22. listopadu 2011 12:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tibeťanka se upálila na ulici. Kvůli Číně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Tibetská mniška se upálila na prostest proti čínské nadvládě. Snímek z listopadu 201.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tibetská mniška se upálila na prostest proti čínské nadvládě. Snímek z listopadu 201. | foto: youtube.com

PEKING Tibetská organizace pro lidská práva zveřejnila na internetu video, které údajně zachycuje sebeupálení tibetské mnišky ze 3. listopadu.

Pětatřicetiletá buddhistka patří mezi nejméně 12 tibetských mnichů a mnišek, kteří se letos v jihozápadní Číně pokusili spáchat sebevraždu upálením na protest proti čínské nadvládě. Minimálně sedm z nich svůj čin nepřežilo.

Videonahrávka, kterou v pondělí umístila na web organizace Students of a Free Tibet, zachycuje ženu v mnišském šatu, která stojí pohlcena jasně rudými plameny uprostřed rušné ulice města. Asi po 15 vteřinách padne k zemi.

Podle zmíněné organizace se jedná o sebeupálení mnišky, které se odehrálo 3. listopadu v oblasti Kan-c' v západočínské provincii S'-čchuan a které média již dříve zaznamenala. Videonahrávka pokračuje záběry asi desetitisícového davu truchlících, kteří se o tři dny později shromáždili se svíčkami v ruce u kláštera, z něhož mniška pocházela, aby se s ženou naposledy rozloučili. V klášteře se mezitím modlila asi tisícovka mnichů a mnišek.

Organizace Students of a Free Tibet, která má sídlo v New Yorku, uvedla, že video získala od svých zdrojů z regionu.

ČTĚTE TAKÉ:


Většina letošní případů sebeupálení byla zaznamenána právě v oblasti Kan-c' či v sousedním regionu A-pa. Obyvatelé těchto území jsou převážně tibetští pastevci či rolníci a považují se za příslušníky širšího tibetského území zahrnujícího mimo oficiální Tibetskou autonomní oblast také další části hornaté západní Číny.

Kromě protestu proti čínské okupaci Tibetu požadují ti, kdo se upalují, návrat dalajlamy do jeho původní vlasti. Tibetský duchovní vůdce, kterého čínské vedení označuje za separatistu, žije již přes půl století v indickém exilu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse