Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Fotbal v Terezíně znovu ožívá. Školáci hrají v historických dresech tam, kde zápasili vězni nacismu

Česko

  5:00
TEREZÍN - Už podruhé město Terezín přivítalo mladé fotbalisty, kteří v historických dresech připomínají proslulou terezínskou ligu. Memoriál byl symbolicky zahájen ve čtvrtek 6. září před budovou Drážďanských kasáren, v jejichž vnitřních prostorách se zápasy terezínské fotbalové ligy odehrávaly v letech 1942 až 1944. Na vyhlášení vítěze dorazí i sestra zesnulého spisovatele Arnošta Lustiga, který Terezínem prošel, Hana Hnátová.

Záběr z propagandistického filmu o fotbale v terezínském ghettu. foto: Památník Terezín

Betonový plácek mezi zdmi Drážďanských kasáren ve čtvrtek ožil slavnostním výkopem dětských hráčů fotbalu z týmu TJ Sokol Terezín. Ti v historických dresech zahájili letošní ročník Memoriálu terezínské fotbalové ligy, jehož cílem je upozornit nejen na historicky významnou událost, ale především na nutnost záchrany unikátního objektu Drážďanských kasáren. 

Součástí akce byla i pietní připomínka obětí takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince, kam byli 6. září 1943 v prvních dvou transportech deportováni vězni ghetta Terezín.

Terezínský fotbal znovu ožívá. Školáci hrají v historických dresech u kasáren,...
Terezínský fotbal znovu ožívá. Školáci hrají v historických dresech u kasáren,...

Mladí fotbalisté chtějí ve spolupráci s vedením města a Centrem studií genocid připomenout významný fenomén z období druhé světové války. Mezi lety 1942 až 1944 se na pavlači mezi silnými zdmi scházeli příznivci sportu z řad terezínských vězňů. Čtrnáctka amatérských i profesionálních fotbalistů se jednou za čas utkala v zápase takzvané terezínské ligy. Sportovní život uprostřed války, stejně jako propagandistické filmy o kopané v terezínském táboře, toto místo připomíná už přes 70 let.

Zápasy fotbalových soutěží se hrály převážně v Drážďanských, Hannoverských a Magdeburských kasárnách, mnohdy za účasti až několika tisíc diváků. Fotbal v ghettu přinášel radost a zábavu. Zlepšoval psychiku vězňů.

Jak napsal František Steiner v knize Fotbal pod žlutou hvězdou, fotbalové soutěže v ghettu však měly „ještě jiný dopad, jiné poslání a vlastnosti, které ten, kdo neprožil holokaust, sotva pochopí.“ Většina hráčů terezínských fotbalových soutěží nicméně byla deportována na východ Evropy a zavražděna v nacistických vyhlazovacích táborech.

Fotbalová liga v Terezíně.

Zahájení letošního memoriálu přihlíželi významní hosté. Ve vagonu Vlaku Lustig poté za účasti generálního ředitele Českých drah Pavla Krtka, starostky Terezína Hany Rožcové, zvláštního zmocněnce pro otázky holokaustu Ministerstva zahraničí Antonína Hradilka a dalších proběhlo rozlosování skupin druhého ročníku turnaje.

Kromě domácího týmu TJ Sokol Terezín se do turnaje zapojila družstva AFK Union Žižkov, Mongaguá Ústí nad Labem, SK Liběšice/FK Polepy, SK Nusle, SK Sokol Brozany/SK Lukavec, Sokol Velké Žernoseky, TJ Dynamo Podlusky a TJ Sokol Straškov-Vodochody.

Finálové utkání druhého ročníku Memoriálu terezínské fotbalové ligy je na programu v neděli 9. září. Vyhlášení vítězů, předání medailí a individuálních ocenění pak začne v 15 hodin na stadionu TJ Sokol Terezín i za účasti představitelů fotbalové asociace (FAČR). Memoriál terezínské fotbalové ligy totiž již podruhé pořádá Centrum studií genocid Terezín právě ve spolupráci s výkonným výborem FAČR.

Zvláštním hostem během předávání cen bude také Hana Hnátová, sestra zesnulého spisovatele Arnošta Lustiga a bývalá vězenkyně ghetta Terezín a táborů Osvětim, Freiberg a Mauthausen.

„Účastníci turnaje budou mimo jiné seznámeni s historií takzvaného terezínského rodinného tábora ve vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka,“ uvedl pro server Lidovky.cz výkonný ředitel Centra studií genocid Šimon Krbec. V březnu tohoto roku byla ve zmíněném vzdělávacím centru otevřena expozice o holocaustu. Redaktoři přinesli videoreportáž z toho, co všechno je v unikátním historickém projektu k vidění.

Fotbalová liga v terezínském ghettu.

Součástí stálé výstavy Centra studií genocid je výstava o historii projektu Vlak Lustig, unikátní fyzický model koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka a výstava fotografií Petry Růžičkové, Petra Našice a Karla Cudlína o Arnoštu Lustigovi.

K pravidelným aktivitám Centra patří také kulturně-vzdělávací program Vlak Lustig a sportovně-vzdělávací akce pro mládež Memoriál terezínské fotbalové ligy.

Objekt nevyčíslitelné historické i architektonické hodnoty, který je největší stavbou pevnostního města Terezín, je v dezolátním stavu už téměř dvě dekády.

Podepsal se na něm odchod armády po více než 200 letech (s přestávkou v době, kdy probíhala druhá světová válka) a hlavně pak ničivé povodně z roku 2002 a 2013.

Aktuální stav budovy město trápí. Propadají se stropy a kvůli dřevokazné houbě uhnívají konce stropních trámků, čímž dochází k narušení krovů a rozjíždí se i zdivo pavlačí do vnitřních dvorů. Kasárny vypadají stejně ponuře jako před mnoha lety.

Proto vzniká unikátní plán jejich revitalizace. Centrum studií genocid Terezín chce vytvořit rozsáhlé Mezinárodní muzem genocidy.

Co je Centrum studií genocid?

  • Projekt Centra studií genocid Terezín uskutečňuje obecně prospěšná společnost Výzkumné centrum archeologie zla.
  • Centrum působí jako nezávislá, multidisciplinární a nezisková organizace, která usiluje o prosazení studia a výuky o příčinách, původu a důsledcích genocid, genocidního násilí, etnických čistek a masového vyvražďování ve světových dějinách.
  • Centrum sídlí ve městě Terezín a jeho dlouhodobým cílem je zavedení mezinárodního vědeckého oboru studií genocid (Genocide Studies) v České republice.
  • V roce 2015 Centrum uskutečnilo unikátní vzdělávací kurz Studia genocid a masového násilí, který byl prvním kurzem svého druhu v České republice. Kurz proběhl na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a byl otevřen všem studentům bakalářských a magisterských oborů UK. Byl pojat jako úvod do problematiky, teorií a metod oboru studií genocid a zabýval se vznikem, vývojem a historií nejvýznamnějších případů genocidního násilí ve světových dějinách. Kurz absolvovalo více než třicet studentů UK.
  • Mezi uskutečněné aktivity Centra patří mimo jiné přednášková činnost na českých vysokých školách, v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, organizace filmového festivalu pro studenty základních škol, který připomněl události genocid ve světových dějinách, a veřejné prezentace historického snímku o genocidě Arménů spojené s přednáškou.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!