Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Tisíce policistů v uniformách i civilu. Německo se chystá na silvestrovské oslavy

Svět

  9:10
PRAHA - Německá policie se připravuje na silvestrovské oslavy. Města plánují do ulic poslat několik tisíc strážníků a policistů v uniformách i civilu a navyšují počet bezpečnostních kamer. Cílem je předejít krádežím a sexuálním útokům, které se předloni odehrály ve větších městech.

Německá policie se připravuje na oslavy. foto: Reuters

„Policie pošle do ulic kolem 1400 strážníků,“ uvedl pro agenturu DPA šéf kolínské policie Uwe Jacob. Kolín nad Rýnem se stejně jako další německá města pečlivě připravuje na silvestrovský večer, aby se nemohly opakovat incidenty z roku 2015, kdy v ulicích došlo k několika stovkám krádeží a sexuálních útoků.

Ruská tajná služba odhalila teroristickou buňku. Měla útočit během kampaní a silvestra

V Düsseldorfu, stejně jako Kolíně nad Rýnem bude v některých částech města zakázáno odpalovat pyrotechniku a ohňostroje. Navýšení počtu strážníků a policistů v ulicích plánují i města Bochum, Bonn, Duisburg, či Hamburk. Zde budou navýšené počty policistů o několik stovek oproti normálnímu stavu.

Bezpečnostní složky budou v pohotovosti i ve Frankfurtu nad Mohanem, píše deník Spiegel. Vedení policie se bude spoléhat na koncept, který se osvědčil loni. V ulicích budou policisté v uniformách, ale také několik stovek mužů v civilu.

Speciální opatření chystá i Berlín. Poprvé v historii plánují představitelé města vytvořit takzvané „bezpečné zóny“ pro ženy, kam se budou moci uchýlit v případě, že budou mít pocit ohrožení. Ty kritizují tamní policejní odbory. Jejich předseda Rainer Wendt, řekl, že zóna, do které budou moci vstoupit pouze ženy, je „devastujícím signálem“ a „koncem rovnoprávnosti, svobody pohybu a sebeurčení“. Ženy by měly mít podle něj právo cítit se bezpečně všude. „Kdo na něco takového přišel, nepochopil politickou dimenzi problému,“ dodal předseda odborů.

Dalším opatření plánují k prostoru u Brandenburské brány, kam nebude možné přijít s alkoholickými nápoji, ani většími zavazadly, či batohy. Města obecně spoléhají na kvalitní kamerový systém a operativní jednotky v ulicích.

Města navyšují svá bezpečnostní opatření v obavě, aby se neopakovala situace z konce roku 2015, kdy při oslavách převážně přistěhovalci ze severoafrických zemí masově okrádali a obtěžovali ženy.

1200 trestních oznámení

Kvůli incidentům ze silvestrovské noci policie přijala přes 1200 trestních oznámení, z toho 513 kvůli činům sexuální povahy, včetně znásilnění. Mezi podezřelými bylo nejvíce Maročanů a Alžířanů.

Policie v souvislosti se silvestrovskou nocí obvinila 333 konkrétních osob. Obžalobu vzneslo zatím státní zastupitelství proti 35 obviněným, většinou kvůli majetkovým trestným činům. Soudy podle prosincových údajů uložily tresty 24 z nich, 18 pravomocně.

Mezi podezřelými bylo 25 občanů Maroka a Alžírska. Patnáct podezřelých požádalo v Německu v předcházejících měsících o azyl, dva z těchto žadatelů byli nezletilí. Podle vyšetřování měli podezřelí dva hlavní motivy k činu - někteří se snažili oběti okrást, jiní na místo přišli s úmyslem sexuálně obtěžovat ženy.

Ženy podle tehdejšího ministra vnitra Severního Porýní-Vestfálska Ralfa Jägera tvořily 80 procent všech obětí silvestrovského incidentu. Sexuální napadení jich na policii nahlásilo 359, z toho 207 bylo současně i okradeno.

Podle svědků i policie se v centru Kolína nad Rýnem sešlo o silvestrovské noci na tisíc lidí arabského a severoafrického původu. Z davu se vyčlenily skupiny mužů, kteří obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali. V menším míře se podobné incidenty staly i v dalších německých městech.

Po silvestrovských incidentech v Německu zesílilo volání po tvrdším přístupu k přistěhovalcům, kteří se prohřeší proti zákonu. Vláda navrhla zpřísnění zákonů, aby bylo možné snáz vrátit do země původu ty uprchlíky, kteří se v Německu dopustí trestného činu.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...