšší, ani jsem mu nepředsedal.

Když si navíc vezmete celá ta léta, co jsem tam byl, byl jsem na tom nižším konci odměňování. A odpovídá to jakékoliv společnosti, i ztrátové. Byli jsme standardní dozorovaná společnost. Správní rada složená z velmi kvalitních lidí z oboru. Já jsem tam měl se svými znalostmi a backgroundem nějakou svoji specifickou parketu.

Ta firma byla z období, co jsem tam byl, ve ztrátě až poslední dva roky. Nebyl jsem u privatizace a ani nevím, jak to probíhalo. Řeknu to, co jsem ostatně řekl akcionářům: že se dopustili některých chyb, které byly nešťastné především pod tíhou nějakých právních a komunikačních rad. Tu společnost přece nezruinovaly standardní platby členům správní rady. Vůbec bych nevylučoval, že kdyby ji řídil jiný subjekt, že by to bylo jinak. Po celém světě krachují černouhelné společnosti, a to i ty, které těží pár metrů pod zemí. To je prostě realita. Na vrcholu byla cena uhlí 200 eur za tunu. Dnes je asi za 70. Zejména Čína ovlivňuje světové ceny, to se neděje v OKD. V Polsku je situace u řady společností obdobná. To je realita.

LN: Nicméně jen za prvních šest měsíců roku 2014 jste dostal odměnu necelých 140 tisíc eur, částku vyšší, než dostali vaši kolegové za celý rok. Můžete to nějak vysvětlit?
To je z logiky věci, pokud máte nějaký nový úkol, který je nad rámec toho, že jste členem správní rady, máte na starosti něco zanalyzovat, navrhnout nějakou strategii, o něčem jednat, domluvit se. To jsou přesně ty úkoly, které jsem měl. A k tomu byl vytvořen výbor, který jsem vedl, a měl jsem za to zodpovědnost. Je to zcela standardní. Ale hlavně, nikdy jsem si o tu částku neřekl sám. Vyplývá z toho, jaké jsou zhruba standardy ať už v této, nebo v jiných společnostech. Dostal jsem pověření nějakým úkolem, ten úkol jsem splnil. A především v konečném důsledku, vědom si toho, jaká je situace, jsem sám řekl finančnímu řediteli Marku Jelínkovi, že z toho takzvaného success fee nechci ani euro, což mimochodem přivítal.

Jistě, když se bude chtít ministr Mládek vyjadřovat tak, jak se vyjadřoval, dělat to bude. Považuji to ale za neznalost a za drzost zároveň. Fakta jsou nicméně jasná a já si za nimi stojím. To je realita. Pak můžeme vytvořit virtuální realitu a můžeme člověka nálepkovat. Pokud něco pustíte do médií, vždycky bude ten druhý v defenzivě.

LN: Stalo se, že jste musel tuto kauzu nějakým způsobem vysvětlovat na půdě Evropského parlamentu?
Ne, nikdy. Ani nepředpokládám, že se tak stane.

LN: Ostrými slovy na adresu OKD nebo Zdeňka Bakaly nešetřil ani šéf ANO Andrej Babiš. Řešili jste spolu někdy váš vztah se Zdeňkem Bakalou?
Myslím si, že dobře ví, že se Zdeňkem Bakalou se nejen dobře známe, ale že jsme ve velmi dobrých vztazích. Dovolím si říct, že i když jsme se teď nějaký čas neviděli, rozhodně ho považuji za člověka, kterého bych označil za přítele. Já vím, že to může většinu lidí dneska iritovat, ale nemám důvod na tom absolutně nic měnit.