Lidovky.cz

Knedlíková mánie aneb není knedlík jako knedlík

Jídlo

  14:48
Recepty z evropských zemí jakoby z oka vypadly těm našim. Pojďme si uvařit naši národní specialitu, která nemá daleko do světovosti - tvarohové knedlíky s rajčatovou omáčkou.

Tvarohové knedlíky s rajčatovou omáčkou. foto: Ilona Chovancová.

Lidská povaha je už taková. Spoustu času trávíme tím, že po očku sledujeme, co a jak dělají ti ostatní a málokdy jsme spokojeni s tím, co máme sami.

Musím se přiznat, že od raného dětství mi vždy více chutnalo u sousedů. Buchtami počínaje a obyčejným čajem konče. Přitom máma i babička byly kuchařky nadprůměrné. Když dnes pozoruji povyk okolo italské, francouzké či asijské kuchyně, v něčem mi to připomíná moje mladá léta.

Rajčatová omáčka

1 kg zralých rajčat (nebo 3 plechovky loupaných)

2 lžíce olivového oleje

20 g másla

1 cibuli

3 stroužky česneku

menší hrst čerstvé bazalky (nebo 2-3 snítky čerstvého tymiánu)

parmezán na posypání

cukr

sůl



S přibývajícím věkem nemůžu než konstatovat, že u sousedů mi chutná stále, ale dokážu připustit, že i doma to není k zahození. Hodiny strávené u plotny mě přivedly k poznání, že recepty z té či oné evropské země, jakoby z oka vypadly těm našim. Tak například naše (maďarské) lečo je obdobou baskické piperady či italské peperonaty, bramborové knedlíky se od gnocchi liší v podstatě jen velikostí a francouzké brambory zase nemají daleko do francouzské tartiflette.

Pojďme tedy tendenci pokukování po ostatních pootočit a vzít si do parády naši národní knedlíkovou pýchu. Uvidíte, že nemáme daleko do světovosti, jen by to chtělo ten náš knedlík povýšit na PANA KNEDLÍKA.Vždyť Italové to v minulosti neudělali jinak! Čínské nudle jednoduše přejmenovali na ITALSKOU PASTU.

Tvarohové knedlíky

250 g měkkého tvarohu (polotučný ale může být i tučný)

250 g strouhanky (asi 8 tvrdých rohlíků)

2 celá vejce

2 žloutky

špetka muškátového oříšku

sůl

Na pomoc si vezmu recept tvarohové knedlíky ze žemličky (rozuměj strouhanky) paní Rettigové, které se v ledasčems podobají italským těstovinám ze strouhanky a parmezánu s názvem passatelli. Já sama jsem passatelli ochutnala před více než 15 lety u své italské kamarádky Barbary z Piaccenzy, odkud také recept pochází. Barbara je servírovala i s vývarem, ve kterém se těstoviny vařily, takže jsem tehdy měla pocit, že jím něco na způsob polévkových nudlí. Na Barbařiny pasatelli jsem si vzpomněla znovu nedávno, při přípravě tvarohových knedlíků již zmiňované paní Rettigové.

Oba recepty se liší pouze v jedné surovině a samozřejmě v prezentaci. V italské verzi najdete sýr typický pro oblast Bologně, dnes již i u nás dobře známý parmezán. V české verzi pak obyčejný tvaroh. Já jsem z obou verzí vybrala to nejvýhodnější: místo nudliček, dělám malé knedlíky a tam, kde Ital sáhne po rajčatové omáčce, to s klidným svědomím udělám také.

Ilona Chovancová je autorkou Hravé kuchařky, www.icenakladatelstvi.cz


Jak uvařit rajčatovou omáčku?

1. Nejdříve začněte s přípravou rajčatové omáčky. Cibuli oloupejte a nakrájejte ji nadrobno. Stroužky česneku oloupejte a rozkrojte napůl. Rajčata nakrájejte na menší kousky. Pokud chcete, aby omáčka byla hladší a bez tuhých kousků rajčatové slupky, musíte rajčata nejdříve oloupat (ostrým nožem nařízněte slupku do kříže a vhoďte je na 1 minutu do vroucí vody, poté přesuňte do ledové vody a stáhněte slupku).

2. V hluboké pánvi rozehřejte olivový olej spolu s máslem, přidejte 1 kostku cukru a nechte jej zkaramelizovat. Poté přidejte cibuli a česnek a za stálého míchání nechte cibuli zesklovatět.


3. K cibuli přidejte nakrájená rajčata, popřípadě konzervovaná loupaná, ¾ nahrubo natrhané bazalky nebo snítky tymiánu. Vařte na mírném ohni pod pokličkou asi 15 minut. Poté odkryjte a duste dalších 10 až 15 minut. Osolte opepřete.

Jak postupovat při přípravě tvarohových knedlíků?

1. Do velkého hrnce dejte vařit osolenou vodu, která vám poslouží k uvaření knedlíků.

2. Mezitím si připravte těsto. Ve větší míse rozmíchejte tvaroh s vajíčky a žloutky, přidejte sůl a muškátový oříšek. Do tvarohu s vajíčky postupně přidávejte strouhanku. V první fázi můžete vsypat ¾ strouhanky, vpracujte ji do tvarohu. Pokud je těsto moc řídké, po lžicích přidávejte další strouhanku. Těsto by na závěr mělo být vláčné a bez problémů by se z něj měly dát vyválet krátké válečky.

3. Jakmile je těsto hotové, vyválejte válečky zhruba o 2-3 centimetrovém průměru. Nožem je nakrájejte na menší kolečka a pomocí prstů je vytvarujte do nepravidelných trojúhelníků. Tvar knedlíků však není důležitý.

4. Knedlíky na dvakrát vhoďte do vařící osolené vody. Jakmile vodu znovu uvedete do varu, vařte asi 2-3 minuty (záleží na velikosti knedlíků) a poté pomocí děravé lžíce nebo naběračky okamžitě vyndejte.

Do hlubokého talíře vložte knedlíky, polijte hustou rajčatovou omáčkou a posypte čerstvě nastrouhaným parmezánem a ozdobte zbylou nahrubo natrhanou bazalkou.

Varianty

* místo rajčatové omáčky vmíchejte do knedlíků asi 3 lžíce bazalkového pesta a posypte parmezánem

V zimním období můžete tyto knedlíky servírovat s brynzovou omáčkou (30% smetanu zahřejte, přidejte několik najemno nasekaných lístků šalvěje a v teplé smetaně rozpusťe 200 g čerstvé brynzy). Můžete také přidat osmaženou slaninu.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.