9. srpna 2010 10:19 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Thompsonová chystá scénář My Fair Lady ve 'feministickém' stylu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Emma Thompson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emma Thompson | foto: ČTK

LONDÝN Britská herečka a scenáristka Emma Thompsonová píše scénář pro remake filmové klasiky My Fair Lady, v níž v roce 1964 zazářila Audrey Hepburnová. Na té ale Thompsonová ve sžíravé kritice nenechala nit suchou - podle ní Hepburnová "neuměla zpívat ani hrát", napsal britský list Daily Telegraph.

"Naprosto mě nadchlo, když mě o to požádali, protože, když se na to podívám, myslím si, že nová verze je potřeba. Ten film nijak zvlášť nemiluju. Audrey Hepburnová mi připadá neskutečně sentimentální, rozmarná, ale bez vtipu. Je to ta prudérní, zastydlá sladkost bez jakéhokoli náznaku sarkasmu. A to není pro mě.

Neumí zpívat a neumí ani doopravdy hrát, obávám se. Jsem si jistá, že to byla příjemná žena - a možná, že kdybych ji znala, užívala bych si její herectví víc, ale neznám ji a neznala jsem ji," prohlásila Thompsonová.

"Byly to kostýmy Cecila Beatona a Rex Harrison, co tomu filmu dalo jeho mimořádné kvality," dodala Thompsonová. "Ale Audrey Hepburnovou neberu. Ona je spíš pro muže, myslím. Je nejvyšší čas, aby byla mimořádná role Lízy Doolittleové znovu interpretována, protože je to fantastická ženská úloha."

Hugh Grant jako profesor Higgins?
Už se jedná o tom, že by tuto roli mohla hrát Carey Mulliganová, zatímco pro roli profesora Henryho Higginse se uvažuje o Hughovi Grantovi či Rupertu Everettovi.

Thompsonová, jež má na kontě Oscara za nejlepší scénář filmové adaptace, kterého získala v roce 1996 za snímek Rozum a cit, plánuje dát příběhu květinářky Lízy feministickou úpravu. Podle jejího mínění Lízu její otec "prodal do sexuálního otroctví".

Je to prý příběh o zneužívání žen
"Ano, mám tu drzost říct, že tohle je velmi vážný příběh o zneužívání žen v určité době naší historie. A děje se to i dnes. Ano, samozřejmě, je to úžasný muzikál, ale podívejme se také na to, co nám doopravdy říká o světě," prohlásila Thompsonová.

Dlužno podotknout, že Hollywood byl rozhodně přesvědčený, že Audrey Hepburnová hrát umí - byla nominována na pět Oscarů a cenu pro nejlepší herečku získala v roce 1954 za Prázdniny v Římě. Pokud jde o zpěv, může mít Thompsonová kus pravdy - v My Fair Lady Hepburnovou nazpívala sopranistka Marni Nixonová.

Jednapadesátiletá Thompsonová už má také Oscara v hlavní ženské herecké kategorii; získala ho v roce 1993 za film Rodinné sídlo. Na kontě má také tři ceny BAFTA. "Jsem typická Britka, takže žádný druh hrdosti na nějaké ceny se nepovoluje," říká. "Mám je na krbové římse, lidé přicházejí a usykávají: 'Můj bóže! Ona má Oscary na krbové římse! Jak ubohé!'"

ČTK
Najdete na Lidovky.cz