8. prosince 2008 17:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Teroristé z 11. září se chtějí přiznat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 31Diskuse
Guantanámo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Guantanámo | foto: ČTK

GUANTANÁMO Pět islámských radikálů, které Spojené státy viní z přípravy teroristických útoků na New York a Washington z 11. září 2001, se údajně chce přiznat. Radikálové své rozhodnutí sdělili v dopise vojenskému soudci, který s nimi dnes zahájil předběžné líčení.

"Všech nás pět se shodlo na požadavku okamžitého výslechu před soudem, abychom mohli přednést své přiznání. Je to naše svobodné rozhodnutí a nečelíme v této souvislosti žádnému tlaku, hrozbám, zastrašování ani slibům žádné strany," uvádí se v dopise. Radikálové také žádají o odvolání svých soudem určených obhájců a o zrušení všech kroků, které advokáti učinili jejich jménem.

Pětice čelí 2973 obviněním z vraždy, za každou z obětí útoků z 11. září. Dnes bylo v jejich případě zahájeno předběžné řízení, termín zahájení řádného soudního procesu zatím nebyl stanoven. Pokud budou radikálové odsouzeni, hrozí jim trest smrti. Podle soudce Stevena Henleyho není zřejmé, co radikály vedlo k rozhodnutí přiznat se. Údajní teroristé nicméně už v minulosti uvedli, že se chtějí stát mučedníky.

Podle agentury Reuters mají radikálové zřejmě pocit, že zvolením Baracka Obamy prezidentem USA se možnost jejich popravy oddálila. Obama se vyslovil pro uzavření Guantánama a předání soudních řízení standardním vojenským a civilním soudům na americké pevnině.

Henley dnes také zpochybnil, zda mu zákon o soudních řízeních na Guantánamu vůbec umožňuje přijmout doznání v případě, kdy obviněným hrozí trest smrti. I kdyby se ale pětice skutečně směla přiznat,  musí se podle něj uskutečnit několik automatických odvolání, takže trest smrti nemůže být vykonán dříve než za několik let.

Pětici radikálů vede Chálid Šajch Muhammad, považovaný za třetího muže v hierarchii teroristické sítě Al-Káida. Muhammad se před vyšetřovateli už dříve prohlásil za strůjce útoků z 11. září a k podílu na dalších asi 30 akcích, včetně prvního útoku na Světové obchodní středisko (WTC) v roce 1993. Zadržen byl v roce 2003 v Pákistánu na základě anonymního udání.

Lidovky.cz
  • 31Diskuse
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na Lidovky.cz