Lidovky.cz

Biomaso má výraznější chuť, shodují se odborníci

Jídlo

  9:47
Bio - nebio. Věčný spor zastánců humánních podmínek chovu zvířat, vyznavačů biopotravin a zdravého životního stylu a skeptiků, kteří za nálepkou bio vidí mediální humbuk a třikrát větší ceny. Co na tom biomasu je? A je opravdu tak drahé?

Hovězí (ilustrační foto). foto: Lidovky.cz

Petr Krogman.Petr Krogman, farmář a spoluzakladatel firmy Biopark (zpracování biopotravin)

Bio v. konvenční: Čeští ekofarmáři produkují v biokvalitě především hovězí, kuřecí, vepřové a jehněčí maso. Pochází výhradně z kontrolovaných ekologických chovů a lze u něj vždy prokazatelně zjistit původ. Biohovězí pochází z volně pasených masných plemen, a ne z vyřazených mléčných kusů. Biokuřata jsou chována tradičním způsobem, mají dostatek prostoru, výběh na louky a pastviny a rostou přirozeně a téměř 3krát déle, než je tomu u běžných chovů. Při produkci se využívají pouze přirozená krmiva, která také musí pocházet z ekologického zemědělství, a neobsahují proto zbytky pesticidů či herbicidů. Farmy se vyhýbají jakýmkoliv antibiotikům, hormonům, masokostním moučkám, geneticky modifikovaným krmivům apod. Celý proces produkce podléhá certifikaci dle standardů ekologického zemědělství.

Rozdíl v chuti: Biomaso má obecně výraznější chuť. Nejvíce je rozdíl znát u biokuřecího. Maso je křehké a zároveň pevné. Nelze to však přeceňovat - tou největší výhodou masa z ekofarem je jeho čistota, neobsahuje žádné přídatné látky. Biokuře je větší než běžné kuře a má silnější a mírně žlutější kůži, protože se krmí biokukuřicí.

Úprava: Od tepelné úpravy běžného masa se v podstatě ničím neliší. U biokuřecího je potřeba počítat s o něco delší úpravou (zhruba o 30 minut), protože není křehčené. Biohovězí prochází tzv. zráním, zaslouží si tedy kvalitní přípravu. Recepty a seznam prodejen najdete na www.biokureci.cz a www.biohovezi.cz.

Kde nakupovat: V běžném supermarketu. Podle typu prodejny je cena biokuřete od 199 do 249 Kč/kg. Biohovězí stojí zhruba o polovinu více než běžné hovězí.

Daniel Syrový.Daniel Syrový, gurmán, milovník masa a čokolády

Bio v. konvenční: U biomasa opravdu poznáte, z jaké části zvířete pochází ten který kus, podle chuti a struktury masa. Důvodem je přirozený život zvířat, strava bez umělých přidaných látek a pohyb, díky kterému se jednotlivé svalové partie různě vyvíjejí.

Rozdíl v chuti: Biomaso je chuťově výrazné a zajímavější, je křehčí a zároveň pevnější. Obzvlášť markantní rozdíl je u hovězího masa - biohovězí můžete dát směle na gril a bude měkké, křehké a šťavnaté. Z konvenčního se po této proceduře často stane kus gumy.

Úprava: Minimální nároky, nemusí se dlouho dusit a péct. Šetřte s kořením, nechte vyniknout přirozenou chuť masa.

Kde nakupovat: V pražských supermarketech se dá sehnat jen hovězí a vepřové, na kvalitní a dobré biokuřátko či biokrůtu jsem bohužel ještě nenarazil. V Tescu mám rád BIO Mleté hovězí light (libové), ideální na libanonské kufty. Občas tu mívají i biotelecí. V Bille se občas objeví biojehněčí, většinou se ho ale snažím zajistit sám na biofarmách. Doporučuji Ekofarmu Tůmovi v Dědově (tel. 491 581 232) nebo blíž u Prahy farmu Košík (www.farmakosik.cz).

Jan Valeška.Jan Valeška,
ředitel PRO-BIO LIGY, neziskové organizace zaměřené na osvětu v oblasti ekologického zemědělství

Bio v. konvenční: Biomaso pochází ze zvířat, s nimiž bylo zacházeno jako s živými tvory, nikoliv jako s materiálem.

Rozdíl v chuti: To je dost subjektivní, pro někoho se liší výrazně, pro jiného ne. Mně chutná biomaso "plněji". Výrazný rozdíl je například u biošunky ze Sasova (www.biofarma. cz), která chutná jako skutečné maso, spotřebitele však může odradit našedlá barva. Ta je ale u vařené zauzené šunky přirozená, svítivě růžovou jí dodávají až přidané dusitanové soli a další aditivní látky.

Úprava: Je stejná jako u běžného masa. U biokuřete počítejte s delší dobou pečení, případně ho můžete předem chvíli podusit.

Kde nakupovat: U farmáře máte jistotu, že je maso zcela čerstvé, a ještě ušetříte. Seznam biofarem najdete na www.biospotrebitel.cz. Nejdostupnější je zřejmě v maloobchodních řetězcích, i zde máte jistotu, že maso označené jako bio je čerstvé. Nejvíce se na pultech supermarketů prodává hovězí, ale pravidelně se objevuje i kuřecí a vepřové. Biomaso koupíte i v některých specializovaných bioobchodech, ty jej však nabízejí často za cenu o něco vyšší než řetězce, nicméně vám tu zase personál řekne, v čem je jiné a jaká jsou jeho specifika.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.