9. listopadu 2009 15:24 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Terry Lee Hale, 'trochu jiný Glen Hansard', už má naladěnou kytaru

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Terry Lee Hale | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Terry Lee Hale | foto: Franck BeterminReprofoto

PRAHA Už zítra, v úterý 10. listopadu, se Česká republika dočká jednoho ze zástupců amerických folk-rockových písničkářů, kytaristů a zpěváků: v pražském A Studiu Rubín Terry Lee Hale.

Terry Lee Hale se ve své hudbě pohybuje na pomezí folku, rocku a blues. "Kdo má rád třeba hudbu Glena Hansarda, bude se na jeho koncertu cítit jako doma," slibuje pořadatel. Je přezdíván jako "bluesový otec grunge music", protože hrál důležitou roli v rozvoji grunge scény v Seattlu. Na koncertu v Praze vystoupí sólově, do České republiky se vrací po dlouhé době - hrál zde často především v 90. letech minulého století.

Plný, mocný a vzrušující
Terry Lee Hale se narodil v roce 1953 v Texasu. V dětství navštěvoval deset škol v deseti různých městech. Živil se jako tesař, řidič kamiónů, pomocná síla na farmách a rančích, kuchař, dělník nebo barman. Během cest po USA se naučil hrát na kytaru a skládat písně. Hluboce na něj zapůsobilo setkání s pouličním zpěvákem a kazatelem, reverendem Gary Davisem. "Když jsem ho uslyšel, došlo mi, že přesně tenhle zvuk bych chtěl z kytary dostat. Plný, mocný a vzrušující," říká.

Po přestěhování do Seattlu si přivydělával jako koncertní agent. Právě tato činnost byla pro něj osobně i pro celou tamní hudební scénu velice důležitá -- byl to právě on, kdo pomohl do klubů v Seattlu dostat kapely, které později proslavily značku Sub Pop a staly se synonymem slova grunge.

Debutoval s písní Dead Is Dead na kompilaci Sub Pop 200, kterou vydalo právě toto proslulé vydavatelství, se kterým pak spolupracovali i Nirvana či The Shins. Od začátku 90. let koncertoval často také v Evropě. Vydal celkem dvanáct alb, osm z nich na známém nezávislém labelu Glitterhouse Records.

Mezi jeho nejdůležitější projekty patří kapela Hardpan, kde hrál společně s Josephem Parsonsem, Toddem Thibaudem a Chrisem Burroughsem. Spolupracoval i s The Walkabouts. Jako zatím poslední mu vyšla deska Shotgun Pillowcase v roce 2007. Terry žije nedaleko Paříže se svojí ženou Katy.

kul, kk, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz