Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět vstupuje do nového roku 2016

Svět

  16:44aktualizováno  21:59
PRAHA - Nový rok 2016 už slaví východní část Asie a Austrálie s Novým Zélandem. Největší oslavy podle očekávání vypukly v australském Sydney, ke kterému se připojily například Tokio a Peking.

Čínské děti pózují na Náměstí nebeského klidu foto: Reuters

Jako první přivítali příchod roku 2016 obyvatelé Samoy a Vánočního ostrova v Tichomoří: díky časovému posunu se tak stalo v 11:00 SEČ. Po patnácti minutách nastala půlnoc na Chathamových ostrovech, které patří Novému Zélandu. Ve 12:00 SEČ následoval samotný Nový Zéland, ve 13:00 ruský Dálný východ s Kamčatkou a Anadyrem, který je nejvýchodnějším ruským městem, a ve 14:00 jihovýchodní Austrálie, včetně Sydney, kde se koncentruje většina obyvatelstva země. V 16:00 se připojili s novoročními radovánkami Japonci a Korejci, následovaní o hodinu později Číňany.

Oslava nového roku v Dubaji. Ohňostroj na Burdž Chalífa, nejvyšším mrakodrapu...
V irácké Basře oslavují přicházející rok 2016

Nejdéle si naopak na novoroční přípitek počkají lidé na souostroví Americká Samoa, kde rok 2016 nastane až v pátek ve 12:00 SEČ. O hodinu později vstoupí do nového roku i dva neobydlené tichomořské ostrovy - Bakerův a Howlandův. Půlnoční oslavy po celé planetě tak kvůli místním administrativním úpravám a časovým vyrovnáváním potrvají déle než 24 hodin.

Po Samoi a kiribatském atolu Kiritimati, známém jako Vánoční ostrov, budou oslavy pokračovat na Liniových ostrovech, které z velké části patří k tichomořské republice Kiribati.

Tradičně největší oslavy se konají například v australském Sydney u ikonické budovy opery, nad kterou vypukl obvyklý impozantní ohňostroj. Australské úřady vyzvaly obyvatele, aby si oslav hojně užili a zaplašili obavy z možných teroristických útoků. Slíbily k tomu zvýšenou přítomnost bezpečnostních sil na kritických místech. V okolí se shromáždilo odhadem 1,6 milionu lidí. Tři hodiny před půlnocí úřady uspořádaly ohňostroj pro rodiny s malými dětmi, aby si i malí občánci před usnutím užili velkolepé představení. Podle agentury DPA náklady na pyrotechnickou show se vyšplhaly na 4,7 milionu eur (127 milionů korun).

V Japonsku se o půlnoci místního času rozezněly zvony, zatímco miliony Japonců navštěvovaly místní chrámy a svatyně, aby se pomodlily za štěstí, zdraví a úspěchy v novém roce. Z tokijské televizní věže byly vypuštěny tisíce balónů. Dunění zvonů a ohňostroje provázely také novoroční oslavy v Jižní Koreji, kde se konala na různých místech hudební a taneční představení. Tisíce lidí slavily také u hranice se Severní Koreou, aby zopakovaly přání a naději na opětně sjednocení Korejského poloostrova.

V čínské metropoli Pekingu vypukly oslavy Nové roku poblíž historického Zakázaného města. Státní televize vysílala v přímém přenosu slavnostní galavečer na novém národním stadionu. Určitá bezpečnostní omezení platila v Šanghaji, kde bylo zavřeno metro. Přesně před rokem ve městě v tlačenici zahynulo 36 osob.

Statisíce lidí budou slavit i na newyorském Times Square. V Berlíně mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem se už odpoledne začaly shromažďovat desetitisíce nedočkavců. Další hromady nadšenců se očekávají například v Londýně na Trafalgarském náměstí či na slavné pláži Copacabana v brazilském Riu de Janeiro, kam mají přijít dva miliony lidí.

Kvůli teroristickým hrozbám však budou silvestrovské veselí na mnoha místech světa doprovázet zvláštní bezpečnostní opatření, mimo jiné ve Francii, Moskvě či New Yorku. V Bruselu byl pro jistotu zrušen ohňostroj.

Ne všude na světě vychází půlnoc ve vztahu k SEČ na celou hodinu. Díky místním administrativním úpravám časových pásem tak půlnoc na Chathamových ostrovech nastává v 11:15 SEČ, v australské pevninské oblasti Eucla v 16:15, v části Austrálie v 15:30, v Nepálu v 19:15 či v Íránu ve 21:30 SEČ.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,