Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Tisíce lidí slavily na Národní 17. listopad, extremisty policie vytlačila

25 let svobody

  15:55aktualizováno  21:37
PRAHA - Tisíce lidí proudící z pražského Albertova dorazily na Národní třídu. Účastníci akce šli ve stopách studentského pochodu ze 17. listopadu 1989. Vzpomínkový průvod se obešel bez incidentu. Na náplavce u Výtoně se rvali pravicoví extremisté s policisty, s průvodem se však minuli.

Oslavy 20. výročí 17. listopadu na Národní třídě. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Dvacáté výročí počátku Sametové revoluce vylákalo do pražských ulic tisíce lidí. Průvod, který dorazil na Národní třídu, odstartoval z Albertova za zvuku bubnů. V jeho čele byla konstrukce se dvěma anděly, na níž byly zavěšeny klíče, jeden ze symbolů sametové revoluce před 20 lety.

Následoval trabant jako součást předlistopadového života a model automobilu Veřejné bezpečnosti, který se vezl na střeše obyčejného auta.

Sledujeme oslavy on-line

Policie zatkla 48 extremistů
Průvod provázeli také policisté z antikonfliktního týmu. Ze vzduchu situaci sledoval i policejní vrtulník. Ve směru od Národního divadla se totiž k průvodu bližila skupina asi 150 extremistů a další asi stovka ultrapravicových příznivců iniciativy Odporuj, k nimž se přidaly skupinky příznivců Dělnické strany.

20.výročí sametové revoluce - obklíčení extremisté na náplavce

Někteří extremisté došli až na Výtoň. Těžkooděnci obklíčili asi 15 neonacistů na náplavce. Ostatní zůstali nahoře na nábřeží a skandovali "svobodu, svobodu." Velká část extremistů pak prošla pod železničním mostem, seběhla dolů na náplavku a zaútočila na policejní těžkooděnce. Kopali do nich a házeli kameny.

Co se dělo 17. listopadu

V davu na náplavce vybuchlo množství petard a policejní těžkooděnci se štíty vyrazili proti extremistům. Došlo k nejtvrdším střetům dne. Policie tlačila extremisty směrem do Braníka, aby mohl v klidu projít průvod z Albertova.

Pražská záchranka ošetřila osm lidí

Pražská záchranná služba podle mluvčí Jiřiny Ernestové ošetřila osm lidí. Do nemocnice bylo podle ní převezeno sedm lidí, čtyři z nich utrpěli úraz hlavy nebo obličeje a tři kvůli nevolnosti.

Policisté v souvislosti s pražskými akcemi pravicových radikálů zadržela a předvedla 49 lidí, 33 z nich policisté podezírají z trestných činů útok na veřejného činitele nebo poškozování cizí věci. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana byla dvacítka zadržených vyzbrojena klacky. Po střetech na Výtoni odvezli jednoho z mužů záchranáři, policista nebyl zraněn žádný.

Lidé v průvodu popíjí, někteří kouří marihuanu

Lidé v průvodu nesli české vlajky. Na transparentech měli hesla pro i proti prezidentu Václavu Klausovi jako "Stydíme se za vás, pane prezidente, jste zlodějů král", "Za komunismu bylo líp?" či "Z nevolnictví RVHP do nevolnictví EU - to jste chtěli?".

Na Národní třídě se sešla pestrá směsice lidí, z nichž řada zjevně nemohla události roku 1989 pamatovat. Byli tu mladí, rodiče s dětmi, nebo dokonce s kočárky i starší lidé. Někteří z účastníků pochodu se posilovali vínem či pivem, někdo také kouřil marihuanu.

Fotogalerie

"Komunismus je svinstvo, dobře, že padl"
Na shromáždění na Albertově promluvili i dva zahraniční hosté, čínská novinářka Kao Jü a ruský aktivista za lidská práva Oleg Orlov. Jü vyzvala přítomné k podpoře Charty 2008, jež usiluje o reformu politických institucí a ústavních svobod v Číně. Orlov požádal o podporu ruským bojovníkům za lidská práva.

Průvod, který šel po historické trase z Albertova na Národní třídu.

Martin Kotas ze společnosti Opona, která pochod organizuje, na Albertově bývalý režim odsoudil. "Komunismus je svinstvo a je dobře, že padl," řekl.

Demokracii je 20 let a podle něho končí její puberta a je nutné zahladit příkop, který vznikl mezi politiky a veřejností. Pokud lidé nejsou spokojeni se současnou situací, měli by podle něj vstoupit do nějaké nekomunistické strany a snažit se věci zlepšit.

Průvod prošel ve stopách studentského pochodu 15 tisíc studentů na Národní třídu. V 18 hodin se rozjel velký koncert, během něhož s doprovodem kapely Monkey Business zazpívali například Vladimír Mišík, Dan Bárta, Vlasta Třešňák, Lenka Dusilová, Vladimír Merta, Tony Ducháček či rappeři James Cole a Orion.

Na pódiu se objevil i bývalý prezident Václav Havel, který coby "bedňák" pozdravil účastníky, dostal od organizátorů bílou šálu a  uvedl americkou písničkářku Joan Baezovou. Ta zazpívala píseň We shall overcome (Jednou budem dál).

Koncert na Národní třídě k 20.výročí sametové revoluce

Už před tím zazněla česká a slovenská hymna a oblohu ozářil ohňostroj.

Oslavy proběhly také v Brně a v Jihlavě

Tisíc lidí v Brně zvonilo klíči
Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde v listopadu 1989 sídlil stávkový výbor, si připomnělo 20. výročí převratu asi 500 lidí. Do následného průvodu se jich zapojilo více než dvakrát tolik. V projevech přímých účastníků listopadových událostí zazněly nejen vzpomínky, ale také ostrá kritika současné politiky. Po skončení přibližně hodinového shromáždění vyšel od fakulty lampionový průvod centrem města. Účastnili se jej především vysokoškolští studenti, ale také skauti i starší lidé. Zastavili se například na náměstí Svobody, kde lidé zapálili svíčky u mariánského sloupu a po krátkém projevu začali spontánně zvonit klíči.

Lidé si výročí připomněli i ve městech na Vysočině
Tisíce lidí se sešly také v Jihlavě, kde proběhl Sametový lampionový průvod. Zúčastnili se ho hlavně rodiče s dětmi. Na závěr průvodu kolem historického centra města po hradebním parkánu vyletěly k obloze svítící lampiony přání. Výročí 17. listopadu lidé slavili i v dalších městech na Vysočině.

Autoři: ,

Prodej louky 25 000 m2
Prodej louky 25 000 m2

Horní Planá - Hodňov, okres Český Krumlov
3 250 000 Kč