17. listopadu 2008 17:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Teroristé pohrozili Paříži

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Taliban hrozí rozšířením teroristických útoků z Afghánistánu i do Paříže. Chce tak docílit stažení francouzských vojáků z Afghánistánu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taliban hrozí rozšířením teroristických útoků z Afghánistánu i do Paříže. Chce tak docílit stažení francouzských vojáků z Afghánistánu. | foto: SHAH MARAI AFP

DUBAJ Afghánské radikální hnutí Taliban pohrozilo v televizním vysílání stanice Al Arabíja, že spáchá teroristický útok v Paříži. Chtějí-li se Francouzi vyhnout tomuto činu, musí stáhnout své jednotky z Afghánistánu.

Taliban v odvysílané zprávě připomněl rozsáhlý útok na francouzské síly nedaleko Kábulu v polovině srpna, který si vyžádal deset obětí a 21 zraněných. Nahrávka obsahovala záběry radikálů, jak sledují francouzskou obrněnou jednotku a později pózují v uniformách zastřelených vojáků. "Zabili jsme deset francouzských vojáků jako zprávu pro Francouze, aby napravili své chyby a stáhli se z Afghánistánu, pokud nechtějí zažít naši reakci v Paříži," prohlásil na nahrávce jeden z velitelů Talibanu mulla Farúk.

V Afghánistánu slouží v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF) 2600 francouzských vojáků, do konce roku by mělo přibýt dalších 700. Koncem září schválil prodloužení jejich mise francouzský parlament, a to i přes odpor komunistů, socialistů a zelených.

Celkem působí v Afghánistánu v rámci ISAF a mezinárodní koalice vedené Spojenými státy na 70.000 vojáků, nasazeno je i na 400 Čechů. Mezinárodní společenství ale vyzývá k vyslání dalších jednotek, protože situace v zemi se letos výrazně zhoršila.

Taliban letos znásobil útoky a provádí je i v dosud klidnějších severních a západních oblastech země. Od začátku roku si boje vyžádaly přes 5000 mrtvých, více než 1000 z nich byli civilisté. Zahraniční jednotky letos ztratily přes 260 vojáků, nejvíc od svržení režimu Talibanu americkou invazí v roce 2001. Mezi mrtvými jsou i dva Češi.

Lidovky.cz, ČTK
  • 20Diskuse