Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Tereza Boučková má smůlu

Česko

Osmý ročník literárních cen Magnesia Litera zná nominované v osmi kategoriích.

Včera byly na tiskové konferenci představeny nominované tituly letošního ročníku knižních cen Magnesia Litera. Odborné poroty vybraly tři nominované v každé z osmi kategorií. Z nich pak vzejdou vítězové, již budou vyhlášeni na slavnostním večeru 18. dubna ve Stavovském divadle. Jeho moderování se ujme Aňa Geislerová.

Tam se literární obec také dozví, kdo získal Literu za přínos české literatuře, Kanzelsberger cenu čtenářů a hlavní cenu Kniha roku Magnesia Litera, jejíž vítěz získá odměnu dvě stě tisíc korun.

Největší pozornost bývá upřena na prozaickou kategorii. Porota vybrala vloni oceňované Cesty na Sibiř Martina Ryšavého a také Milostný dopis klínovým písmem Tomáše Zmeškala, který se umístil na druhém místě v anketě LN Kniha roku. V nominacích však byla pominuta další kritikou vysoce hodnocená a taktéž prodejně velmi úspěšná prozaická kniha – Rok kohouta Terezy Boučkové.

V překladové kategorii porota z šedesáti čtyř přihlášených titulů vybrala rovněž tři díla, a překvapivě ani jedno nebylo přeloženo z angličtiny či z jiného velkého jazyka. Jedná se o díla psaná maďarsky, švédsky a portugalsky, přičemž Joao Guimaraes Rosa byl brazilským autorem.

Porota, která vybírala tři nejvýraznější básnické knihy loňského roku, pak naznačuje, že kvalitní poezie je záležitostí jen nejstarší generace – nominováni byli Bohumila Grögerová (1921), Karel Šiktanc (1928) a Jana Štroblová (1936).

Mezi nominovanými na Literu za publicistiku se objevila také kniha Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla Radky Denemarkové, která již v roce 2007 získala díky románu Peníze od Hitlera Literu za prózu. Mezi nominovanými v publicistické kategorii se také opět objevil Erik Tabery, v roce 2007 nominovaný za předchozí knihu Vládneme, nerušit.

Nejvíce nominací letos získaly knihy z nakladatelství Torst. Vedle próz Tomáše Zmeškala a Joaa Guimaraese Rosy to je fotografická kniha Josefa Koudelky s názvem Invaze 68. O Literu za nakladatelský čin se utkají Spisy Františka Langera se Šumavou umírající a romantickou Josefa Váchala.

Mezi nominované této kategorie, ale ani mezi ty z oblasti naučné literatury se tedy neprobojoval dokončený projekt Lexikonu české literatury, který se stal vítězem v anketě Kniha roku LN.

Magnesia Litera 2009 – nominace

Litera za nakladatelský čin Josef Koudelka: Invaze 68 (Torst) Spisy Františka Langera (Akropolis/Divadelní ústav/Kvarta) Josef Váchal: Šumava, umírající a romantická (Paseka) Litera za překladovou knihu Sándor Márai: Deníky I a II (Přeložily Ester Sládková a Dana Gálová, Academia) Joao Guimaraes Rosa: Burití (Přeložila Vlasta Dufková, Torst) Carl-Johan Vallgren: Příběh podivuhodné lásky (Přeložil Zbyněk Černík, dybbuk) Litera pro objev roku Pavel Göbl: Tichý společník (Dauphin) Jakub Řehák: Světla mezi prkny (fra) Lenka Uhlířová: Velká cesta Malého pána (Meander) Litera za knihu pro děti a mládež Alena Ježková: Prahou kráčí lev (Práh) Oldřich Růžička: Tajemství slavkovského pokladu (B4U Publishing) Pavel Šrut: Lichožrouti (Paseka) Litera za prózu Michal Ajvaz: Cesta na jih (Druhé město) Martin Ryšavý: Cesty na Sibiř (Revolver revue) Tomáš Zmeškal: Milostný dopis klínovým písmem (Torst) Litera za naučnou literaturu Miloš Anděra: Národní parky Evropy (Slovart) Vojtěch Kolman: Filosofie čísla (Filosofia) Josef Vojvodík: Povrch, skrytost, ambivalence. Manýrismus, baroko a (česká) avantgarda (Argo) Litera za poezii Bohumila Grögerová: Rukopis (Pavel Mervart) Karel Šiktanc: Vážná známost (Karolinum) Jana Štroblová: Lament (Akropolis) Litera za publicistiku Radka Denemarková: Smrt nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla (Host) František Štorm: Eseje o typografii (Revolver revue) Erik Tabery: Hledá se prezident (Respekt) Kategorie Litera za přínos české literatuře nominace nemá, hlavní cena Magnesia Litera – Kniha roku – bude vybrána ze všech nominovaných titulů.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...