1. prosince 2008 15:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Teroristy z Bombaje prý cvičili v Pákistánu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
Jeden z útočníků, kvůli nimž zemřelo v Bombaji téměř dvě stě lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z útočníků, kvůli nimž zemřelo v Bombaji téměř dvě stě lidí. | foto: ČTK

BOMBAJ/ISLÁMÁBÁD Indické úřady dnes oznámily, že teroristé z indické Bombaji, kteří minulý týden zabili více než 170 osob, podstoupili několikaměsíční výcvik v Pákistánu. Islámábád podíl na útoku odmítá. Podle pákistánského prezidenta Ásifa Alího Zardarího je cílem útočníků rozpoutat konflikt právě mezi Indií a Pákistánem.

Zadržený terorista Azam Amir Kasav podle indických vyšetřovatelů přiznal, že s ostatními útočníky podstoupil výcvik v pákistánské základně islámské teroristické organizace Laškare tajjaba.

"Prošli několikafázovým výcvikem, při němž se učili mimo jiné zacházet se zbraněmi, vyrábět bomby či přežít v extrémních situacích," citovala agentura Reuters vyšetřovatele, který si přál zůstat v anonymitě. Podle něj se na výcviku teroristů podílel i bývalý důstojník pákistánské rozvědky.

Zardárí nicméně prohlásil, že Indie nepředložila jediný důkaz, že je do útoku zapojena nějaká pákistánská organizace. Zdůraznil také, že Laškare tajjaba patří mezi skupiny, jejichž činnost se snaží Islámábád potírat.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová dnes nicméně v Londýně vyzvala Islámábád, aby se zapojil do vyšetřování incidentu. "Od Pákistánu očekáváme úplnou transparentnost a spolupráci v této věci," řekla.

Do vyšetřování útoku se zapojí i tým amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), který dnes dorazil do Bombaje.

V Indii pokračuje vlna rezignací v souvislosti s atentáty. Už v neděli odstoupili federální ministr vnitra Šivradž Pátil a vládní poradce pro otázky národní bezpečnosti M.K. Narajanan. Hlavní ministr státu Maháráštra Vilasrao Dešmukh dnes odvolal státního ministra vnitra R.R. Pátila, na kterého se snesla vlna kritiky poté, co označil útok v Bombaji za "drobný incident". Sám Dešmukh vzápětí nabídl vlastní rezignaci, o jejím přijetí rozhodne jeho strana.

Nově jmenovaný ministr vnitra Palaniappan Čidambaram ujišťoval veřejnost, že federální vláda zajistí bezpečnost a zabrání dalším útokům. Mezi obyvateli Bombaje ale i nadále panují obavy z opakování násilností. "Cítím se naprosto nedostatečně chráněn. Jsem velmi vyděšený, ale co mohu dělat? Musím jít do práce," řekl pětapadesátiletý Rádžendra Šáh.
Lidovky.cz
  • 21Diskuse
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.