21. ledna 2010 13:19, aktualizováno  16:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Terorista prý chtěl na Slovensku vyhodit kostely do povětří

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Slovenská policie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenská policie (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

BRATISLAVA Reálnou teroristickou hrozbu odhalila policie na východním Slovensku. Z přípravy trestného činu terorismu vyšetřovatelé obvinili 33letého drogově závislého Stanislava Č. z obce Spiššké Vlachy. Obviněný chtěl vyhodit do povětří kostely během probíhající mše.

Stanislav Č. vystudoval farmacii. Z volně dostupných chemikálií vyráběl výbušniny a součástky na výrobu nástražného výbušného systému. Skladoval je v garáži na dvoře rodinného domu v místě svého bydliště. Jak uvedl policejní prezident Ján Packa na tiskové konferenci, obviněný byl již dříve trestán.

Výbušniny hodlal použít jako zbraň v kostelech v době probíhajících mší. Chtěl zastrašit lidi, aby se báli do kostela chodit. Podle jeho názoru jsou církev a náboženství nástroji na ovládání lidí, které brzdí pokrok. 

K odhalení případu došlo prý již před několika měsíci; podezřelý je ve vazbě od loňského října. Slovenská policie, která v minulých týdnech vešla do širšího povědomí nepodařeným protiteroristickým cvičením a opomenutým únikem trhaviny na palubu letadla letícího ze Slovenska do Irska, však dnes jednoznačně nevysvětlila, proč o kauze informuje až nyní.

Policie provedla u podezřelého prohlídku kvůli podezření z výroby drog, našla však i věci s drogovou závislostí přímo nesouvisející, jako chemikálie k výrobě výbušnin a součástky k zařízení na jejich odpálení. Muž později u výslechu přiznal, že chtěl zaútočit na kostel v době bohoslužeb.  "Účinek jím vyrobených výbušnin odpovídá ručnímu granátu RG 4," zdůraznil Packa.

K záměru vyhodit do povětří kostely plné lidí se podle policejního viceprezidenta Michala Kopčíka přiznal Stanislav Č. "při výpovědi za přítomnosti svého advokáta a při plném vědomí", tedy rozhodně prý nebyl pod vlivem drog a nemůže údajně jít o vynucené přiznání. Jeho psychický stav je však ještě znalecky zkoumán.

Nelze proto zatím zcela vyloučit, že muž bude uznán psychicky nesvéprávným. Štefan Č. není členem žádné organizované skupiny, vyšetřování neprokázalo ani sympatie k nějaké sektě. Obviněnému, pokud bude odsouzen, hrozí trest odnětí svobody na 20 až 25 let, uvedl policejní prezident Packa. Pokud by byl uznán za nesvéprávného, pravděpodobně by jej čekala internace v psychiatrickém zařízení.

Slovensko zatím přišlo do styku s terorismem jen zprostředkovaně. V roce 2006 policie zadržela údajného teroristu alžírského původa Mustafa Labsiho, který požádal na Slovensku o azyl. Ve Francii už ho předtím odsoudili na pět let nepodmíněně za přípravu teroristických útoků.V Alžírsku mu podle nevládních organizací hrozilo mučení a smrt.

V úterý přitom slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák oznámil, že SR přijme tři vězně z americké věznice Guantánamo. Podle něj si Slovensko trojici vězňů, kteří nikdy nebyli kvůli terorismu obviněni a odsouzeni, vybralo samo. Kdy se propuštění do země dostanou a odkud pocházejí, ale neupřesnil.

mtrMiluše Trefancová
  • 7Diskuse