19. dubna 2010 14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Thajská armáda zablokovala obchodní centrum Bangkoku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Policisté s růžemi od vládních sympatizantů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté s růžemi od vládních sympatizantů. | foto: Reuters

BANGKOK Nepokoje v thajské metropoli neberou konce. Thajští vojáci tam obklíčili obchodní čtvrť, aby zabránili dalšímu přílivu protivládních demonstrantů - rudých košil. Ti v centru táboří už několik týdnů a paralyzují tamní banky, luxusní hotely a kanceláře.

Vláda již předtím celou oblast vyhlásila pro demonstranty za zakázanou zónu. Vojáci hlídkují i v zábavní části města, kterou mají v oblibě zejména japonští turisté. Někteří z vojáků se usadili na střechách okolních budov.

Podle bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, jehož návrat demonstranti požadují, musí stávající premiér Apchisit Vedžadžíva okamžitě rozpustit parlament a vypsat volby. Jinak bude napětí mezi armádou a demonstranty údajně pokračovat.

"Politická krize musí být vyřešena politickými prostředky a jediná cesta pro Apchisita je rozpustit parlament a vypsat nové volby," řekl Šinavatra v telefonním rozhovoru během své zastávky v Bruneji.

Opoziční hnutí svolalo na úterý masové shromáždění, kde hrozí další srážky s pořádkovými silami.

Oblast, kde se mají sejít "červené košile", jak je nazýváno opoziční hnutí kvůli své tradiční barvě, je plná nejen obchodních domů, ale i pětihvězdičkových hotelů a dalších zařízení. Hotely i obchody přišly už o desítky milionů dolarů.

Místa, kde kempují demonstranti, však obsadili pouliční prodavači, dodány tam byly i mobilní toalety i stany. Prodavači nabízejí nejen jídlo, ale i matrace na spaní, oblečení a suvenýry v červené barvě.

Politická krize Thajsko připravuje o značnou část příjmů do státní pokladny, zejména právě z cestovního ruchu. Turistika přináší thajské ekonomice šest procent, zisky však prudce poklesly od 12. března, kdy opozice protestní manifestace zahájila.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz