Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Tibetský mnich se upálil v Číně, policisté ho při hašení bili

Svět

  9:18
PEKING - V čínské provincii S'-čchuan se ve středu na ulici upálil jednadvacetiletý mnich. Protestoval tak proti zacházení čínských úřadů s Tibeťany. Událost vyvolala demonstraci více než 1000 osob, kterou čínská policie potlačila.
Protesty v Tibetu - ilustrační foto.

Protesty v Tibetu - ilustrační foto. foto: Reuters

Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na tibetské exilové zdroje. Upálení mnicha potvrdila i čínská oficiální média.

Mnich identifikovaný jako Phuntsog se podle dostupných informací na ulici polil benzinem a zapálil. Přispěchavší policisté, uniformovaní i v civilu, se jej pokoušeli uhasit, nakonec jej však podle svědků vztekle bili a kopali do něj. Popálený mnich byl převezen do nemocnice, odkud si ho ale ostatní mniši obratem vyzvedli a odvezli do kláštera. Tam dnes ráno na důsledky popálenin zemřel.

"Mnich zemřel, protože představení kláštera nedovolili řadu hodin jeho lékařské ošetření," citovala agentura AFP oficiální verzi agentury Nová Čína.

Klášter Kirti zůstával dnes obklíčený policií. Lidé do něj mohou vstupovat, ale mniši nesmějí vycházet. Obchody v ulici před klášterem musely zůstat zavřené. Na středu připadalo třetí výročí potlačení protičínských protestů, které vypukly v klášteře Kirti. Přenesly se tam z hlavního tibetského města Lhasy, kde po policejní střelbě do davu zemřelo nejméně 22 Tibeťanů, podle exilových kruhů až 39. Protičínské bouře v Tibetu z roku 2008 byly největší v posledních desetiletích.

Nynější sebeupálení v Kirti je již druhé v poslední době. Také v roce 2009 se upálil mnich z tohoto kláštera během napětí kolem 50. výročí odchodu tibetského dalajlamy do exilu. Čínská policie tehdy na dotyčného mnicha dokonce střílela.

Podle oficiální verze Pekingu Čína v roce 1950 Tibet "pokojně osvobodila" a o rok později zřídila v této oblasti podél Himálaje formální autonomii, ve skutečnosti pevně řízenou čínskými orgány. Tibeťané si dlouho stěžují nejen na náboženský útlak, ale i na rychlé počínšťování provincie trvalým přistěhovalectvím etnických Číňanů, kteří zřejmě již brzy početně převládnou. Tibeťané se proto obávají o svou kulturu a identitu.

Autor: