21. června 2010 9:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tisíce lidí oslavily východ slunce v britském Stonehenge

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Oslavy slunovratu na Stonehenge | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy slunovratu na Stonehenge | foto: ČTK

LONDÝN Tisíce lidí se shromáždily ve světoznámé prehistorickém kultovním místě Stonehenge, aby tu dnes ráno tradičně přivítaly východ slunce v den letního slunovratu. Nad kruhem z megalitických kamenných sloupů se podle stanice BBC objevily první sluneční paprsky ve 4:52 místního času (5:52 SELČ).

Celonočního shromáždění se účastní každoročně tisíce obdivovatelů prehistorického monumentu, stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků, čarodějnic i obyčejných zvědavců. Zdejší sloup zvaný Heel Stone, který stojí mimo vlastní kamenný kruh, vyznačuje místo východu slunce v nejdelší den roku na severní polokouli.


"Pro nás to znamená moc...být Brity a vracet se ke svým pohanským kořenům," vysvětluje Victoria Campbellová, vybavená párem bílých andělských křídel a záplavou barevných květů ve vlasech. Stejně tak je pro tuto devětadvacetiletou pracovnici ve finančním sektoru důležité "vypadnout" z města.


Obrovský kamenný kruh, jehož původ se zatím vědcům nepodařilo zcela objasnit, stojí na pláni u Salisbury asi 130 kilometrů

Stonehenge

Stonehenge patří k nejoblíbenějším turistickým cílům v Británii - každý rok si je přijde prohlédnout přes 850 tisíc návštěvníků. Nicméně právě den slunovratu patří k několika málo příležitostem, kdy je povolen přístup i do vnitřní části kruhu. Ten byl uzavřen roku 1978 poté, co se na světové památce dlouhá léta negativně podepisovala nejen eroze, ale také projevy vandalství

jihozápadně od Londýna. Badatelé se nicméně shodují, že alespoň zčásti sloužil jako astronomický kalendář. Lokalita ale byla využívána také jako pohřebiště, ovšem nikoli pro široké masy.

Obrovské kamenné kvádry byly na místo dopravovány z lomů vzdálených 240 kilometrů. Celá struktura byla vybudována ve třech fázích mezi lety 3000 a 1600 před naším letopočtem.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz