Lidovky.cz

Whopper versus Big Mac: Kdo vyhrává?

Jídlo

  8:27
Všichni na ně nadáváme, ale (skoro) všichni si je občas dáme: hamburgry. Od konce listopadu už nemusíme jen do McDonald’s – v Praze se otevřela první pobočka stejně slavného řetězce Burger King. Recenzentka Laura Baranik si objednala jeho nejznámější produkt, hamburgr Whopper.

Hamburger Whopper foto: Lidové noviny

Nejsem si jistá, jestli jsem pro tenhle úkol ta pravá. Fast foody opravdu nemám ráda a v McDonald’s jsem byla naposledy, když mi bylo dvanáct a byla jsem posedlá sbíráním limitované edice figurek Snoopyho , které člověk dostal ke každé objednávce Happy Meal (ohavná závislost, která mě tehdy přinutila chodit do mekáče několikrát za týden). A když jsem si před pár lety přečetla tirádu Erica Schlossera Fast Food Nation , kde si vzal na paškál řetězce rychlého občerstvení, myslela jsem, že už do žádného z nich nevkročím.

Musím ale přiznat, že na první pobočku Burger King v Česku jsem byla trochu zvědavá. Jejich slavný hamburger Whopper jsem ochutnala jen jednou – když jsem se v Berlíně potřebovala zbavit nepříjemné kocoviny z nějakého večírku. Shodou okolností byl se mnou tehdy tentýž kamarád, který mě teď vezl do Metropole Zličín. Jako správný Američan byl bez sebe radostí, že si v Praze konečně bude moct objednat svůj oblíbený sendvič.McDonalds menu

Kromě toho jsme oba měli hlad a trvalo nám věčnost, než jsme na zaplněném parkovišti našli místo. Když jsme konečně dorazili ke svému cíli v první patře, uvítal nás dav lidí, kteří se chtěli dostat přesně tam co my.

Nakonec jsme ale svoje hamburgry dostali : já Whoppera se sýrem a slaninou za 129 korun včetně středních hranolek a kokakoly (podle sloganu firmy, který zní " Have it your way", což by se dalo volně přeložit jako "Vyberte si sami", si můžete do jisté míry poručit, co do svého hamburgru chcete – říkají tomu " Whopper po tvém").

Rozbalila jsem ho a zkoumala jeho obsah: tenký hovězí karbanátek, trocha taveného amerického " sýru" , kulatý kousek slaniny, kyselé okurky, syrová cibule, kečup a majonéza na sezamové housce. Ještě tam bylo pár nakrájených lístků ledového salátu a několik plátků bledého, moučnatého rajčete.

Co se týče chuti... no, chutnal zkrátka jako fastfoodový hamburger. Pokud jste už nějaký v životě snědli , víte, o čem mluvím. Produkty rychlého občerstvení mají charakteristickou vůni pocházející především z umělých dochucovadel . Potravinářský průmysl přišel na to, že právě kvůli nim se lidé do fastfoodů vracejí – především tedy dospělí, kteří si do Burger Kingu nebo McDonald’s zvykli chodit jako děti a nyní si jejich chutě a vůně spojují se vzpomínkou na idylickou dobu dětství.

Po vstupu Burger Kingu na český trh se mezi milovníky hamburgrů rozpoutala debata: je lepší Whopper, nebo Big Mac? Samozřejmě to není totéž. Burger King své Whoppery opéká na grilu s otevřeným ohněm, zatímco Big Mac se vyznačuje dvěma karbanátky, žádnými rajčaty a "tajnou omáčkou" . (Nechtěla jsem k němu být nefér, tak jsem si ho pro srovnání onehdy také dala.)

Hamburgry jako cigarety
Jenže porovnávat Whoppera s Big Macem je totéž jako porovnávat cigaretu Lucky Strike s marlborkou. Stejně jako cigarety i fastfoodové hamburgry poskytují konzumentovi prchavé potěšení následované více či méně výrazným pocitem nevolnosti (jak výrazným, záleží na tom, do jaké míry je vaše tělo uvyklé trávení této podřadné pochutiny). A zrovna tak vám po nich bude páchnout dech a prsty.Burger king menu

Obojí také škodí zdraví. Když budete moc kouřit, můžete dostat rakovinu; když budete jíst moc Big Maců, budete tlustí, a tudíž náchylnější k všemožným chorobám. A jest li máte o souvislosti mezi fastfoody a obezitou nějaké pochybnosti, stačí, když si vezmete, kolik kalorií se skrývá v průměrné porci jídla v Burger Kingu nebo v McDonald’s . Whopper bez sýru a slaniny vyjde na 611 kalorií, 35 gramů tuku, 1,1 gramu sodíku a 95 miligramů cholesterolu.

Big Mac má sice méně kalorií (asi 495), ale protože je menší než Whopper, je celkový poměr ještě o něco vyšší. A to jsem do toho nezapočítala hranolky a sladký nápoj, které si ke svému hamburgru dá většina zákazníků. Fastfoodové menu se středními hranolky a střední kolou se pak vyšplhá na více než 1000 kalorií, což je zhruba polovina doporučeného denního příjmu kalorií pro ženy.

Poté, co se na tabákové firmy ve Spojených státech vrhli právníci a začali podávat hromadné žaloby za kuřáky, kteří kvůli cigaretám onemocněli, a veřejné mínění se obrátilo proti těmto firmám, zaměřily svůj zájem hbitě jinam: do střední a východní Evropy, do Číny a Indie. Tam pak spustili masivní reklamní kampaně a v barech a na techno koncertech pod širým nebem rozdávali cigarety zdarma teenagerům. Postkomunistické státy se shovívavou zdravotní politikou a korupčními vládami, jako je ten náš, byly pro tabákové giganty eldorádem.

Podobné je to i s fastfoodovými řetězci. Přestože americké obyvatelstvo je nejtlustší na světě a USA jsou největším konzumentem produktů těchto řetězců, Američané jsou si čím dál více vědomi rizik, která jsou s nezdravým jídlem spojena. Množství filmů, knih a televizních programů o zdravotní krizi v Americe je nepřeberně a fastfoodové řetězce v Kalifornii a v New Yorku musejí u každého jídla povinně uvádět počet kalorií. Británie zase zakázala televizní reklamy na " junk food" (což je označení, jež by se dalo přeložit jako brakové jídlo a v podstatě označuje produkty řetězců, jako je McDonald’s nebo Burger King) pro děti pod patnáct let.

Co z toho se doneslo až sem? Ani ťuk. Řetězce si mnou ruce a Češi tloustnou a tloustnou. Podle Evropské asociace pro studium obezity jsou čeští muži už druzí netlustší v Evropě. Nadváhou nebo obezitou trpí 73,2 % z nich. Češky jsou čtvrté nejtlustší – po Němkách, Angličankách a Kypřankách.

Chcete být tlustí?

" Have it your way !"
I když z toho nemůžeme obviňovat jen fastfoodové restaurace, svou ro li určitě hrají. Jen v minulém roce utratilo 53 milionů Čechů v McDonald’s 3,2 miliardy korun. Nikdo nepopírá, že to, co si tam dali , bylo levné, rychlé a dobře to chutnalo. Ale stálo to opravdu za to? Odpověď na tuhle otázku už asi budu muset přenechat vám – až zase jednou dostanete chuť na něco malého rychlého nebo se vydáte na rodinný výlet do Metropole Zličín.

Jak by řekli v Burger King: Have it your way.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.