24. listopadu 2008 17:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Thajci vypudili vládu, už podruhé

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Demonstranti v Thajsku vypudili vládu už i z provizorního sídla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti v Thajsku vypudili vládu už i z provizorního sídla | foto: AFP

BANGKOK/LIMA Tisíce thajských protivládních demonstrantů, kteří na výzvu opozice oblehly parlament v Bangkoku, vypudili vládu z jejího provizorního sídla. Původní sídlo přitom obsadili již koncem srpna. Opoziční neparlamentní Lidové spojenectví pro demokracii(PAD), které protesty organizuje, označuje akci za "konečnou bitvu" ve svém pětiměsíčním úsilí o svržení vlády premiéra Somčaje Vongsavata.

Vongsavat ale nehledě na to nadále nehodlá ustoupit a podat demisi. Jak řekl v peruánské Limě, kde se účastní ekonomického summitu, jsou protesty podle něj omezeny jen na Bangkok a thajská armáda opakovaně vyloučila provedení puče.

"Prošli jsme demokratickými volbami, takže vůbec nepomýšlím na rezignaci," řekl Vongsavat. Přislíbil, že bude postupovat s maximální zdrženlivostí. "Musíme jednat a snažit se o usmíření," uvedl. Vzhledem k postoji armády prý nevidí nutnost sáhnout k tvrdším opatřením k potlačení protestů.

"Ať lid zvítězí"
Zástupy členů PAD, které policie odhaduje na 18.000, doprovázené na křídlech ochránci s motocyklovými helmami na hlavách, ochrannými brýlemi a chirurgickými rouškami, se ráno stáhly od sídla vlády k budově parlamentu. Mluvčí PAD protestující vyzýval, aby se na pochod vybavili maskami, vodou a ubrousky pro případ, že policie proti nim použije slzný plyn. Někteří lidé v předvoji mají na těle různé chrániče kvůli předpokládanému střetu s policisty chránícími budovu parlamentu. "Ať lid zvítězí," agitoval dav jeden z vůdců PAD Somkiat Pongpajbún.

Demonstranti vyzbrojení holemi pak oblehli budovu parlamentu a nevpouštěli nikoho dovnitř. Zákonodárci ale odmítli zrušit nebo odložit dnešní jednání a ti, kteří již uvnitř byli, se pokoušeli pokračovat ve společném zasedání obou komor. Na programu bylo schvalování některých mezinárodních dohod. Část demonstrantů pak obsadila budovy letiště v Bangkoku, v nichž od 26. srpna provizorně zasedala vláda premiéra Somčaje Vongsavata vypuzená ze
svého regulérního sídla. Zasedání bylo přerušeno, řada ministrů uprchla.

"V této bitvě ovládneme naše hlavní město"
Opozice dnešní pochod svolala poté, co výbuch granátu minulý týden zabil jednoho jejího aktivistu a 23 zranil. Má údajně v plánu obsadit také ministerstvo financí a domy předních vládních představitelů. "Bude to náš nejdelší den. V této bitvě ovládneme naše hlavní město," prohlásil šéf PAD Sonti Limtchongkun.

Armáda vyslala do ulic nejméně dva tisíce vojáků, 2400 policistů má chránit budovu parlamentu. Podle vládního mluvčího nemají policisté a vojáci smrtící zbraně, pouze ochranné štíty a obušky. Také zástupci demonstrantů deklarovali předem záměr vyhnout se násilí.

Opozice od konce srpna okupovala zahrady komplexu úřadu premiéra. Od května usilovala o svržení tehdejšího premiéra Samaka Suntcharavedže, který byl sesazen kvůli střetu zájmů. Nyní se o totéž pokouší i u jeho nástupce Vongsavata, kterého obviňuje, že je jen loutkou někdejšího ministerského předsedy Tchaksina Šinavatry. Šinavatru v roce 2006 po vlně demonstrací svrhl vojenský puč a soud mu následně zakázal politickou činnost. Někdejší premiér poté odešel do exilu, aby se vyhnul obvinění z korupce. V říjnu byl v nepřítomnosti odsouzen ke dvěma letům vězení a soud na něj vydal zatykač.
Lidovky.cz
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!