Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Premiérka zneužila svou moc, rozhodl thajský soud. Hrozí nové nepokoje

Svět

  9:37aktualizováno  12:40
BANGKOK - Thajský ústavní soud shledal premiérku Jinglak Šinavatrovou vinnou v případu zneužití moci. Podle rozhodnutí soudu musí Šinavatrová odstoupit ze svého úřadu. To patrně vyvolá nové nepokoje v ulicích, uvedly tiskové agentury. Novým předsedou prozatímní vlády se stal dosavadní vicepremiér a ministr obchodu Niváttumrong Búnsongpajsan.

Thajská premiérka Jinglavak Šinavatrová. foto: ČTK

Šinavatrová byla obviněna z toho, že v roce 2011 zneužila moci k výměně šéfa Národní bezpečnostní rady, která podle jejích oponentů přinesla výhody premiérčině Straně Thajců. Ministerská předsedkyně v úterý před soudem obvinění rozhodně odmítla. O výměně podle ní rozhodla ministerská komise, do jejíž práce nezasahovala.

"Výměna vládních činitelů se musí provádět v souladu s morálními zásadami," uvedl soud v rozhodnutí, které předčítal v přímém televizním přenosu téměř 90 minut. "Výměny činitelů vedené skrytými motivy nejsou přípustné." Spolu se Šinavatrovou má odstoupit i devět ministrů její vlády, kteří se na výměně šéfa Národní bezpečnostní rady podíleli.

Trest pro premiérku

Podle agentury Reuters není zatím jasné, zda se Šinavatrová může proti rozhodnutí soudu odvolat, či zda si bude muset odpykat nějaký další trest, kromě odchodu z funkce. Přívrženci dosavadní premiérky si dlouhodobě stěžují, že jsou soudy proti Šinavatrové zaujaté.

Rozhodnutí soudu každopádně podle analytiků nepřispěje k vyřešení vleklé politické krize v zemi. Protivládní síly šest měsíců demonstrovaly v ulicích hlavního města Bangkoku za odstoupení premiérky; při střetech bylo od loňského listopadu zabito nejméně 20 lidí a stovky dalších utrpěly zranění.

VÍCE ZDE:

V sobotu 10. května se chystají vyjít k mírovým protestům do ulic i stoupenci Šinavatrové, což vyvolává obavy z dalších násilností. Odpůrci vlády, kteří chtějí ve své kampani i po pádu Šinavatrové pokračovat a vynutit si politické reformy, podle Reuters plánují velkou demonstraci na 14. května.

Protesty proti Jinglak Šinavatrové byly zatím poslední kapitolou thajských politických nepokojů, které začaly svržením jejího bratra Tchaksina Šinavatry při vojenském převratu v roce 2006. Puč následoval po protestech, v nichž ho lidé vinili z korupce, zneužívání moci a nedostatku respektu vůči králi. Od té doby je země rozdělena na dva nesmiřitelné a zhruba stejně početné tábory, a situace je tak obtížně řešitelná.

Střety protivládních demonstrantů a pořádkové policie v Bangkoku. Policisty srazil k zemi výbuch bomby.

Šinavatrová a volební komise se minulý týden dohodly, že by se 20. července měly konat opakované parlamentní volby, toto datum ale nebylo oficiálně schváleno, a nad hlasováním tak visí otazník.

PROTIVLÁDNÍ PROTESTY V BANGKOKU:

Vývoj hlavních událostí v Thajsku od nástupu premiérky Jinglak Šinavatrové (46) do funkce v roce 2011:

  • 3. července 2011 - Tehdy opoziční strana Puea Thai, v jejímž čele stála Jinglak Šinavatrová, mladší sestra bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, vyhrála parlamentní volby. V 500členném sboru obsadila 265 křesel.
  • 5. srpna 2011 - Poslanci zvolili Šinavatrovou vůbec první premiérkou v dějinách země. Získala 296 hlasů od 496 hlasujících.
  • Listopad 2013 - Desetitisíce protivládních demonstrantů vyšly do ulic metropole Bangkoku, obsadily důležitá ministerstva a žádaly rezignaci premiérky Šinavatrové. Protivládní demonstrace vyvolal návrh zákona o politické amnestii. Zákon by mohl dovolit návrat do vlasti Tchaksinu Šinavatrovi, který je jednou z nejkontroverznějších osobností v zemi. Šinavatrová přežila bez problémů hlasování o nedůvěře vládě v parlamentu a vyzvala demonstranty k ukončení akcí.
  • Prosinec 2013 - Pokračovaly protivládní demonstrace, Šinavatrová oznámila rozpuštění dolní komory parlamentu a slíbila uspořádat předčasné parlamentní volby 2. února. Zároveň prohlásila, že nehodlá rezignovat na svoji funkci. Vůdce protivládních protestů Sutchep Tchaugsuban vyzval policii, aby Šinavatrovou zatkla (měla by být souzena za vlastizradu). Opoziční Demokratická strana oznámila bojkot únorových voleb a odpůrci premiérky požadovali politické reformy a ustavení nevolené přechodné vlády. Šinavatrová navrhla vytvoření národní reformní rady, která by nebyla vládním orgánem.
  • Leden 2014 - Při protestním pochodu tisíců protivládních demonstrantů v Bangkoku explodovala výbušnina, která zranila nejméně 31 lidí.
  • Únor 2014 - Konaly se předčasné parlamentní volby, opoziční Demokratická strana, která je bojkotovala, napadla hlasování u ústavního soudu. Thajská justice tento požadavek zamítla. Thajský protikorupční úřad oznámil, že podá na Šinavatrovou trestní oznámení. Premiérka byla podezřelá ze zanedbání povinností v souvislosti s kontroverzním programem pomoci pěstitelům rýže. V ulicích Bangkoku mezitím pokračovaly střety mezi protivládními demonstranty a policií, při nichž zemřeli čtyři lidé.
  • Březen 2014 - Thajský ústavní soud anuloval únorové volby. Verdikt podle agentury Reuters zdůvodnil tím, že se nehlasovalo ve všech volebních obvodech v zemi ve stejný den, což odporuje ústavě. Desetitisíce demonstrantů znovu vyšly do ulic Bangkoku na protest proti vládě Šinavatrové. Vláda a volební komise se dohodly na uspořádání nových parlamentních voleb 20. července.
  • 6. května 2014 - Šinavatrová stanula před ústavním soudem, kde se hájila před obviněním ze zneužití moci kvůli výměně šéfa Národní bezpečnostní rady v roce 2011, která podle jejích oponentů přinesla výhody premiérčině straně.
  • 7. května 2014 - Ústavní soud shledal premiérku Šinavatrovou vinnou v případu zneužití moci. Podle rozhodnutí soudu musí Šinavatrová odstoupit ze svého úřadu.
Autoři: ,