Lidovky.cz

Zavařování není jen pro babičky

Jídlo

  13:00
Nikdy jsem neviděla tak vzorně srovnanou špajzku jako u své babičky. Skleničky se zavařeninami byly pečlivě srovnané v zákrytech a všechny se stačily sníst dřív, než přišlo na řadu zpracování nové úrody. Tohle vás žádná kuchařská knížka nenaučí, to musíte mít v krvi – anebo k tomu dospějete s léty. Moje spíž je po stěhování prázdná, a tak jsem aspoň nahlédla ke třem ženám, které mají k vaření velmi blízko.

Jahodová zavařenina. foto: Shutterstock

Šárka Škachová, autorka knížky S gurmánkou v české kuchyni, provozovatelka kuchařských blogů gurmanka.cz a dolcevita.blog.cz.Šárka Škachová, autorka knížky S gurmánkou v české kuchyni, provozovatelka kuchařských blogů gurmanka.cz a dolcevita.blog.cz

Co všechno zavařuje: Jako majitelka ovocného sadu mám dostatek příležitostí a tak se mi ve sklípku kupí letní suvenýry podle toho, co přináší roční období. V rohu sadu se našlo místo i pro skleník, tak nemám nouzi ani o chutnou a méně odolnou zeleninu a exotické koření, kterému to venku nesvědčí.

Nejčastěji zpracovávám tradiční české ovoce, lesní sladké plody a houby, ale zálibu jsem si našla i v pikantní zelenině. Dávám přednost tomu, aby si ovoce i zelenina zachovaly co nejvíc ze svých půvabů, proto mám v oblibě způsob konzervace ve vlastní šťávě a chemické konzervanty diskvalifikuji ze hry.

Co pro ni zavařování znamená: Tuhle staromódní půvabnou záležitost si v létě nenechám ujít a beru ji jako duševní očistu od všednodenního stresu. Přináším tím radost nejen sobě, ale užitek z mého počínání má i okolí. Zde totiž neplatí pravidlo, že co si kdo navaří, to si taky sní.

Kupuje také hotové zavařeniny?
Pár potravin v konzervě u mě své čestné místo má: tuňák ve vlastní šťávě, krabička dobrých sardinek, ančovičky, kukuřice v nálevu, loupaná italská rajčata, fazole v tomatě, nakládané olivy, kapary. U ryb dávám jednoznačně přednost těm konzervám, které byly zpracovány v co nejkratší vzdálenosti od rybářského přístaviště. Je důležité, aby atmosféra moře z té konzervy byla cítit. Loupaná rajčata jsou dokonalým italským produktem, dávám jednoznačně přednost neapolské odrůdě San Marzano. Hotové zavařeniny z ovoce prakticky vůbec nekupuji, ale jsou výjimky, nedávno jsem vyzkoušela chorvatskou zavařeninu z rozvařených fíků s mletými ořechy a medem a byla božská.

Její zavařovací eso: Cabernet Sauvignon si každé ráno mažu na chleba. Z tekuté podoby ho totiž přeměním v chutnou vinnou zavařeninu. Anebo růžovou esenci z okvětních plátků mé rudé popínavé růže. Pak ještě opékané naložené papriky, povidla bez míchání – je toho spousta a fantazii se meze rozhodně nekla- dou.

Kristýna Kalinová, poradkyně pro výživu, pravidelný host pořadu Tescoma s chutí.Kristýna Kalinová, poradkyně pro výživu, pravidelný host pořadu Tescoma s chutí

Co všechno zavařuje: Dnes už tolik nezavařuji. Bohužel to vyžaduje čas, který se mi v poslední době nedostává. Navíc si radši dám ovoce čerstvé. Když už se ale k zavařování dostanu, vybírám si především ovoce, o kterém vím, že pochází ze zahrádky, kde nebyly použity žádné chemické postřiky.

Co pro ni zavařování znamená: Nejen částečné uchování léta ve skleničce, ale i způsob, jak zužitkovat vydařenou úrodu ovoce. Zavařeniny navíc mohou být moc hezkým dárkem pro všechny blízké. Již několik let mi moje tetička posílá ze Šumavy domácí zavařeniny všeho druhu – včetně těch zeleninových či houbových. Umí skvěle připravit třeba jeřabiny a la brusinky.

Kupuje také hotové zavařeniny?
Nejradši mám francouzskou značku St. Dalfour. Na nich je mi sympatické, že do svých marmelád nepřidávají žádný cukr. Navíc mají naprosto úžasné příchutě – fíková nebo brusinkovo-borůvková jsou bez chyby. Fíková například skvěle doplní kozí sýr. Tyto marmelády lze použít i jako přírodní sladidlo do různých dezertů.

Její zavařovací eso: Kdysi jsem zkoušela kombinaci rebarbory, jahod a máty – vůbec to nebylo špatné. Při zavařování nepoužívám bílý rafinovaný cukr, ten našemu tělu opravdu ubližuje. Ačkoli to bude znít zvláštně, místo cukru lze jako konzervant použít sůl – samozřejmě v malém množství. Ta navíc ještě zvýrazní sladkost ovoce. Pokud potřebuji marmeládu zahustit, použiji agar-agar (přírodní želatinu z mořských řas) a na případné doslazení, které je ale u dostatečně vyzrálého ovoce naprosto zbytečné, sáhnu po fruktóze nebo po nějakém přírodním sladidlu (sirup z agáve, sladové výtažky, datlový sirup).

Martina Boledovičová, majitelka vydavatelství Smart Press, které vydává původní české kuchařky.Martina Boledovičová, majitelka vydavatelství Smart Press, které vydává původní české kuchařky

Co všechno zavařuje: Zavařuji vše dobré, co nám dá naše zahrada: meruňky, borůvky a broskve. Dělám to hlavně kvůi dětem, které moje zavařeniny milují.

Co pro ni zavařování znamená: Mám k němu respekt – pamatuji si z dětství nepovedené pokusy rodičů. Ani mně se nevyhnuly počáteční neúspěchy.

Kupuje také hotové zavařeniny? Nekupuji. Většinou je dělám sama nebo je dostávám od tetiček.

Její zavařovací eso: Zatím žádné nemám, ale jednou se chystám vyzkoušet kombinaci meruněk a zázvoru. Prý je to neodolatelné.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.