Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Teroristé v Nairobi brutálně týrali své oběti, tvrdí lékař

Svět

  13:06
NAIROBI - Za zdmi nákupního centra Westgate se při teroristickém útoku minulý týden podle soudního lékaře děla zvěrstva. Tvrdí, že docházelo k brutálnímu týrání obětí. Muslimští radikálové podle něj vydloubávali lidem oči a uřezávali části těl. Lékař ohledával těla v nákupním centru.

Oběti teroristického útoku v Nairobi. foto: Reuters

"Nejsou to jen planá obvinění. Je to zas.... pravda. Vydloubávali oči, uřezávali uši, nos. Vzali třeba ruku a ořízli ji tak, aby vypadala jako tužka a chtěli pak, aby se jí člověk podepsal (...) Vlastně, pokud se podíváte na ta těla, kromě těch, co utíkali, tak mají prsty i nosy ucvaknuté kleštěmi," řekl keňskému listu soudní lékař, jenž si nepřál zveřejnit své jméno.

Zřícení přepadeného centra zřejmě způsobily keňské síly

Zřícení části obchodního centra způsobili keňští vojáci, nikoli útočníci. Podle agentury AP to řekl vysoký vládní činitel, který si nepřál být jmenován. Keňský ministr vnitra mimo to na tiskové konferenci sdělil, že v souvislosti s útokem je vyšetřováno osm zadržených lidí.

Anonymní vládní činitel AP potvrdil, že vojáci uvnitř budovy použili ruční granátomety. Neupřesnil ale, co pád části obchodního centra Westgate způsobilo.

Podobná svědectví mají i reportéři

Jeho tvrzení zatím nelze nezávisle ověřit. Oficiální místa jsou na informace skoupá a lékaři v městské márnici hovoří pouze o tom, že oběti zemřely na následky střelby nebo výbuchů granátů. Nicméně šéfredaktor keňského deníku William Pike tvrdí, že reportéři pokrývající masakr, získali podobná svědectví i z dalších zdrojů. "Tento zdroj hovořil velmi názorně a byl také velmi rozzlobený," řekl Pike britskému listu .

Nákupní středisko Westgate v keňském Nairobi

V Nairobi mezitím narůstá zlost, hlavně mezi příbuznými obětí útoku. Od chvíle, kdy skupina ozbrojenců vtrhla do obchodního centra a rozpoutala několikadenní teror, uplynul už téměř týden. A mnoho lidí stále neví, co se stalo s jejich blízkými. Další marně čekají před márnicí na vydání těl příbuzných.

Pět dní čekání na tělo mrtvého

Například Roy Sam chodí k márnici pro tělo svého třiatřicetiletého bratra Thomase Ogaly každý den už od pondělka. "Řekli mi že připraví tělo, aby vypadalo lépe, ale každý den se vracíme, a nic se neděje," řekl agentuře AP Keňan.

Ředitel márnice Sammy Nyongesa Jacob nicméně tvrdí, že nejdříve musí být provedeny u všech obětí pitvy. A podle vrchního patologa Johansena Oduora, lékaři musí vyjmout z těl všechny projektily i šrapnely, aby mohli určit, jak přesně oběti zemřely. A všechny důkazy pak předat policii.

Bezpečnostní složky mezitím dávají dohromady veškeré důkazy včetně otisků prstů, testů DNA, balistických analýz a podobně. Pomáhají jim v tom vyšetřovatelé z několika cizích zemí, včetně agentů americké FBI a odborníci z Británie, Německa či Kanady.

Uniklo několik útočníků?

Úřady ale zatím moc informací o útoku neprozradily. Skoupé jsou i na informace o útočnících. Vláda uvedla pouze, že pět jich zemřelo a jedenáct skončilo ve vazbě. Rojí se však informace, že část z útočníků se převlékla a podařilo se jí z obchodního centra uprchnout.

Počet lidí, jež útočníci zadržují, není podle úřadů jasný. Armáda a policie zahájily rozsáhlou operaci a již osvobodily pět zajatců.

K útoku se takřka okamžitě přihlásilo somálské radikální hnutí Šabáb napojené na teroristickou síť al-Káida. Tvrdí, že se tak mstil za vojenskou ofenzivu v Somálsku, kde jednotky Africké unie a Keni postupně vytlačují radikály z jejich pozic.

Otazníky nad počtem mrtvých

Konečný zatím nejspíše ani není počet mrtvých. Úřady zatím hlásí 67 zabitých (z toho 6 členů bezpečnostních složek). Keňský Červený kříž nicméně tvrdí, že dalších šest desítek lidí se stále pohřešuje, a mohli by být pohřbeni v troskách centra, které se částečně zřítilo. Vláda ovšem trvá na své verzi, že v centru zůstává už  "jen" několik obětí teroru. Aby zmatků nebylo málo, tak samotný Šabáb tvrdí, že zemřelo nejméně 137 rukojmích.

Další otázky se vznášejí nad tím, jak to, že bezpečnostním složkám trvalo čtyři dny, než dostaly situaci pod kontrolu. A objevují se i zprávy, že o chystaném teroru věděly. Keňská Národní zpravodajská agentura (NIS) obviňovaná politiky, že selhala, trvá na tom, že policii i prezidentskou kancelář informovala o připravovaném útoku, ale nikdo na její varování nereagoval.

Autoři:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...