Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Temelín předpovídá počasí

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Bude bouřka, nebo nebude? Odpověď na otázku, která už dva měsíce každé ráno trápí nejen obyvatele jižních Čech, může být překvapivě jednoduchá. Tedy pokud vidíte z okna či bytu přímo na chladicí věže Jaderné elektrárny Temelín. Meteorologové potvrzují, že atomová elektrárna může kromě výroby elektřiny fungovat i jako obrovský barometr.

Když třeba ráno vychází svěží jen malý a těžko postřehnutelný obláček páry, s největší pravděpodobností si mohou lidé nechat deštníky doma. Pokud naopak věže chrlí ohromná oblaka páry až do výšky několika set metrů, pravděpodobnost odpolední bouřky nebo deště je velmi vysoká.

Výhodou temelínského „barometru“ je navíc skutečnost, která mnoha lidem naopak vadí. Páru z temelínské jaderné elektrárny mohou totiž lidé pozorovat až ze stokilometrové vzdálenosti.

„Dnes je velmi suchý vzduch se stabilním prouděním, takže pára mizí už padesát metrů od okraje věží, protože páry nestačí zkondenzovat a prakticky nejsou vidět,“ říká Vladimír Vozubule, vedoucí meteorologické stanice přímo na Temelíně. Takový pohled podle něj velmi pravděpodobně znamená, že bude celý den hezky a obloha bez mráčku. Temelín ale poskytuje velmi často i zcela jiný obrázek, který u méně otrlých obyvatel jižních Čech může vyvolat až paniku. Pára stoupá v obrovských, mohutných oblacích do mnohasetmetrové výšky, a někdy dokonce vytváří něco podobného atomovému hřibu. „V takovém případě je vzduch velmi vlhký, páry dobře kondenzují,“ říká Vozubule. Pozorovatelé takového jevu mohou podle něj očekávat postupný vznik kupovité oblačnosti. „Čím je navíc mrak páry z Temelína větší a mohutnější, tím větší je i pravděpodobnost srážek a bouřek,“ tvrdí Vozubule.

„Atomový hřib“ není zdaleka jediným podivným útvarem, který vodní páry nad Temelínem tvoří. Někdy naopak pára vytvoří jakéhosi hada, který se v rovnoběžné poloze táhne do vzdálenosti mnoha desítek kilometrů. Souvislosti mezi mohutností a tvarem páry nad Temelínem a vývojem počasí si všímají i zaměstnanci elektrárny. „Když jsem dříve jel do práce a viděl, že se z věží takřka nekouří, hned mne napadlo, jestli jsme nevypadli kvůli nějaké poruše. Dnes vím, že prostě bude hezky,“ říká vedoucí údržby Temelína Jiří Tyc.

Jenže ani fakt, že podle „kouře“ z temelínských věží lze předpovídat počasí, neospravedlňuje existenci elektrárny v očích mnoha jejích jihočeských odpůrců a ekologů. „Kdybych si měla vybrat, raději se budu dívat na barometr doma na stěně,“ říká vedoucí hnutí Jihočeské matky Monika Wittingerová.

Na druhou stranu existují na jihu Čech i lidé, které temelínské věže vysloveně přitahují. Temelín podle nich zadumanou jihočeskou krajinu nijak zvlášť nenarušuje. „Já Temelínu říkám piha krásy jižních Čech,“ říká českobudějovická podnikatelka Pavla Konopová.

Chladicí věže podle ní mají své kouzlo právě v tom, že při různém počasí i v různých ročních obdobích vypadají pokaždé jinak, záleží na venkovním světle a tvarech oblaků páry. „Já si ten obrázek docela ráda fotím,“ říká Konopová. Když za ní přijede návštěva třeba ze zahraničí, ještě před Českým Krumlovem nebo Hlubokou bere hosty právě na prohlídku Temelína.

Autor: