Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ticho z tribun. Vyhrát nestačí

Česko

Začal zápas – a ticho. Padl první gól a diváci dál šetřili potleskem. Stadion v Českých Budějovicích se sice zaplnil při úterním vítězství 2:0 nad Lichtenštejnskem do posledního místa, komorní atmosféra v ochozech ale vydržela prakticky celý zápas. Na zdrženlivý přístup publika si stěžovali i domácí fotbalisté. Mohli si za něj ale i sami kvůli šedivému výkonu proti outsiderovi.

PRAHA V Českých Budějovicích údajně platí nepsané pravidlo. Domácím fotbalistům se začíná fandit, až když vedou 3:0. Možná to není jen pověra. Proti trpaslíkovi z Lichtenštejnska se Rosický a spol. k požadovanému náskoku nedopracovali a chabá atmosféra při vůbec prvním zápase reprezentace na budějovické půdě potvrdila, že zavděčit se zdejším divákům není snadné.

Na Střeleckém ostrově se hlučný divácký kotel vyskytuje vzácně i při jiných příležitostech. „Fanoušci tu umí na hráče hlavně pískat, což by nevadilo, kdyby předtím alespoň zkusili fandit. Takhle se srdcař nechová,“ naštval výsledný dojem Miroslava Votřela, který vede fanklub místního ligového klubu. Navíc v průměrné návštěvnosti v největším jihočeském městě překonává fotbal tradičně hokej.

Ke kritice divácké kulisy se po utkání odhodlali také hráči, což není častý jev. „Dali jsme rychlý gól, pak jsme si vytvořili ještě nějaké šance, ale fanoušky přesto do utkání nevtáhli,“ vnímal vlažné přijetí brankář Petr Čech. „Podpora mohla být určitě větší,“ přidal se s výtkou obránce Michal Kadlec. Víc nadšení je na výjezdech Manažer národního týmu Vladimír Šmicer se převážně pasivních návštěvníků stadionu zastal. „Líbilo se mi, že bylo vyprodáno. Kluci možná srovnávali atmosféru s tím, co zažili minulý týden ve Španělsku, ale to jde přece těžko. Navíc i hráči přece musí vědět, že nepodali výkon, jaký si představovali,“ přisoudil vinu i reprezentantům.

Podle Šmicra záleží také na atraktivitě týmu, který do Česka zavítá. A zrovna Lichtenštejnsko patří do kategorie outsiderů, kteří by si měli odvézt vysokou porážku. Když zůstane skóre skromné jako v úterý, na reakci diváků se to projeví.

Pryč jsou úspěšné časy spojené s působením trenéra Brücknera, kdy měla reprezentace podporu zajištěnou automaticky. Po hubených letech už dávno není nadšení samozřejmostí a český tým musí o přízeň veřejnosti usilovně bojovat. Typický český fanoušek je pověstný tím, že nešetří kritikou. „Lidé si často radši počkají, co se stane, a až potom povzbuzují. Když se nedaří, panuje klid,“ vystihl Šmicer náturu průměrného příznivce.

Při ligových zápasech znějí chorály a pokřiky především z míst, kde se nacházejí skupiny nejvěrnějších fanoušků, tzv. kotle. V reprezentaci sektor, který diriguje zbytek stadionu, zatím není stabilní, i když postupně nabírá na síle.

Od loňského května zahájil spolupráci se svazem oficiální fanclub reprezentace, který má mezi fanoušky probudit větší zájem o dění kolem národního týmu. Svým členům nabízí přednostní právo na nákup vstupenek nebo slevy na zahraniční zájezdy. Za necelý rok do něj vstoupilo zhruba 3500 zájemců. Část jich dorazila i do Českých Budějovic. „Sedmdesát procent našich členů ale pochází z Moravy. Proto mívají zápasy v Olomouci nebo Uherském Hradišti větší šťávu. Po nedělním návratu ze Španělska se některým z nich do Budějovic nechtělo cestovat, navíc se hrálo od půl šesté a to by z práce stejně nestihli,“ zmínil předseda fanclubu Luboš Mikolajský další okolnost, proč se v budějovických ochozech nevyskytlo víc jedinců, kteří jsou při povzbuzovaní aktivnější.

Kdo chce dnes vidět v hledišti jen nadšené české fanoušky, doma nepochodí. Mnohem lepší je to za hranicemi. „Tam potkáte ty nejskalnější a na atmosféře je to hodně znát. Všichni se tam víc semknou,“ podotkl Mikolajský.

***

Podpora českých fotbalistů přímo na stadionech od začátku kvalifikace kolísá. Příčin existuje několik - kromě slabších výkonů i odlišná povaha fanoušků v porovnání se zahraničím.

září 2010: Česko - Litva 0:1

hráno v Olomouci, 12 038 diváků Hanáckou metropolí pulzovala slavnostní nálada. Na začátku kvalifikace se začínalo s čistým stolem, k tomu se otevírala nová tribuna. Olomoucký stadion zaplnili nadšení fanoušci, kteří přes nepříznivý vývoj neubrali na povzbuzování. Pískot se ozýval spíš sporadicky, i když s přibývajícím časem bylo jisté, že nepůjde o vítězný večer, jaký si všichni představovali.

říjen 2010: Česko - Skotsko 1:0 hráno v Praze v Edenu, asi 15 000 diváků (jde o odhad, oficiální údaj chybí) Na hřišti měli jasnou převahu domácí, v hledišti ale vládli Skotové. Obsadili nejen svůj sektor, ale v hloučcích pronikli i na další tribuny stadionu v Edenu. V hledišti stadionu v Edenu tvořili zhruba polovinu všech diváků. Už několik dnů před zápasem fotbalový svaz varoval, že k podobné situaci může dojít. Za slabou českou podporu mohl nejspíš neúspěšný vstup do kvalifikace v kombinaci s cenou vstupenek (700 a 950 Kč).

březen 2011: Česko - Lichtenštejnsko 2:0

hráno v Českých Budějovicích, 6681 diváků Proti slabému soupeři se čekala lepší podívaná. Na stadionu, který hostil reprezentační zápas vůbec poprvé, publikum nedokázal nastartovat k větší aktivitě ani brzký gól.

Snaha hlasatele probudit skomírající atmosféru se míjela účinkem. Čas plynul v tiché atmosféře, kterou „rušil“ pouze hlouček lichtenštejnských příznivců skandujících z hlavní tribuny. Alespoň v závěru se objevilo pár pokusů nechat oběhnout mexickou vlnu.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč