Lidovky.cz

Zkuste jahodové recepty. Dodají vitamíny a pomůžou proti splínu

Jídlo

  18:59
PRAHA - Zatímco římští císaři věřili, že jahody zlepšují náladu, křesťanští architekti doby gotické je tesali do sloupů jako symbol Boží dokonalosti. Češi si na začátku léta pochutnávají hlavně na jahodových knedlících nebo na jahodách se šlehačkou. Máte-li chuť na něco nového, zkuste italskou pannacottu.

jahody s čokoládou foto: Shutterstock

Známá písnička Beatles Strawberry Fields Forever byla do češtiny přeložena jako Jahodí snům lahodí. První jarní ovoce bylo často lákavým tématem pro básníky, ale i labužníkům se při vyslovení tohoto slova sbíhají sliny.

V textu té beatlesácké písně se sice praví, že "život je snadnější se zavřenýma očima", avšak my se raději podíváme na jahody pozorněji. Doba pokročila, takže dnes už snadno koupíte jahody i v lednu. Zápletka pohádky by se na tom už postavit nedala, Marušku z Dvanácti měsíčků by takové přání nemohlo zaskočit. Není však nad první jarní čerstvé ovoce, to naše!

Reliéfy jahod nacházíme už od středověku vytesány na oltářích a chrámových sloupech - prý mají věřícím připomínat Boží dokonalost a spravedlnost. William Shakespeare ve hře Othello použil jahodový motiv jinak: žárlivý Maur zavraždil Desdemonu poté, co našel u Jaga její kapesníček, na kterém byly vyšité jahody.

Zahradní jahody (Fragaria vesca) patří mezi rostliny růžovité, podobně jako meruňka a třešeň. Byly pěstovány už v antickém Římě, na stůl je pravidelně dostávali císaři. Prý je jedli jako lék proti melancholii. Francouzský král Karel V. prý nechal už ve 14. století v zahradách Louvru vysázet více než tisícovku jahodníků.

OBLÍBENÝ RECEPT ANTONIA CIULLA

Jahodová panncotta

Pannacotta s jahodami (4 porce)

  • 0,5 l smetany
  • 0,2 l mléka
  • 3 plátky želatiny
  • 40 g cukru
  • 16 jahod

Plátky želatiny nechte rozmočit v trošce vlažné vody. Mléko s polovinou cukru vařte na mírném ohni, potom přidejte smetanu, a jakmile přejde varem, odsuňte hrnec z plotny a vmíchejte do smetany rozmočenou želatinu.

Jahody rozmixujte, několik nechte na ozdobu. Přidejte zbytek cukru a nechte jahodovou omáčku přejít varem.

Potom na dno skleniček nalijte jahodovou omáčku a nechte ji vychladnout. Pak nalijte teplou uvařenou smetanu a opět nechte vychladnout. Nakonec dolijte opět jahodovou omáčkou.

Několik hodin nechte v chladu ztuhnout. Ozdobte jahodami.

Dietní jídlo i afrodiziakum

Chcete-li redukovat svoji hmotnost, pak jsou pro vás jahody ideální lahůdkou, neboť obsahují téměř 90 % vody. I když se zdají být velmi sladké, obsahují ve skutečnosti málo cukru a mají nízkou kalorickou hodnotu.

Navíc jsou snadno stravitelné a jsou bohatým zdrojem vitaminů A, B, C a E. Malá miska jahod vám stačí, abyste dali tělu denní dávku vitaminu C. Jahody prospívají lidem trpícím dnou, revmatismem i nemocemi z nachlazení - mají antibakteriální účinky a obsahují kyselinu salicylovou.

Jahodová zavařenina.

Jsou důležité pro pacienty trpící chudokrevností, kvůli vysokému obsahu minerálů, zejména manganu a železa. Kromě vitaminů a minerálů obsahují jahody také kyselinu ellagovou, která účinkuje příznivě proti karcinogenům. V lidovém léčitelství se jahody používaly k pročištění trávicího traktu a zlepšení látkové výměny.

Jahodová šťáva smíchaná s medem se používala na spálenou kůži. Mimo jiné mají jahody prý i afrodiziakální účinky. Konzumace jahod má údajně pozitivní účinek na tvorbu testosteronu, který aktivuje spermie.

Moravské jahodové knedlíky

V Čechách a na Moravě ovšem suverénně vedou žebříček popularity jahodové knedlíky. Receptů existuje spousta, já osobně dávám přednost tomu moravskému: jahody se zabalí do tvarohového těsta (kromě mouky a žloutků se přidává i rozmočená střídka bílého chleba, například toastů) a uvaří se ve vodě. Hotové knedlíky se posypou práškovým cukrem a strouhaným perníkem, polijí rozpuštěným máslem.

Známý je rovněž recept zvaný chudí rytíři: plátky bílého chleba se namočí do směsi vajec a mléka, vše se osmaží na másle a nakonec podává obložené jahodami posypanými skořicí. Na venkově se ovšem jedla i ovesná (nebo krupičná) kaše s jahodami. Kuriozitou jsou zeleninové saláty (špenátový, polníčkový), jejichž důležitou součástí jsou právě jahody. Po válce se rozmohly ovocné poháry, což většinou znamená šlehačku nebo jogurt s čerstvými jahodami, častěji však s jahodovým kompotem nebo džemem.

jahody se šlehačkou

Nesmíme ovšem opomíjet ani divoce rostoucí lesní jahody (nejen proto, že o nich natočil skvělý film Ingmar Bergman) - mají svou opojnou vůni a pikantní příchuť.

Italové milují dezert zvaný pannacotta (vařená smetana). Majitel a šéfkuchař pražské trattorie Aldente Antonio Ciullo má pannacottu na jídelním lístku velmi často, zvláště na začátku léta.

"Nejraději mám piemontský recept, především proto, že smetana na severu Itálie je chutnější a kvalitnější než na jihu. Rád kombinuju pannacottu s jahodami a dávám ji do skleničky, to se tak často nevidí. Můžete ovšem vařenou smetanu dát do formiček zvlášť, vyklopit ji a polít jahodovou omáčkou."

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.