9. ledna 2010 9:43, aktualizováno  20:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tisíce lidí na Moravě jsou bez elektřiny. Počasí se neuklidní.

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Počasí v ČR 9.1.2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počasí v ČR 9.1.2010 | foto: ČTK

PRAHA Sněhové jazyky a náledí jsou teď největším nebezpečím pro řidiče po celé republice. Nejhorší situace je na Královéhradecku, kde silničáři vyhlásili kalamitu.

Ačkoli se situace během dne zlepšila, silničáři i meteorologové varují před tvorbou náledí. Podle nich může do neděle napadnout až 30 centimetrů sněhu, přičemž ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku budou srážky smíšené a mrznoucí.

Tisíce lidí bez elektřiny
Zhruba tisícovka domácností na jižní Moravě je bez elektrického proudu. Důvodem je námraza na elektrickém vedení, uvedla mluvčí společnosti E.ON. Technici firmy vedení opravují a počet domácností bez proudu se tak stále mění. K některým domácnostem již byly dodávky obnoveny, další se zase ocitly bez proudu.

Bez proudu jsou domácnosti zejména na jih a východ od Brna, na Židlochovicku, Hustopečsku, Kyjovsku a Znojemsku. "Namrzají vodiče, například v Moutnici a Telnici technici volali s tím, že na vodičích je až čtyřcentimetrová námraza," uvedla mluvčí. "Nikdo nepamatuje, že by tímto směrem od Brna někdy taková námraza byla," dodala.

Čtěte více

Komplikace v dopravě
Kvůli zledovatělému sněhu byl na šest hodin v jednom směru uzavřen dálniční úsek mezi Hladkými Životicemi na Novojičínsku a Bělotínem na Přerovsku. Silničáři odstraňovali ledovou vrstvu z dálnice frézami, úsek plně zprovoznili po 18:00. Do té doby museli řidiči směřující na Olomouc jezdit po objízdné trase.

Řidiči by měli být opatrní i na pelhřimovském úseku dálnice D1. Na 88. kilometru dálnice směrem na Brno okolo čtvrté odpolední havarovalo auto. Pravý jízdní pruh byl uzavřen.

Čtěte také:

Nehody uzavřely dálnici D5 na devět hodin
První nehoda se na dálnici D5 u Berouna stala kolem půl osmé ráno. Těžké nákladní vozidlo prorazilo svodidla. Nikdo nebyl zraněn. Mluvčí Českých drah Kateřina Šubová řekla, že se náklad auta vysypal i na železniční trať pod dálnicí a v úseku mezi stanicemi Beroun a Beroun Závodí byla zastavena doprava. "Na koleje popadaly i protihlukové stěny," řekla pro server Lidovky.cz Šubová. Řidič byl s lehkým zraněním převezen do nemocnice v Praze. Z auta unikla nafta.Dopravu na dálnici zkomplikovala i další nehoda. Okolo jedenácté u Vráže na Berounsku havarovalo další nákladní auto. Návěs vozidla zasahoval do připojovacího a pravého jízdního pruhu.

Dálnice byla devět hodin směrem na Prahu uzavřená. Zhruba v
16:30 se začalo jezdit jedním jízdním pruhem, od 18:00 jsou průjezdné dva jízdní pruhy.


Ostatní hlavní silniční tahy jsou sjízdné s nutnou dávkou opatrnosti. Průjezdná v obou směrech už je i rychlostní silnice R46 z Olomouce ve směru na Prostějov a Brno, kterou dnes ráno na 27. kilometru zablokoval havarovaný kamion. Ministerstvo vyzývá řidiče, aby nevyjížděli na silnice, pokud to není nezbytně nutné.

Ministerstvo podle mluvčího Karla Hanzelky v nejbližších hodinách díky nízkému víkendovému provozu nepočítá s tím, že by bránilo vstupu kamionů do Česka a stejně jako v pátek je nutilo zastavit na odstavných parkovištích na hraničních přechodech v Lanžhotě a v Rozvadově. Upozornil ale na to, že rakouská policie nevpouští do Rakouska nákladní vozidla nad 7,5 tuny bez sněhových řetězů.

Kalamita na Královéhradecku
Intenzivní sněžení doprovázené silným nárazovým větrem zkomplikovalo situaci na silnicích v Královéhradeckém kraji. Silničáři proto vyhlásili k dnešní 9.00 hodině kalamitní stav II. stupně pro okresy Hradec Králové, Náchod a Rychnov nad Kněžnou.

Pozor na závěje

Do neděle může v Čechách podle meteorologů napadnout pět až 30 centimetrů sněhu. Ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku budou srážky smíšené a mrznoucí. Lidé by proto měli počítat s nebezpečím ledovky, závějí a sněhových jazyků, varuje Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha na tvorbu závějí platí od dnešních 11.00 do nedělního poledne pro vyšší polohy Karlovarského, Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého a Ústeckého kraje.

S tvorbou náledí by měli počítat až do nedělních 6.00 obyvatelé Pardubického, Královéhradeckého kraje a Vysočiny a do pondělních 11.00 lidé v Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Na většině území, včetně Prahy, se pak do nedělního poledne mohou tvořit sněhové jazyky. Sněžit by přitom mělo podle meteorologů až do nedělní půlnoci.

Policie varuje před silně zledovatělou silnicí na hlavním tahu z Hradce Králové na Jaroměř. Podobné problémy jsou i na silnici číslo 11 z Chlumu do krajského města.

Na dvou místech kraje silničáři vyprošťovali lidi ze zapadlých aut. Mezi obcemi Lejšovka a Smržov je silnice zapadaná sněhem a neprůjezdná. Podle informací policie tam uvízlo asi pět až šest vozidel i s osádkami. Obdobný problém řeší silničáři za pomoci těžké techniky i na silnici v úseku Máslojedy - Chlum, kde uvízlo asi deset aut.

Kamiony stojí také ve vysokovském kopci před Náchodem, protože silnici v Polsku za hraničním přechodem Náchod - Běloves blokují kamiony, které tam uvízly. Hasiči v Hradeckém kraji vyjížděli od pátku kvůli sněhové kalamitě k desítkám dopravních nehod. Do Hradce dorazily v pátek odpoledne posily ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín, dvě posádky s vozidly T815 pomáhají především s vyprošťováním zapadlých a havarovaných vozidel.

Kvůli přívalům sněhu se odpoledne sešel na hejtmanství krizový štáb. Hejtman hradeckého kraje Lubomír Franc vyzval motoristy, aby vyjížděli pouze v nezbytných případech. "Silničáři nasadili na zvládnutí mimořádné situace veškerou techniku, ale přesto není možné přívaly sněhu zvládnout a některé silnice proto nejsou udržované," řekl mluvčí hradeckého hejtmanství Imrich Dioszegi.

Na běžkách centrem Pardubic.

Vlaky nabírají zpoždění
Vlaky na Moravě na trati mezi Bohumínem a Brnem nabírají zpoždění, zpožděné jsou i rychlíky přijíždějící do Čech z Polska.

Ve východních Čechách se během dne situace na železnici stabilizovala a zpoždění jsou menší. "Na jihu a západě Čech jezdí vlaky na čas. Tratě na celém území Česka jsou sjízdné," řekla v 16.30 mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

"Do Prahy přijíždějí zpožděné rychlíky z východu, ale jinak je situace v Praze klidná," řekla Šubová. Některé rychlíky EuroCity si podle ní už z Polska přivážejí přes tři hodiny zpoždění.

Situace se podle Šubové výrazně zlepšila ve východních Čechách, kde byly během dne velké komplikace na nádražích v Pardubicích a v Hradci Králové. "Nám s tím pomohlo počasí, protože nějakým způsobem polevilo sněžení. Tam byl největší problém se zamrzáním a odmetáním výhybek," uvedla mluvčí.

Situace se lepší i v Přerově, který se potýkal s podobnými potížemi jako Pardubice. "Je to klidnější. Je to i kvůli tomu, že už je méně vlaků, takže tam nezůstávají a nebrzdí se," řekla Šubová. Spoje na trati z Bohumína do Brna přes Přerov se ale stále zpožďují.

Zasněžené pražské Václavské náměstí.

V Praze se sešel krizový štáb
Na pražských silnicích je vrstva uježděného či rozbředlého sněhu. V metropoli drobně sněží. "Chtěl bych vyzvat řidiče, aby bez zimní výbavy vůbec nevyjížděli," řekl mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Pražský magistrát zprovoznil bezplatnou telefonní linku, na kterou se můžou lidé obracet s případnými problémy, dotazy a podněty v souvislosti se sněhovou kalamitou. Volat mohou na číslo je 800 100 991.

Náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS) kvůli sněhové pohotovosti svolal na dnešní poledne krizový štáb hlavního města. "Považoval jsem za potřebné upřesnit si přijatá opatření a schopnost všech složek fungovat v době sněhové situace a při částečně omezeném průjezdu komunikací v Praze," uvedl Blažek a současně konstatoval, že "vše, co se týká zdraví, života a majetku občanů, funguje".

Nepříznivé počasí dobře zvládá pražské letiště. Přistávací plocha ruzyňského letiště se uklízí každou půlhodinu, jeho fungování není nijak omezeno. "Situace je stále stabilizovaná, plocha se pravidelně uklízí. Počasí nemá na provoz žádný vliv," řekla pro server Lidovky.cz mluvčí letiště Michaela Lagronová. "Některé lety jsou zpožděné, maximálně dvě hodiny," dodala.
 
Na Hradecku silničáři vyhlásili kalamitu.

Žena jela nepřiměřeně počasí. Nepřežila
Pětadvacetiletá řidička osobního auta zemřela ráno při střetu s autobusem v Karviné-Loukách. Řidič autobusu a jeden cestující byli zraněni a převezeni do nemocnice. Žena nezvládla řízení, dostala smyk a srazila se s linkovým autobusem jedoucím v protisměru. Nehoda se stala po 7.00.

"Pětadvacetiletá žena byla v bezvědomí, bezdeší a se zástavou srdce. Po vyproštění těla mohl zasahující lékař již pouze konstatovat smrt postižené," informoval server Lidovky.cz mluvčí záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl. "Žena utrpěla mnohočetná zranění neslučitelná se životem, kterým na místě podlehla ještě před příjezdem záchranářů," dodal Humpl.

Mladá řidička vozu Škoda Fabia jela z Karviné směrem na Český Těšín. Na rovném úseku před městskou částí Louky dostala smyk. "Po nárazu do svodidel se vůz roztočil a dostal se do protisměru, kde jel linkový autobus. Jeho řidič se střetu snažil zabránit, ale marně," upřesnila mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková.

Osmapadesátiletý řidič autobusu a jeden z cestujících skončili v karvinské nemocnici. Podle mluvčího krajských hasičů Petra Kůdely byl řidič v šoku a cestující utrpěl po nárazu zranění hlavy. "Autobus vezl 10 až 15 lidí," řekl Kůdela. Policie to zatím nepotvrdila. "Přesný počet cestujících zatím neznáme. Než policie dorazila na místo, někteří cestující sami odešli nebo byli odvezeni," dodala Viačková.

Podle ní je pravděpodobnou příčinou smrtelné nehody nepřiměřená rychlost jízdy vzhledem ke stavu vozovky. Také na Karvinsku začalo během noci pršet a při teplotách pod nulou vozovky namrzají, dodala mluvčí.

Davy lyžařů do Krkonoš
Na silnicích v Libereckém kraji a Ústeckém kraji musí dnes řidiči počítat se sněhem a náledím. V Jizerských horách, západních Krkonoších v noci připadlo jen pár centimetrů sněhu, vítr ale navál na vozovky sníh z polí, a tak se ve vyšších polohách tvoří jazyky.

"Do Krkonoš najíždí spousta rekreantů. Vítr se sice uklidnil, ale začalo hustěji sněžit," řekl Michal Hanč z hrabačovského cestmistrovství. Silničáři mají v terénu všechnu techniku, aby udrželi sjízdné silniční tahy na Horní Mísečky, Benecko a do Jilemnici. Horská služba hlásí v Krkonoších druhý stupeň lavinového nebezpečí. Na druhý stupeň stouplo nebezpečí lavin od včerejška také v Jeseníkách.

Břečka a ledovka na silnicích
S ujetým, rozbředlým nebo zledovatělým sněhem na vozovkách musejí počítat řidiči ve Zlínském kraji a na Vysočině.

K opatrné jízdě vyzývají silničáři na jihu Moravy. Na některých komunikacích jsou popadané stromy. Silničáři varují i před sněhovými jazyky a ujetým sněhem. Meteorologové Meteopressu upozorňují, že na jihu Moravy může dnes sněžení vystřídat déšť.

Otužilci na Pardubicku.

S opatrností jsou sjízdné všechny komunikace v Karlovarském, Olomouckém, Pardubickém a Středočeském kraji a na Plzeňsku. Jihočesko bičuje silný vítr. V Moravskoslezském kraji silničáři upozorňují na náledí na dálnici D1 na Novojičínsku.

V Brně kvůli potížím na trase nejezdí trolejbusové linky na sídliště Vinohrady a u Slatiny a Šlapanic, potíže mají i ve směru na Kamenný Vrch.

Oproti pátku nejezdí ani tramvaj mezi Maloměřicemi a Obřany, důvodem je namrzlé tramvajové vedení. "Snažíme se tyto linky nahrazovat náhradní autobusovou dopravou, ale zatím je to možné jen v omezeném množství," řekla mluvčí dopravního podniku v Brně Hana Pohanová.

  • 1Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz