Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Tisíce uzavřených škol a zákaz kamionové dopravy. Dillí pohltil toxický smog

Svět

  17:07
NOVÉ DILLÍ - Toxický smog pohltil hlavní město Indie Nové Dillí. Zpozdil vlaky i letadla, způsobil hromadné havárie na dálnicích, ale také spoustu nemocí. Špatný vzduch donutil místní administrativu k přerušení probíhajících staveb, omezení nákladní dopravy a uzavření několika tisíc škol.

Žena na skútru projíždí okrajovou částí Nového Dillí. foto: Reuters

„Jel jsem ve středu ráno na schůzku. Projížděl jsem kolem školního autobusu a viděl dvě děti, jak zvrací z otevřeného okna. Šokovalo mě to,“ uvedl pro the New York Times náměstek ministerského předsedy Manishe Sisodia o špatném ovzduší v Dillí. „Okamžitě jsme nařídili uzavření všech škol.“

„Situace v Dillí je tak špatná, že uděláme cokoliv, co by ji mohlo zlepšit,“ řekl pro agenturu AFP ministr dopravy indického státu Dillí Kailash Gahlot. Jeho ministerstvo se kvůli toxickému mraku, do kterého je region ponořen, rozhodlo omezit osobní i kamionovou dopravu v regionu. Úřady již ve městě zakázaly jakékoliv stavební práce.

Každou noc hlavním městem Indie projede na padesát tisíc nákladních automobilů, poháněných dieselovými motory, což přispívá k dalšímu zhoršení znečištění ovzduší. Tento týden znečištění dosáhlo třicetinásobku míry, kterou považuje Světová zdravotnická organizace za bezpečnou.

Ranní cvičení ve smogu.
Automobily v Novém Dillí přikryté smogem.

Většina obyvatel se podle náměstka předsedy vlády Manishe Sisodia cítí oslabeně, jakoby prodělávali nekončící nemoc. Vzduch dráždí hrdlo a je cítit spáleninou, kouřem a v některých oblastech i barvou.

Již úterý úřady uzavřely všechny základní a mateřské školy. Ve středu musely uzavřít naprosto všechna vzdělávací zařízení.

Kvalita vzduchu se v Indii každoročně před zimou zhoršuje kvůli inverzi. Loni muselo být uzavřeno na 1800 škol po dobu tří dnů. Zhoršení způsobuje také pálení strnišť po skončení sklizně v severních zemědělských státech Paňdžáb a Harijána, které uvolňuje vysoké množství škodlivých znečišťujících látek do ovzduší.

Podle doktorů mohou mikroskopické částice proniknout hluboko do plic a zvýšit tak riziko infarktu, nebo mrtvice. Zhoršení ovzduší má však za následek i mnohá úmrtí, které způsobila snížená viditelnost. Například ve středu po nárazu nákladního automobilu do zastávky zahynulo osm studentů, kteří čekali na autobus.

Mohou za to sousední státy

Podle ministerského předsedy Dillí Arvinda Kejriwala však za dusivé ovzduší mohou primárně farmáři, kteří i přes oficiální zákaz pálí zbytky obilí.

„Budeme tomuto problému čelit každý rok, dokud vlády sousedních států nevyřeší tento problém,“ uvedl na tiskové konferenci.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2014 označila Dillí za nejznečištěnější město světa. Hodnoty koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic, které snadno pronikají do plic, měří také americké velvyslanectví: ve čtvrtek ráno zaznamenalo nejprve 591 mikrogramů na metr krychlový, o hodinu později už 608 mikrogramů. 

WHO udává jako denní bezpečnou průměrnou hustotu PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) 25 mikrogramů na metr krychlový.

Hodnota PM 2,5 je míra pro částici třicetkrát jemnější než lidský vlas. Tyto částice mohou být vdechnuty hluboko do plic a vyvolat infarkt, mrtvici, dýchací potíže a přispět k rakovině plic.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!