Lidovky.cz

Finlandia Vodka Cup: Jak se míchají koktejly v minusových teplotách?

Jídlo

  10:21
Začátkem února se ve finské Levi konalo mistrovství světa v míchání koktejlů, Finlandia Vodka Cup. Jako jediná česká novinářka jsem byla u toho. Jaké to je míchat koktejly v minus šesti za polárního stmívání?

Přehlídka koktejlů. foto: autorka

Mačkáme se ve sněžném dómu, vytvořeném speciálně pro 12. ročník světového finále soutěže Finlandia Vodka Cup ve sněžném hotelu ve sněžné vesnici Lainio na pláních mezi stromy 40 km od civilizace. Jsem za polárním kruhem, jsou tři hodiny odpoledne, začíná se stmívat, venku je -10 °C a uvnitř - 6 °C. Za pár minut začne soutěž, ve které porovná svou fantazii a zručnost 29 špičkových barmanů a 2 barmanky z celého světa.

Barmanem v minusových teplotách
Soutěží se ve třech disciplínách – aperitivu, long drinku a quickmixu. S prvními dvěma koktejly soutěžili barmani již v národním finále. To se u nás konalo 14. ledna ve Špindlerově Mlýně. "Chtěli jsme simulovat reálné soutěžní podmínky jako ve Finsku," vysvětluje důvod uspořádání barmanské soutěže v ledové kostce na horách Tomáš Froněk, ředitel pořádající agentury F-Mark. "Barmani si tak vyzkoušeli, jaké to je míchat v minusových teplotách, a i pro diváky to bylo velmi atraktivní." Nejlepší z Čechů byl Milan Zaleš z pražského Bugsy’s Baru, (o jeho vítězném koktejlu jsme psali 6. února), ze Slováků Anton Velich z bratislavského Rio Grande baru.

Ovoce je v kurzu
Uvnitř dómu vládne příjemné přítmí, uprostřed se tyčí desetimetrová lahev Finlandia vodky z ledových kvádrů. Nedaleko odsud, v městečku Rajamäki, totiž vzniká – z čisté ledovcové vody a šestiřadého ječmene, který dozrává za "půlnočního slunce", kdy celých 63 dní slunce nezapadá. Historie Finlandia vodky ale není nijak dlouhá, značka vznikla před čtyřiceti lety, zejména coby exportní artikl do USA.

Nejlepší z Čechů byl Milan Zaleš z pražského Bugsy's Baru.Soutěž začíná a první polovina barmanů včetně Milana a Antona míchá aperitiv. Většina zvolila obvyklé sklenice ve tvaru V a po třech minutách již první zvedají na hřbet ruky hotový koktejl. Zatímco hostesky je nosí porotě, míchá aperitivy druhá skupina. Letos se zúčastnilo historicky nejvíce zemí: 16 z Evropy, 6 z Asie, 8 z Jižní Ameriky a USA. Někteří účastníci poprvé v životě viděli na vlastní oči sníh a zažili tak nízké teploty. Turci se vybavili péřovými bundami, Jihoameričané nepohrdli zapůjčenými goretexovými overaly, ušankami a rukavicemi. Naopak Brit Jon Cowley si zimu užíval, na míchání se svlékl do kraťasů s britskou vlajkou a trička s krátkým rukávem.

V long drincích se fantazie barmanů rozjela naplno, sklenice nejrůznějších tvarů plnili barevnými koktejly a zdobili vyřezaným ovocem, kůrou i špunty. "Letošní ročník spatřil rekordní množství koktejlů namíchaných z pyré z čerstvého ovoce a čerstvých džusů namísto tradičních surovin. To odráží současný trend v míchání," komentuje dění Markku Raittinen, tzv. globální ambasador Finlandia vodky (její oficiální reprezentant).

Drink z toho, na co má zákazník právě chuť
A blíží se finále: quickmix. Ten prověřuje znalosti a barmanské umění nejlépe. Soutěžící dostanou krabici s 12 ingrediencemi – alkoholem, džusy, ovocem – a během deseti minut musí vymyslet jeden koktejl, zapsat recepturu a v pěti dalších minutách jej pětkrát namíchat a krásně nazdobit. V dobrém baru můžete quickmix zažít: stačí říct barmanovi, na co byste měli chuť, a pak už se jen nechat překvapit.

Pořadatelé přichystali soutěžícím překvapení – v krabici se mimo jiné skrývá šampaňské, grapefruit a black currant vodka (Finlandia své názvy nepřekládá), meloun, hroznové víno a cukrový sirup. Většina barmanů se rozhodla pro šampaňské v kombinaci s melounem, Milan rozdrtil kuličky hroznového vína a použil black currant vodku. S tou čaroval i Anton, v kombinaci se šampaňským.

Čtvrthodina uběhne rychleji než západ slunce v Laponsku a porota ochutnává, který koktejl je nejlepší. Díky teplotám pod nulou vydrží koktejly ve stejné kondici déle než na baru, přesto však nelze otálet. Vítěze se však dozvíme až večer. Nejlepším barmanem světa se stal Slovák Anton Velich, kluk, který se na českém finále spletl a umíchal během pěti minut tři různé koktejly místo jednoho. Všechny byly perfektní a tady své umění jen potvrdil. Milan Zaleš obsadil 10.–13. místo, což v celosvětové konkurenci není vůbec špatné.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.