Lidovky.cz

Brusinky, banány, kaštany: zkuste je jednou uvařit

Asie

  9:59
S klesajícími teplotami se obchody začínají plnit exotickým ovocem a ořechy. Ochutnejte, máte jedinečnou příležitost. Doplníte si potřebné vitaminy i dobrou náladu. V zemi původu se s ovocem a ořechy vaří, vyzkoušejte to také.

Cranberries, americké brusinky
Chuť: Čerstvé tmavě rudé plody velikosti střední olivy chutnají silně ovocně a mírně trpce, je třeba je tepelně upravit. Sušené chutnají svěže sladce, na rozdíl od evropských jsou šťavnaté.

Období: V obrovských lánech rostou v Severní Americe, sklízí se od poloviny září do poloviny listopadu, od října do konce ledna jsou k dostání čerstvé v supermarketech. Sušené seženete celoročně.

Zdravotní přínos: Jsou přírodní antibiotikum. Obsahují vitaminy C a D, draslík, železo, antioxidanty a proantokyanid, který zabraňuje bakteriím v usazování na sliznici, zmírňují zánět močového měchýře a bolesti, hojí rány, chrání srdce a cévy a zpomalují stárnutí. Vypijeteli každý den 150 ml brusinkové šťávy nebo si ráno a večer zobnete pár sušených brusinek, riziko zánětů snížíte o 40 procent!

Jak vybrat ty pravé: Skákavým testem! Bobulky hoďte sedmkrát na zem – pevné a čerstvé plody se pokaždé odrazí zpět. Díky voskovité slupce vydrží dlouho čerstvé, v lednici tři měsíce, v mrazáku až rok.

Použití v kuchyni: Čerstvé brusinky povařte ve vodě doměkka nebo pocukrujte (50 g cukru na 200 g rozpůlených plodů). Díky vysokému obsahu pektinu z nich snadno vytvoříte džem nebo slavnou omáčku. Doplňují maso, zeleninu i koktejly, sušené použijte místo rozinek, pokrm posunete o příčku výš. Hodí se do sladkého pečiva, koláčů, chleba, nádivky, na salát i do müsli. Do sladkých pokrmů přidejte cukr až na závěr, čerstvé brusinky by jinak byly tuhé.

Brusinková omáčka:
Podává se ke krocanovi na Den díkůvzdání již od roku 1620, hodí se i k masu a na pudink. Do hrnce vložte omytou a oloupanou kůru z jednoho pomeranče, vylisujte z něj šťávu a přidejte 350 g čerstvých brusinek. Vařte zhruba 3 minuty, podle chuti oslaďte a 5 minut povařte. Můžete zalít 2 lžícemi portského. Zajímavé recepty najdete na www.cranberriesusa.cz.

Banány
Chuť:
Čím zralejší, tím sladší, i pod černou slupkou se skrývá smetanově zbarvená dužnina (ideální na vaření a pečení).

Období: Pocházejí z jihovýchodní Asie, v tropech rostou stovky odrůd, od nejmenších po největší, sklízí se nezralé, dozrávají během skladování ve vlhku. V obchodě běžně narazíte na odrůdu Cavendish s nálepkou Chiquita.

Zdravotní přínos: Obsahují velké množství draslíku (podporuje soustředění, snižuje vysoký krevní tlak), riboflavinu, niacinu a vlákniny, vitaminy A a C, vápník a železo. Bleskurychle dodají energii a dobrou náladu, zabraňují infarktu, snižují cholesterol. Hořčík zabraňuje křečím.

Jak vybrat ty pravé: Vybírejte pevné žluté plody a neukládejte je do ledničky, načichla by po nich.

Použití v kuchyni: Do sladké i slané kuchyně. Pečené či smažené na másle se hodí ke zvěřině či huse, syrové do bábovky nebo náplně dezertů, v těstě nahradí vajíčko a osladí ho.

Banánová pěna:
Do kuchyňského robotu vložte 2 nakrájené zralé banány, šťávu z 1/2 pomeranče, na plátky nakrájené, oloupané čerstvé mango a lžíci cukru a rozmixujte dohladka. Stranou ušlehejte 100 ml šlehačky se lžící cukru a přidejte banánovou směs. Promíchejte, přelijte do 4 sklenic na martini nebo vysokých šálků a posypejte mletým zázvorem. Mezi dvě vrstvy můžete nalít 1 šálek horkého espressa.

Jedlé kaštany
Chuť: Na máslovou měkkost a mírně moučnou nasládlou chuť je třeba si zvyknout. Syrové nejezte, obsahují kyselinu tříslovou (zabraňuje vstřebávání železa).

Období: Dozrávají na podzim, v prodeji jsou až do února.

Zdravotní přínos: Oproti jiným ořechům neobsahují skoro žádný tuk, najdete v nich draslík, vápník, fosfor a vitamin C, přezdívá se jim elixír mládí, působí proti zapomnětlivosti, na revma i srdce.

Jak vybrat ty pravé: Vybírat můžete ze dvou druhů – velkých marroni (na pečení a mlsání) a castagne (na vaření), vždy tmavě hnědé plné plody. Vysycháním tvrdnou a stávají se nepoužitelnými, dlouho nevydrží. Po rozkrojení musí mít světlou dužninu, tmavá značí plíseň.

Použití v kuchyni:
Ozvláštní polévky, nádivky, slané a sladké náplně a zvěřinu. Nařízněte je a pražte v troubě na 200 °C 10–15 minut, zůstanou hnědé, změknou a jejich chuť se rozvine, nebo je vhoďte do vroucí vody na 5 minut, sceďte a po vychladnutí nožem odstraňte obě slupky. Kaštanová polévka: V hrnci rozpusťte 2 lžíce másla a osmahněte na kostičky nakrájenou cibuli, 60 g celeru, 100 g petrželového kořenu a 300 g oloupaných kaštanů. Zalijte litrem zeleninového vývaru a uvařte doměkka. Prolisujte 2 stroužky česneku, opepřete, osolte a rozmixujte dohladka. Zjemněte 150 ml smetany (může být i zakysaná) a ozdobte plátky kaštanů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.