Lidovky.cz

Švýcaři hledají ideální čokoládu. Netloustne se po ní a nerozpouští se

Jídlo

  9:38
ŽENEVA - Máme-li věřit švýcarským badatelům, pak by čokoláda, která se teplem rozpouští a lepí se nepříjemně na prsty, mohla být brzy jen špatnou vzpomínkou. Vědci usilují o ideální čokoládu, nejen chudou na kalorie, ale především schopnou odolávat teplotám dosahujícím až 55 stupňů Celsia, napsala agentura AFP.

Tohoto výsledku lze dosáhnout zvláštním výrobním procesem a nižším obsahem kakaového másla, vysvětluje ředitel oddělení inovací průmyslového výrobce čokolády Barry Callebaut Hans Vriens.

Tento typ čokolády odolávající teplu není vynálezem 21. století. Již léta ji konzumují švýcarští a američtí vojáci, avšak nikdy nemohla být vyráběna průmyslově. O to právě usiluje Barry Callebaut.

Světový lídr v oboru čokolády věří, že mu jeho nový produkt umožní
podstatně zvýšit prodej v Číně, Indii, Jihoafrické republice, Latinské
Americe či v jižních částech Spojených států, vysvětluje zástupce
společnosti.

Švýcarská čokoláda se dosud prodává především v Kanadě, Německu, Francii a Velké Británii, zejména proto, že zde obvykle nepanují taková vedra.

Hans Vriens nepochybuje o výsledku, protože podle jeho ujištění neztrácí čokoláda, která se nerozpouští, nic ze své chuti. Je zrovna tak křupavá a díky vědeckému zázraku se rozpouští pouze v kontaktu se slinami.

Tato inovace zdaleka není jediná. Kromě čokolády odolávající teplu pracují vědci z Barry Callebaut na čokoládové pochoutce, která by činila lidi šťastnými díky příznivým účinkům fenyletylaminu, látce působící jako antidepresivum. "Jde o již známý stimulant. Můžete jej izolovat a získáte úšťastnouú čokoládu," vysvětluje Hans Vriens.

Výzkum zdaleka neskončil. Týká se další látky, theobrominu, jehož účinek je stejný jako u kofeinu. Nejméně 230 přírodních látek obsažených v kakaovém bobu má zřejmě příznivý účinek na lidské zdraví a otevírá vědcům cestu k širokému poli možností.

Nestlé otevře výzkumné středisko na čokoládu
Společnosti z tohoto sektoru také usilují o získání nových trhů, zvláště v nejteplejších částech světa. Barry Callebaut tak není jediná švýcarská firma, která se do takového podniku pouští. Další přední švýcarský výrobce v sektoru Nestlé chce v září otevřít první výzkumné středisko zabývající se výhradně vývojem luxusní
čokolády.

V tomto centru se spojí umění výrobců čokolády z celého světa, nejlepších cukrářů a expertů na senzorické vnímání, jakož i největších odborníků na obalovou techniku, vypočítává Simon Robertson, šéf výzkumu a vývoje u Nestlé. Ani slůvkem se však nezmínil o ingrediencích, které se budou používat.

Odborníci novým typům nedůvěřují
Nezávislí švýcarští výrobci čokolády však před těmito novými směry varují. Podle nich zůstává používání přírodních přísad jediným způsobem, jak získat nejlepší a nejchutnější čokoládu.

Tabletky, které odolávají teplu, zbavují tradiční produkt zcela jeho
přirozené podstaty, tvrdí ředitel nezávislé ženevské firmy Chocolats Rohr Roger Rohr. "Nikdy bych si nekoupil výrobek, u něhož přesně neznám proces výroby a přísady," varuje šéf rodinného podniku. Soudí, že se opravdoví milovníci čokolády budou řídit stejnou zásadou.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.