30. června 2009 9:45 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Terry Gilliam pokřtí na začátku srpna písecký filmový festival

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Imaginarium Dr. Parnasse (Heath Ledger) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Imaginarium Dr. Parnasse (Heath Ledger) | foto: Reprofoto

PRAHA Nová filmová Festival nad řekou přehlídka láká diváky na svůj první ročník jmény velkého kalibru. Na zahajovací večer Festivalu nad řekou má 1. srpna do Písku dorazit režisér a bývalý člen skupiny Monty Python Terry Gilliam.

Uvede tam svou novinku Imaginarium Dr. Parnasse, s níž přijel i na letošní festival v Cannes. Film je pozoruhodný také proto, že v něm má svou poslední roli loni předčasně zemřelý herec Heath Ledger. Festival nad řekou také v české předpremiéře uvede snímek Brüno – další kousek z dílny komika Sashy Barona Cohena, známého převlekem za „kazašského reportéra“ Borata.

Imaginarium Dr. Parnasse (teaser)

Dorazit má i úctyhodná sestava domácích hostů. Ti nejznámější – Věra Chytilová, Jan Němec, Hynek Bočan, Miroslav Ondříček, Ivan Passer a další – jsou spojeni sjedním ze tří hlavních programových bloků: sekcí Zlatá šedesátá, která se věnuje československému filmovému zázraku 60. let. Dalšími sekcemi budou Svět Jozefa K., jenž se zaměří na adaptace děl Franze Kafky a díla jím inspirovaná, a Argentinský film, nabízející největší tuzemský průřez této národní kinematografie.

Z Písku rovnou do Hradiště
Přehlídka se prezentuje jako „významná kulturně-společenská akce zaměřená především na prezentaci filmového umění v těsné spolupráci s jinými druhy umění či společenskými vědami“. Přestože se Festival nad řekou hlásí k filmové tradici města Písek a filmy tvoří základ jeho programu, návštěvníci se mohou těšit i na koncerty, výstavy, divadelní představení či tančírny.

Festival nad řekou proběhne od 31. července do 9. srpna. Tím se částečně překryje s podobnou akcí, Letní filmovou školou (LFŠ). Obě přehlídky si přitom kladou za cíl filmovou výchovu. Uměleckým ředitelem je Jiří Králík, který v letech 1992 až 2007 vedl právě filmovou školu, než ho její pořadatel, Asociace českých filmových klubů, odvolal kvůli hospodaření. „Termín jsme zvolili dávno předtím, než byl oficiálně nebo neoficiálně znám termín LFŠ,“ říká Králík. „Škola se pořádá již několik let ve stále stejném termínu,“ reaguje Lenka Zemánková z asociace.

Najdete na Lidovky.cz