Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Temelínská karta Rolls-Royce: Černý Petr, nebo žolík?

Britská firma by měla dodat řídicí systémy, pokud vyhraje ruský reaktor. Podle kritiků jde o neprověřenou kombinaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Hovadina
 Díky tzv. oze nic neklesá - když už tak díky dotacím do tzv. oze, a  to je podstatný rozdíl. Rozdíl je také v tom, že neklesá cena energie ale cena silové elekřiny, což ovšem pro konečného spotřebitele (firmu, stát či občana) nic neznamená. Co má význam, je koncová cena pro spotřebitle a ta díky dotacím a regulacím tzv. oze bezprecedentně zvýhodňujícím raketově roste. Výsledek je ten, že evropský energetický trh je totálně rozvrácen. Nevyplatí se stavět žádné nedotované zdroje, tedy nejen jaderné ale i plynové a namále mají už  i uhelné. Můžeme tedy očekávat, že jak se zhroutil trh s elektřinou tak se v nedaleké budoucnosti  kvůli nedostatku stabilních zdrojů zhroutí i  díky tzv. oze destabilozovaná energetická síť. A pak nastane to pravé tóčo.  Snaha garantovat výkupní ceny je řešením i když polovičatým. Nejlepší by samozřejmě bylo okamžitě zrušit veškeré povinné a dotované výkupy elektřiny z tzv. oze, a to v celé Evropě. Pak by se situace samozřejmě ihned obrátila, trh s elektřinou by se stabilizoval a státy a jejich občané by ušetřili ohromné prostředky. Investovat do jádra a plynu a by bylo výhodné a ziskové. Investovat do tzv. oze by bylo extrémně nevýhodné.Ovšem i pokud se to nestane je jasné jak je výše dokázano, že bez jádra se energetická síť v Evropě zhroutí. Co se týče plynu z břidlic tak na ten, vzhledem k tomu jaký hysterický postoj k němu Evropa zaujala, nelze spoléhat.
0/0
9.5.2013 17:31
Foto

Martintruhlik

Potřebujeme Temelín?
Cena energie díky OZ klesá, v USA probíhá energetická revoluce s těžbou břidličných plynu.... má vůbec cenu uvažovat o Temelínu? vrchol všeho je garantovaná cena energie z Temelína. stejně jako kdyby stát garantoval českým drahám, že za místo v pendolínu dostanou plnou cenu, ať už budou lidi s předraženym pendolínem jezdit nebo ne.
0/0
9.5.2013 14:31
Foto

Josef Novak

Prý každá elektrárna musí být
Prý každá elektrárna musí být postavená tak aby odolala včem možným a i nemožným destrukčním situacím, od zemětřesení přes výbuch až po náraz letadla...... Tak taková konstrukce nebude nikdy stavěna protože každá síla má jiný kmitočet a postavit odolnou stavbu na všechny kmitočty nikdo nezaplatí!
0/0
9.5.2013 6:29