27. října 2007 18:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tělo montéra zůstává v troskách elektrárny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jeden mrtvý zatím nebyl vyproštěn z trosek v německé elektrárně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden mrtvý zatím nebyl vyproštěn z trosek v německé elektrárně. | foto: AFP

BERLÍN Záchranářům se zatím nepodařilo vyprostit tělo jednoho ze tří montérů, kteří zahynuli při neštěstí na stavbě v západoněmeckém Grevenbroichu. Nosník, na kterém leží, se totiž nachází ve výšce 78 metrů nad zemí a hrozí nebezpečí zřícení dalších dílů.

"Než bude tělo vyproštěno, je třeba nejprve zajistit, aby se záchrannému týmu nic nestalo," řekl agentuře DPA mluvčí podniku Hitachi Power, který se na montáži kotle elektrárny podílí. Druhé dvě oběti se již v pátek podařilo sejmout z výšky 140 metrů, kde muži zahynuli.

Teprve dnes v poledne se podařilo sejmout desetitunový nosník, který viselnad zříceným lešením na laně jeřábu. "Bylo to náročné, protože nikdo evěděl, v jakém stavu dílec je," dodal mluvčí. Nyní jsou postupně demontovány další díly polozřícené konstrukce.

Všechny tři oběti, Čech a dva Slováci, a pět zraněných jsou zaměstnanci české firmy, která montáž těžké konstrukce realizovala v subdodávce pro Alstom Power a Hitachi Power, informoval na svých internetových stránkách deník Berliner Morgenpost.

Příčiny neštěstí, při kterém se zřítila část konstrukce kotelny a lešení na stavbě nejmodernější tepelné elektrárny Německa, zůstávají nejasné. Ve čtvrtek odpoledne, když měl speciální jeřáb nasadit na konstrukci kotelny další mnohatunový nosník, se zřítily čtyři dříve nasazené nosníky o váze 450 tun a strhly s sebou lešení a závěsy, ze kterých montéři konstrukci spojovali. Odborníci se nyní pokoušejí zjistit, zda neštěstí způsobila technická chyba nebo lidské selhání.


ČTK, Lidovky.cz